Gospodarstwo od rodziców dla córki podczas małżeństwa a rozwód

Rodzice zapisali córce podczas małżeństwa, mojej siostrze gospodarstwo wraz z budynkiem jako dożywocie z art. 908 K.c. Po paru latach rozwiodła się z mężem i mąż jej zagroził, że jej odbierze majątek, ponieważ to on najwięcej robił w gospodarstwie. W tym samym czasie zmarła mama. Żeby byłemu mężowi nie oddać gospodarstwa, adwokat poradził, żebyśmy po śmierci mamy zrobili podział spadku. Odbyła się sprawa w sądzie o podział majątku po mamie i w postanowieniu jest napisane, że majątek został podzielony między rodzeństwo i tatę po 1/4 części. Mając postanowienie sądu, złożyliśmy do urzędu skarbowego stosowne dokumenty o przyjęcie spadku. Jak się dowiedział były mąż siostry, że taka rozprawa się odbyła, to odpuścił i poprosił siostrę, że mu wydzierżawiła 3 ha sadu i przechowalnię na 10 lat. Siostra się zgodziła. Spisała notarialnie dzierżawę za użytkowanie odpłatne. Dzierżawę wpisała do ksiąg wieczystych, ale postanowienia z sądu o podziale majątku nie wpisała, bo powiedziała, że to nie ma żadnego znaczenia i jest to nie ważne. Czy ma rację? Czy nie jest tak, że postanowienie sądu powinno być wpisane do ksiąg wieczystych, a dzierżawę były szwagier powinien spisać z nami wszystkimi? Teraz w tym roku zmarł tata. Czy my nie powinniśmy zrobić podział majątku po tacie a potem, się zrzec majątku na rzecz siostry?

Zwrot nienależnie pobranej renty strukturalnej

Od 10 lat pobierałem rentę strukturalną. Nie mogąc się utrzymać, przez ostatnie trzy lata podjąłem pracę na pół etatu za przysłowiowe marne grosze. I teraz przyszło mi zawiadomienie w sprawie zwrotu nienależnie pobranej renty strukturalnej za ten okres, w którym pracowałem. Czy rzeczywiście muszę zwrócić rentę?

Sprzedaż działki z siedliskiem

Jestem posiadaczem działki rolnej z siedliskiem o wielkości 0,4 ha. Nie jestem rolnikiem, a zakupu dokonałem przed wejściem w życie restrykcyjnych przepisów o obrocie ziemią rolną. Teraz chcę sprzedać działkę z siedliskiem, ale jest bardzo nikłe zainteresowanie osób będących rolnikami. Czy w aktualnym stanie prawnym mogę sprzedać siedlisko osobie nie będącej rolnikiem?

Ubezpieczenie w KRUS a świadczenie po porodzie

Wraz z żoną jesteśmy ubezpieczeni w KRUS-ie, a także pracujemy za granicą legalnie, gdzie płacimy składki na ubezpieczenie. Moja żona jest teraz w ciąży i ma zamiar urodzić w Polsce. Czy poród może być w Polsce, czy żona dostanie jakieś świadczenie?

Zakup maszyny rolniczej od płatnika podatku VAT

Chcę zakupić maszynę rolniczą. Sprzedający poinformował mnie, że sprzęt jest zajęty przez prokuraturę. Dziś sprzedający otrzymał telefon od swojego adwokata, że może sprzedać sprzęt za kwotę, którą z nim ustaliłem. Sprzedający jest płatnikiem podatku VAT, powiedział, że muszę podatek VAT wpłacić na konto urzędu skarbowego, a pozostałą kwotę na inne konto (ma się dowiedzieć, jakie). Jak legalnie mogę kupić ten sprzęt, żeby potem mi go nie odebrali i czego mam wymagać od sprzedającego? Na pewno umowa kupna–sprzedaży lub faktura będzie potrzebna. Sprzedający nie może przyjąć ode mnie pieniędzy. Czy będzie bezpiecznie dla mnie, jak je przy nim wpłacę w banku na konto urzędu skarbowego? Co muszę kolejno zrobić w takiej sytuacji?

Umowa dzierżawy bez czynszu

Mój brat zawarł umowę dzierżawy gospodarstwa rolnego o powierzchni gruntów rolnych 12ha, ustalił, że dzierżawca w myśl art. 708 Kodeksu cywilnego nie płaci czynszu, a jedynie podatki i ponosi koszty utrzymania gruntów i budynków. Umowa była zawarta na kolejne 10 lat celem możliwości korzystania z renty KRUS, została zarejestrowana w ewidencji gruntów starostwa powiatowego i taka poświadczona kopia została złożona do KRUS-u z wnioskiem o utrzymanie prawa do renty na kolejny czas, jednak KRUS wezwał do uzupełnienia wysokości uzyskanych dochodów z tytułu dzierżawy, przywołując art. 693 § 1 K.c. Czy KRUS może tego wymagać?

Możliwości zakupu działki rolnej

Chciałbym zapytać o możliwości zakupu działki rolnej o powierzchni 0,5 ha. Obecny właściciel chce ją sprzedać, a ja chciałbym ją kupić. Nie jestem rolnikiem. Co musiałbym zrobić, aby kupić tę działkę? Czy może ją kupić np. mój ojciec lub brat, którzy są rolnikami i następnie przekazać mi w formie darowizny?

Dodatkowa działalność gospodarcza a KRUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą na karcie podatkowej. Płacę KRUS. Czy będąc na KRUS-ie mogę rozpocząć dodatkową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług graficznych?

Zaliczenie do stażu pracy w gospodarstwie rolnym matki

Pracodawca w zakładzie pracy dolicza pracę w gospodarstwie matki do stażu, ale w moim przypadku ma wątpliwości. Jestem osobą urodzoną w 1986 r. Interesuje mnie zaliczenie stażu pracy w okresie od 2002 r. do 2006r. W tym okresie przebywałam w miejscu zamieszkania, nie byłam w internacie. Starostwo powiatowe wystawiło następujące zaświadczenie: „jako właściciele gospodarstwa rolnego figurowali X i Y (rodzice), w drodze dziedziczenia po zmarłym X od 2000 r. gospodarstwo to nabyli: żona 5/8 cz. oraz 4 dzieci po 3/32 cz. każde z nich”. Stan taki trwa nadal. Czy posiadanie przeze mnie części gospodarstwa 0,5 ha wyklucza mnie do zaliczenia mi pracy w gospodarstwie rolnym matki (ponad 3 ha)?

Czy brat może przekazać siostrom ziemię?

Proszę o informację, czy brat może przekazać siostrom ziemię? Sytuacja wygląda w ten sposób, że brat jest rolnikiem i otrzymał ziemię od rodziców. Obecnie chce nam (siostrom) przekazać po 3 hektary. Siostry nie są rolnikami. Czy prawo dopuszcza takie rozwiązanie? Czy z tytułu takiej darowizny przewidziane są koszty dodatkowe poza tymi, które pobierze notariusz?

Czy mogę przepisać partnerowi udziały w ziemi rolnej?

Dwa lata temu kupiłam z partnerem (mamy równe udziały) działkę rolną o wielkości powyżej 1 ha. Nie byliśmy rolnikami i występowaliśmy o zgodę na zakup do ANR-u. Teraz chciałabym przepisać swoją część partnerowi i tu pojawia się pytanie – czy mogę przepisać partnerowi udziały w ziemi rolnej w obecnym stanie prawnym?

Dzierżawa gospodarstwa i praca za granicą

Jeżeli jestem ubezpieczona w KRUS-ie, a w tym czasie wyjechałam za granicę, pracuję tu już rok na umowę o pracę, ponadto mam w dzierżawę gospodarstwo (od taty, który przeszedł na emeryturę z KRUS-ie) w Polsce. Czy mogę po tym roku wypisać się z KRUS-u? Czy grozi mi jakaś kara? Czy pomimo pracy za granicą mogę mieć tę dzierżawę? Czy jest coś, o czym jeszcze powinnam wiedzieć?

Czy jako posiadacz ziemi mogę wrócić do KRUS?

Przez ponad 20 lat miałem opłacane składki na KRUS jako domownik pracujący w gospodarstwie rolnym siostry. 3 lata temu wyjechałem do pracy za granicę i uległem wypadkowi. Obecnie jestem osobą niepełnosprawną. KRUS usunął mnie z ubezpieczenia, bo nie zgłosiłem, że podjąłem pracę za granicą. Obecnie siostra chce mi przypisać część gruntów rolnych (3 ha) przejętych przez nią po naszych rodzicach. Czy jako posiadacz własnej ziemi mogę wrócić do KRUS?

Dzierżawa gruntów rolnych a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Czy jako właściciel gruntów rolnych, który wydzierżawił je na cele rolnicze, jestem zobowiązany wykazywać dochód z dzierżawy w zeznaniu PIT? Czy taką umowę muszę zgłosić do urzędu skarbowego?

Zakończenie działalności i przejście na KRUS

Mam pytanie dotyczące zakończenia działalności i przejścia na KRUS. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą od ponad 20 lat, a drugi jest objęty ubezpieczeniem KRUS. Czy małżonek, który zakończy działalność gospodarczą może zostać ubezpieczony przez współmałżonka w KRUS? Jeżeli tak, to jakie składki będzie odprowadzał? Jak to w przyszłości będzie liczone do emerytury?

Przejęcie działki przez zasiedzenie po 40 latach użytkowania

Od czterdziestu lat użytkuję rolniczo działkę figurująca w ewidencji jako droga gminna. Grunt ten bezpośrednio przylega do mojego pola, a jednocześnie stanowi granicę pomiędzy dwiema wioskami. Działka ta nigdy nie funkcjonowała jako droga. Jaka jest szansa na przejęcie tej działki przez zasiedzenie i jakie muszę przedstawić na to dowody?

Dzierżawa otrzymanych w darowiźnie gruntów a podatek

Żona dostała w darowiźnie od rodziców ok. 4 ha gruntów rolnych (są uprawiane na nich owoce) w 2015 r. Chciałaby wydzierżawić te grunty bratu. Czy jeśli zrobi to przed upływem 5 lat, to będzie musiała zapłacić podatek od darowizny? Ile wynosi podatek od darowizny w tym przypadku? Wylicza się go na podstawie jakiejś ustalonej wartości gruntów (grunty I klasy)? Czy jest możliwa umowa dzierżawy, w której brat zobowiązuje się do opłat podatków od gruntów? Czy można przekazać część tych gruntów w ramach darowizny drugiemu bratu? Czy obowiązuje tutaj jakiś czas po którym można to zrobić? Czy trzeba wówczas płacić podatek od darowizny?

Zakup ziemi przez obcokrajowca z UE

Mój problem dotyczy zakupu ziemi przez obcokrajowca z UE. Sytuacja wygląda w ten sposób, że posiadam gospodarstwo o powierzchni około 5 ha. Nie mam już siły na prowadzenie gospodarstwa i chcę go sprzedać. Pojawił się klient, ale jest obcokrajowcem i tu powstaje moje pytanie – czy obcokrajowiec z EU może (i pod jakimi warunkami) kupić moje gospodarstwo?

Rezygnacja z płacenia KRUS-u z powodu pracy za granicą

Moja siostra pracuje za granicą legalnie ponad dziesięć lat i przez ten czas płaciła i płaci nadal składki KRUS, ponieważ posiada pole powyżej 1 ha. Nie korzystała z tego ubezpieczenia. Chciałaby zrezygnować z płacenia KRUS, ponieważ jest to niezgodne z prawem, ale boi się skutków. Co jej grozi, jeżeli KRUS się dowie, że pracuje i pracowała za granicą cały czas?

Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS-ie, jeżeli jestem ubezpieczony w innym kraju?

Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS-ie, jeżeli jestem ubezpieczony w innym kraju? Czy KRUS powinien mi zwrócić pieniądze za okres ubezpieczeniowy i ile lat wstecz? Brakuje mi 1 roku do emerytury rolniczej. Czy mam zrezygnować z emerytury rolniczej, bo będę pobierał emeryturę z za granicy? Czy lata ubezpieczenia mogą się pokrywać? Co mam zrobić?



Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »