Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaświadczenie o opłacaniu podatku rolnego

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-04-06

Ponad 40 lat temu moja mama kupiła ziemię rolną i spisała ze sprzedającym umowę bez udziału notariusza. Od tego momentu opłacała podatki za ziemię rolną i użytkowała ją. Do sprawy sądowej potrzebuję z urzędu gminy zaświadczenie, że podatek był przez mamę opłacany, ale mam z tym problem, bo w urzędzie powiedzieli mi, że nie wydają takich zaświadczeń. Czy mogę napisać jakiś wniosek do gminy o wydanie zaświadczenia o opłacaniu podatku rolnego? Dodam jeszcze, że tę ziemię odziedziczyłam po zmarłej mamie (posiadam nabycie praw spadkowych).

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Sprawy dotyczące wydawania zaświadczeń przez organy właściwe w sprawach podatków regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.2017.201 j.t.).

Zgodnie z art. 2 § 1 tejże ustawy, jej przepisy stosuje się m.in. do podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że potrzebuje Pani zaświadczenia o opłacaniu podatku przez Pani mamę.

Zgodnie z art. 306a ustawy, organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.

Wydanie zaświadczenia następuje, jeżeli:

1) urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;

2) osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Wydaje się je w granicach żądania wnioskodawcy.

Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.

W myśl art. 306b organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu, zaś art. 306c stanowi, iż odmowa wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W art. 306e uregulowane jest zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości, które wydaje się na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych.

Wspomniała Pani o również o tym, iż posiada Pani dokument potwierdzający fakt, iż jest Pani spadkobierczynią po zmarłej mamie. Również i w tej sytuacji, zgodnie z art. 306f organ podatkowy na wniosek osoby, która uprawdopodobni, że może być spadkobiercą, wydaje zaświadczenie o wysokości znanych temu organowi zobowiązań spadkodawcy wymienionych w art. 98 § 1 i 2. Przepisy te odnoszą się do odpowiedzialności spadkobierców za:

1) zaległości podatkowe, w tym również za zaległości, o których mowa w art. 52 oraz art. 52a;

2) odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy;

3) pobrane, a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta;

4) niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie;

5) opłatę prolongacyjną;

6) koszty postępowania podatkowego;

7) koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku.

Tryb wydawania zaświadczeń oraz wzory takich zaświadczeń określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U.2015.2355 j.t.). Przepisy tego aktu stanowią m.in., iż zaświadczenia są wydawane przez organ podatkowy właściwy rzeczowo i miejscowo w sprawach poszczególnych zobowiązań podatkowych, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej, a wydanie zaświadczenia podlega wpisowi w rejestrze zaświadczeń. § 11 rozporządzenia odsyła do załączników zawierających wzory zaświadczeń w szczególności o:

1) niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości;

2) wysokości zobowiązań spadkodawcy;

3) wysokości zaległości podatkowych podatnika;

4) wysokości zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowych), kosztów upomnienia, kosztów egzekucyjnych zabezpieczonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym.

Mając na uwadze powyższe regulacje, zaświadczenie wydaje się na wniosek. Organ podatkowy powinien wydać Pani zaświadczenie o tym, czy Pani mama płaciła podatki. Niezbędne będzie przedłożenie w urzędzie dokumentu stwierdzającego nabycie spadku po Pani mamie oraz wykazanie interesu prawnego, czyli wskazanie na potrzeby jakiego postępowania jest Pani potrzebne to zaświadczenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przywrócenie terenowi charakteru leśnego

Mam gospodarstwo rolne w gminie miejskiej. Teren to w 90% łąki, pastwiska i nieużytki. Według wypisu z rejestracji gruntów jest także las,...

Czy sprzedając gospodarstwo rolne ze spadku, trzeba zapłacić podatek?

Odziedziczyłam z siostrą gospodarstwo rolne z domem po bracie, który był jego właścicielem. Jesteśmy już po przyjęciu spadku w sądzie...

Kryteria uznania nieruchomości za rolną, czy potrzebna zgoda ANR?

Żyjemy w konkubinacie, nie jesteśmy rolnikami, ale ja mam wyższe wykształcenie rolnicze. Planujemy zakup nieruchomości (dom z ogrodem) składającej...

Przekształcenie lasu na grunty orne

Posiadam las na obszarze 4,5 ha, w wieku 60, 40 i 5 lat. Mam trudności ze sprzedażą, a grunty orne mogłabym sprzedać od ręki. Czy mogę...

Odmowa przeprowadzenia klasyfikacji gleby przez starostę

Złożyłem wniosek do starosty o przeprowadzenie klasyfikacji gleby. Starosta odmówił, stwierdzając, iż w roku 1976 klasyfikacja została już...

Darowizna gospodarstwa rolnego w najbliższej rodzinie a podatki

W 2011 r. rodzice przepisali mi gospodarstwo rolne – 22 ha. Teraz chciałbym je oddać bratu w formie darowizny. Czy ja lub brat będziemy musieli...

Rolnik wynajmujący mieszkanie

Jestem rolnikiem (na KRUS-ie), ale sezonowo wynajmuje (wynajem krótkotrwały) mieszkanie i w związku z tym mam zarejestrowaną działalność,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »