Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie zaświadczenia o opłacaniu składek KRUS przy staraniu o emeryturę

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-02-02

Matka stara się o przyznanie emerytury. W młodości pracowała w gospodarstwie rolnym swoich rodziców. Od 1975 r. pracowała w fabryce i nigdy potem nie wróciła na gospodarstwo rodziców. Czy jest szansa, aby uzyskała z KRUS-u lub urzędu gminy zaświadczenie o opłacaniu jej składek emerytalno-rentowych przez rodziców z racji pracy w ich gospodarstwie (jako domownik rolnika)? Jeśli tak, to od jakiego wieku domownik rolnika podlega takim składkom?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Zdarza się, że dany ubezpieczony uzyskuje prawo jednocześnie do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.; zwanej „ustawą emerytalną”), lub w innych przepisach z zakresu zabezpieczenia emerytalno-rentowego. Z reguły w takim przypadku wypłacane jest tylko jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Pana mamę zapewne obejmują zmiany wprowadzone ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1507 z późn. zm.) odnoszące się do urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., która stanowi, iż nie ma do nich zastosowania przepis, który pozwala na uwzględnienie przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.) – emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) osiągnął wiek emerytalny;

2) podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy do okresów ubezpieczenia emerytalno-rentowego wymaganych do przyznania emerytury, zalicza się okresy:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,

2) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.,

3) od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.

Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

Przy czym wymienionych okresów nie zalicza się do ubezpieczenia, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów. Co więcej, osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze (art. 20 ust. 2-3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Zatem osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które uzyskają prawo do emerytury, mają prawo do wypłaty tych dwóch świadczeń w pełnej wysokości. KRUS wypłaci im emeryturę rolniczą, a ZUS emeryturę pracowniczą oraz ewentualnie emeryturę kapitałową. Jeżeli jednak Pana mama w momencie skończenia 60 lat nie nabyła prawa do emerytury rolniczej (a tak by wynikało z opisu), ponieważ nie ma wymaganego 20-letniego okresu podlegania ubezpieczeniu rolniczemu, wówczas ZUS może uwzględnić okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze przy ustalaniu wysokości emerytury pracowniczej. Zwiększenie ustalane jest według zasad wymiaru części składkowej rolniczej, przewidzianych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników – na podstawie zaświadczenia wydanego przez KRUS.

Niemniej mama musi wykazać okresy pracy w gospodarstwie rodziców (zaświadczenie z gminy, sąsiedzi). Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) stanowi:

„Art. 1. ust. 1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.”

I dalej:

„Art. 3. ust. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.”

Zatem zaświadczenie z urzędu gminy powinno być wystarczające do zaliczenia wymienionego tam okresu do stażu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę się ubiegać o zwrot nadpłaty w KRUS?

W 2010 roku wyszłam za mąż za obcokrajowca przez cały czas płace w Polsce składki KRUS na wniosek. Czy mogę się ubiegać o zwrot tych...

Emerytura rolnicza - przekazanie gospodarstwa czy dzierżawa?

Moi rodzice są rolnikami i prowadzą 11-hektarowe gospodarstwo. Ojciec ze względu na stan zdrowia będzie starał się o rentę. Matka osiągnęła wiek...

Posiadanie gospodarstwa w Polsce i prowadzenie firmy w Niemczech

W Polsce posiadam gospodarstwo, a w Niemczech od lat prowadzę działalność. KRUS nie chce zaliczyć mi tego okresu do ubezpieczenia. Dodam, że cały...

Czy urzędnik może zabronić ubezpieczać się w KRUS?

Jestem dobrowolnie ubezpieczony w KRUS-ie i jednocześnie posiadam dług alimentacyjny. Ostatnio na wywiadzie alimentacyjnym urzędnik powiedział mi, że...

Wcześniejsza emerytura rolnicza a zaprzestanie działalności rolniczej

Mam 57 lat, jestem żoną rolnika. Mam pytanie dotyczące wcześniejszej emerytury z KRUS. Przysługuje mi jeszcze prawo przejścia na wcześniejszą...

Jak zrezygnować z płacenia składek KRUS na członka rodziny

Jak zrezygnować z płacenia składek KRUS na członka rodziny (siostry), jeżeli ona ma płacone składki w UK? Jakie są konsekwencje płacenia składek...

Od którego roku KRUS naliczy mi zaległe składki?

W 2000 r. moja mama przepisała na mnie część gospodarstwa, tj. ok. 0,7 ha. Nie zgłosiłem tego do KRUS-u, bo nie był to pełen hektar. Teraz dostałem resztę...

Zakończenie działalności i przejście na KRUS

Mam pytanie dotyczące zakończenia działalności i przejścia na KRUS. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jeden z małżonków prowadzi...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »