Zniesienie współwłasności i podział działki rolnej

• Autor: Marcin Sądej

Grunt rolny niebędący gospodarstwem rolnym ma 10 współwłaścicieli. Jest to działka rolna o wielkości 0,8 ha, zakupiona ponad 20 lat temu od Agencji Rolnej przy okazji wykupu mieszkań po byłym gospodarstwie. W tej chwili wykorzystywana jest na przydomowe ogródki działkowe. Czy możliwe jest zniesienie współwłasności przez podział fizyczny działki, jeśli żaden ze współwłaścicieli nie jest rolnikiem? Zniesienie współwłasności musi być przeprowadzone sądownie, bo nie ma zgody od niektórych współwłaścicieli na podział działki. Każdy chce nadal posiadać swoją cześć działki.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zniesienie współwłasności i podział działki rolnej

Zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej gdy żaden ze współwłaścicieli nie jest rolnikiem

Jeżeli opisany przez Panią grunt stanowi nieruchomość rolną, to możliwość zniesienia współwłasności jest obecnie mocno ograniczona na mocy znowelizowanej w poprzednim roku ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ustawa to wprowadza liczne ograniczenia co do zbywania oraz dzielenia nieruchomości rolnych.

Zobacz również: Czy można sprzedać współwłasność bez zgody współwłaściciela?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pojęcie nieruchomości rolnej

Przepisy wspomnianej ustawy stosuje się do nieruchomości rolnych o powierzchni większej niż 0,3 ha. Przez nieruchomość rolną należy rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.

Zgodnie z treścią art. 461 Kodeksu cywilnego nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

Czy każdy może być nabywcą nieruchomości rolnej?

Następnie zgodnie z treścią art. 2a ust. 1 ustawy nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.

Zobacz również: Współwłasność działki a sprzedaż

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Definicja rolnika indywidualnego

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo

Nabycie nieruchomości rolnej przez osobę nie będącą rolnikiem

Jeżeli żadna osoba nie jest rolnikiem zastosowanie mają przepisy art. 2a ust. 4 ustawy. W myśl tego przepisu „nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty oraz w innych przypadkach, może nastąpić za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek:

1) zbywcy, jeżeli:

a) wykaże on, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez podmioty,

b) nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,

c) w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych;

2) osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

a) posiada kwalifikacje rolnicze albo której, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, przyznano pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2017 r. poz. 1856) albo w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2017 r. poz. 562, 624, 892, 935 i 1475), a termin na uzupełnienie tych kwalifikacji jeszcze nie upłynął,

b) daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,

c) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego”.

Wszelkie przytoczone przepisy dotyczą wprawdzie zbywania nieruchomości, lecz jak stanowi art. 2c ustawy, „przepisy ustawy dotyczące nabycia nieruchomości rolnej stosuje się odpowiednio do nabycia:

1) użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej albo udziału lub części udziału w użytkowaniu wieczystym nieruchomości rolnej;

2) udziału lub części udziału we współwłasności nieruchomości rolnej”.

W rezultacie zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej, gdy żaden ze współwłaścicieli nie jest rolnikiem, wymaga zgody Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wyrażenie zgody nie jest obligatoryjne, jest to wyłącznie kwestia uznania. Rozwiązaniem powyższej kwestii i wyjściem z tej sytuacji jest zmiana przeznaczenia nieruchomości na cele nierolnicze. Jeżeli grunt przestanie stanowić nieruchomość rolną, nie będą obowiązywać ograniczenia w jego zbywaniu i dzieleniu.

Zobacz również: Wydzielenie działki budowlanej z rolnej

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Podział działki wśród rodzeństwa
Rodzeństwo odziedziczyło 0,8-hektarową działkę rolną, na której każdy z nich miał swój własny ogródek. Część z nich chciała zachować swoją część, a inni woleli sprzedać. Brak statusu rolnika u wszystkich współwłaścicieli sprawił, że konieczne było uzyskanie zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dopiero po długotrwałym procesie administracyjnym udało się podzielić grunt na mniejsze działki, które następnie przekształcono na nieruchomości budowlane.

 

Brak zgody na podział – konieczna sprawa sądowa
Grupa znajomych 20 lat temu kupiła wspólnie działkę rolną od Agencji Rolnej. Przez lata każdy użytkował swoją część, jednak gdy pojawiła się potrzeba formalnego podziału, część współwłaścicieli nie wyraziła zgody. Sprawa trafiła do sądu, który, mimo braku porozumienia, dokonał zniesienia współwłasności, uwzględniając podział zgodny z dotychczasowym użytkowaniem działki.

 

Zablokowana sprzedaż z powodu przepisów rolnych
Jeden z współwłaścicieli chciał sprzedać swój udział w działce, jednak ponieważ nieruchomość miała status rolny i żadna osoba kupująca nie była rolnikiem, sprzedaż została zablokowana. Dopiero po przeprowadzeniu procedury zmiany przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego udało się sprzedać grunt na cele budowlane.

Podsumowanie

Podział działki rolnej, gdy żaden ze współwłaścicieli nie jest rolnikiem, może być skomplikowany i wymaga spełnienia określonych warunków prawnych. Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nakładają ograniczenia zarówno na sprzedaż, jak i na zniesienie współwłasności, co często oznacza konieczność uzyskania zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jeśli współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia, rozwiązaniem może być postępowanie sądowe. Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie tych ograniczeń jest zmiana przeznaczenia gruntu na nierolnicze, co otwiera drogę do swobodnego podziału i sprzedaży działek.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problem z podziałem działki rolnej lub zniesieniem współwłasności, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi prawnicy pomogą Ci przeanalizować sytuację, wyjaśnią obowiązujące przepisy i wskażą najlepsze rozwiązania, dostosowane do Twoich potrzeb. Bez wychodzenia z domu możesz uzyskać fachową pomoc, która pozwoli Ci uniknąć kosztownych błędów i przyspieszyć cały proces. Skontaktuj się z nami i rozwiej swoje wątpliwości już dziś!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl