Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dzierżawa ziemi a ubezpieczenie w KRUS

• Autor: Marta Handzlik

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego, które planuję wydzierżawić. Do tej pory płaciłam ubezpieczenie KRUS. Czy według przepisów, po wydzierżawieniu komuś ziemi, mogę nadal opłacać ubezpieczenie KRUS, czy nie mogę? Czy koniecznie ja muszę uprawiać pole, żeby mieć emeryturę, czy wystarczy, że będę opłacać składki KRUS?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dzierżawa ziemi a ubezpieczenie w KRUS

Kto może korzystać z ubezpieczenia społecznego rolników: wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 704 z późn. zm.) ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Definicja rolnika na podstawie ustawy który podlega ubezpieczeniu

Za rolnika w rozumieniu ustawy uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.

Słowem – skoro nadal pozostanie Pani właścicielką gruntów rolnych to powinna Pani podlegać pod ubezpieczenie w KRUS. Jednak proszę zauważyć, że osoba dzierżawiąca ten grunt także pod to ubezpieczenie będzie podlegać.

Zobacz również: Ubezpieczenie w KRUS-ie bez pola

Różne osoby które mogą podlegać pod ubezpieczanie KRUS z tytułu posiadania tego samego gruntu

To może doprowadzić do sytuacji, gdy dwie osoby będą z tytułu posiadania jednego gruntu podlegały pod ubezpieczenie w KRUS. Oczywiście taka sytuacja może mieć miejsce, gdy mamy do czynienia z rolnikiem i jego domownikiem, jednak w Pani przypadku KRUS może uznać, że z powodu dzierżawy nie prowadzi Pani na tym gruncie działalności rolniczej.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do oddziału KRUS o opinię w Pani sprawie, bowiem Pani sytuację można interpretować na dwa sposoby.

Z jednej bowiem strony nadal będzie Pani właścicielem, a z drugiej – nie będzie Pani prowadziła działalności gospodarczej, więc de facto nie będzie podstaw do ubezpieczenia.

Jeśli będzie Pani opłacać składki bez podstawy do tego, KRUS w momencie, gdy się zorientuje, że Pani to robi – wyda decyzję, że nie podlegała Pani pod ubezpieczenie i że składki były nienależne i je Pani zwróci. Tym samym ten okres nie będzie zaliczany do stażu do emerytury. Wymogiem bowiem, aby podlegać pod ubezpieczenie KRUS jest nie tylko opłacanie składek, ale także prowadzenie działalności na danym gruncie.

Zobacz również: Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marta Handzlik

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (1):


Andrzej

Jeżeli żona posiada pole czy mąż może się zarejestrować do urzędu pracy 4.65 hektara pole było przepisane po ślubie ale ja nigdzie nie widnieje



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl