Ostatnia emerytura z KRUS zmarłej osoby

• Data: 2024-06-07 • Autor: Tomasz Krupiński

Moja mama zmarła 2 maja. Czy należy się jeszcze emerytura z KRUS-u, który wypłacał ją zawsze 10. każdego miesiąca? A co by było, gdyby zmarła 30.04?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ostatnia emerytura z KRUS zmarłej osoby

Czy KRUS powinien wypłacić emeryturę za miesiąc w którym zmarł świadczeniobiorca?

Zgodnie z art. 136 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku ? innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Skoro, jak wynika z treści Pani pytania, termin wypłaty świadczenia ustalony był na 10. każdego miesiąca, zaś Pani matka zmarła w dniu 2 maja, to uznać należy że świadczenie za miesiąc maj powinno zostać wypłacone. Gdyby śmierć nastąpiła 30 kwietnia, to świadczenie za maj nie byłoby należne.

Jeśli poinformowała Pani KRUS o śmierci mamy, to celem wypłaty świadczenia konieczne będzie złożenie w KRUS-ie wniosku o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, którego wzór przesyłam w załączeniu.

Zobacz również: Renta rodzinna z KRUS i ZUS jednocześnie

Przykłady

 
Śmierć w trakcie miesiąca

Pani Anna opiekuje się swoją 78-letnią mamą, która otrzymuje emeryturę z KRUS-u. Mama Pani Anny zmarła nagle 2 maja, a emerytura była wypłacana 10. każdego miesiąca. Pani Anna zastanawia się, czy emerytura za maj będzie jeszcze przysługiwać. Po zgłoszeniu śmierci mamy do KRUS-u, otrzymuje informację, że ponieważ śmierć nastąpiła na początku miesiąca, emerytura za maj zostanie wypłacona. Pani Anna składa wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia i otrzymuje należną kwotę.

 
Śmierć pod koniec miesiąca

Pan Marek dowiaduje się, że jego ojciec, który był emerytem KRUS-u, zmarł 30 kwietnia. Emerytura ojca była wypłacana 10. każdego miesiąca. Pan Marek kontaktuje się z KRUS-em, aby dowiedzieć się, czy ojciec miałby prawo do emerytury za maj. KRUS informuje go, że w związku z datą śmierci emerytura za maj nie będzie przysługiwać. Pan Marek musi jedynie zgłosić śmierć ojca do KRUS-u, bez potrzeby składania wniosku o wypłatę niezrealizowanego świadczenia.

 
Wypłata świadczenia po śmierci

Pani Katarzyna straciła swojego męża 15 marca. Mąż Pani Katarzyny otrzymywał emeryturę z KRUS-u, wypłacaną zawsze 10. dnia miesiąca. Ponieważ śmierć nastąpiła po dacie wypłaty marcowego świadczenia, Pani Katarzyna nie musi martwić się o emeryturę za ten miesiąc. Kontaktuje się z KRUS-em i dowiaduje się, że emerytura za marzec została już wypłacona i nie ma konieczności zwrotu. Pani Katarzyna składa wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, aby otrzymać ostatnie należne środki.

Podsumowanie

 

Emerytura z KRUS-u za miesiąc, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy, jest należna, jeśli śmierć nastąpiła przed datą wypłaty świadczenia. W przypadku śmierci po dacie wypłaty, emerytura za dany miesiąc już nie przysługuje. W celu otrzymania należnego świadczenia konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w KRUS-ie.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, zapewniając szybkie i skuteczne rozwiązania dla każdej sprawy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »