Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę mieć pozwolenie na niwelację pola?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-04-02

Posiadam działkę rolną. Działka posiada około 0,3 ha nieużytek (górkę). Częściowo zniwelowałem ten teren, a docelowo chcę całość. Problem w tym, że ostatnio dostałem wezwanie do Urzędu Górniczego i w związku z tym mam pytanie. Czy muszę mieć pozwolenie na niwelację tego pola?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Myślę, że odpowiedź na pytanie warto rozpocząć od zagadnienia niwelacji terenu. Zgodnie z art. 41 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. 2017.1332 j.t.):

„1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.

2. Pracami przygotowawczymi są:

1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;

2) wykonanie niwelacji terenu;

3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;

4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.”

Niwelacja terenu polega na wyrównaniu powierzchni gruntu rodzimego oraz odpowiedniego ukształtowania jej powierzchni stosownie do zamierzeń dalszego wykorzystania działki.

W związku z tym unormowaniem, pojawia się problem, czy każda budowa musi się rozpoczynać przez podjęcie prac przygotowawczych. Prace przygotowawcze „mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem”. Prace poza tym terenem podpadają pod samowolę budowlaną.

Oznacza to, że prace przygotowawcze nie mogą być wykonywane bez uprzedniego uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a jeżeli pozwolenie nie jest wymagane – bez wcześniejszego skutecznego dokonania zgłoszenia. Podjęcie prac przygotowawczych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia jest także samowolą budowlaną.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Budową w rozumieniu Prawa budowlanego (art. 3 pkt 6), jest wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Odnosząc się do Pana sytuacji, twierdził Pan, że teren, na którym dokonał Pan niwelacji jest działką rolną, nieużytkiem o powierzchni około 0,3 ha, w zasadzie będącym górką.

Generalnie, z powołanego wyżej przepisu płynie wniosek, iż prace przygotowawcze ujęte w ust. 2 i stanowiące rozpoczęcie budowy obiektu budowlanego bądź jego odbudowę, rozbudowę, nadbudowę wymagają uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę, a ewentualnie zgłoszenia. W rezultacie wykonywanie niwelacji terenu, w celu dalszego prowadzenia inwestycji przed uzyskaniem ostatecznej decyzji zezwalającej na budowę, jest traktowane w świetle przepisów jako samowola budowlana i może skutkować podjęciem odpowiednich działań przez organy nadzoru budowlanego.

Tak więc należy przyjąć, że jeżeli nie miał Pan na celu dokonania żadnej z tych czynności, a jedynie chciał Pan uporządkować ten kawałek działki, to Pańskie działanie nie wymagało wcześniejszego uzyskiwania zgody.

Prace polegające wyłącznie na wyrównywaniu terenu działki, usuwaniu nadmiaru ziemi, śmieci itp. nie stanowią robót budowlanych podlegających przepisom Prawa budowlanego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 listopada 2003 r., sygn. akt IV SA 1131/02). „Niwelacja terenu, wyrównanie poziomu gruntu czy też jego podwyższenie nie stanowią robót budowlanych, które podlegają regulacji prawa budowlanego. Mogą natomiast być przedmiotem oceny w postępowaniu dotyczącym naruszania stosunków wodnych. Kwestie te reguluje obecnie art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.”

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. 2017.2126 j.t.) określa zasady i warunki podejmowania, wykonywania oraz zakończenia działalności w zakresie prac geologicznych, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów, podziemnego składowania dwutlenku węgla w celu przeprowadzenia projektu demonstracyjnego wychwytu i składowania dwutlenku węgla.

Wielokrotnie w publikacjach Państwowego Instytutu Geologicznego zwracano uwagę na nielegalną eksploatację pod pretekstem różnych inwestycji, m.in. niwelacji terenu oraz liczne przypadki wydobywania kopalin pospolitych bez koncesji pod pozorem budowy stawów rybnych, regulacji rzek, niwelacji terenu. W ten sposób wydobyta kopalina, następnie jest wprowadzana do obrotu rynkowego bez żadnych opłat koncesyjnych. Podejrzewam, iż w Pana przypadku urząd może posiadać wątpliwości odnośnie celu, w jakim prowadzi Pan niwelację terenu, zwłaszcza jeżeli teren okoliczny jest bogaty w te złoża. Zwłaszcza, że w świetle art. 10 ustawy: „Złoża węglowodorów, węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej, gipsu i anhydrytu, kamieni szlachetnych, bez względu na miejsce ich występowania, są objęte własnością górniczą”. Wszelkie prace geologiczne również wymagają zgody odpowiedniego organu.

Mając na uwadze powyższe, jeśli niwelacja terenu, rozumiana jako wyrównanie powierzchni gruntu rodzimego oraz odpowiedniego ukształtowania jej powierzchni, ale nie związana z robotami budowlanymi w celu wybudowania obiektu budowlanego, odbudowy, rozbudowy, nadbudowy nie powoduje zmiany przeznaczenia terenu oraz jego funkcji, a przy tym wykorzystywane materiały są zgodne z Prawem ochrony środowiska i nie działa Pan w celu nielegalnej eksploatacji kopalin ze złóż – to dla takiej niwelacji nie jest wymagane pozwolenie.

Jednak mając na uwadze i to, że nie miałam możliwości przeczytania dokumentu, jakim jest wezwanie do Urzędu Górniczego, powinien Pan wyjaśnić, że Pańskie działanie miało na celu jedynie uporządkowanie tego terenu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »