Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dzierżawa ziemi a ubezpieczenie w KRUS

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-22

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego, które planuję wydzierżawić. Do tej pory płaciłam KRUS. Czy według przepisów, po wydzierżawieniu komuś ziemi, mogę nadal opłacać KRUS, czy nie mogę? Czy koniecznie ja muszę uprawiać pole, żeby mieć emeryturę, czy wystarczy, że będę opłacać składki?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 704 z późn. zm.) ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Za rolnika w rozumieniu ustawy uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Słowem – skoro nadal pozostanie Pani właścicielką gruntów rolnych to powinna Pani podlegać pod ubezpieczenie w KRUS. Jednak proszę zauważyć, że osoba dzierżawiąca ten grunt także pod to ubezpieczenie będzie podlegać.

To może doprowadzić do sytuacji, gdy dwie osoby będą z tytułu posiadania jednego gruntu podlegały pod ubezpieczenie w KRUS. Oczywiście taka sytuacja może mieć miejsce, gdy mamy do czynienia z rolnikiem i jego domownikiem, jednak w Pani przypadku KRUS może uznać, że z powodu dzierżawy nie prowadzi Pani na tym gruncie działalności rolniczej.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do oddziału KRUS o opinię w Pani sprawie, bowiem Pani sytuację można interpretować na dwa sposoby.

Z jednej bowiem strony nadal będzie Pani właścicielem, a z drugiej – nie będzie Pani prowadziła działalności gospodarczej, więc de facto nie będzie podstaw do ubezpieczenia.

Jeśli będzie Pani opłacać składki bez podstawy do tego, KRUS w momencie, gdy się zorientuje, że Pani to robi – wyda decyzję, że nie podlegała Pani pod ubezpieczenie i że składki były nienależne i je Pani zwróci. Tym samym ten okres nie będzie zaliczany do stażu do emerytury. Wymogiem bowiem, aby podlegać pod ubezpieczenie KRUS jest nie tylko opłacanie składek, ale także prowadzenie działalności na danym gruncie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »