Indywidualne Porady Prawne
Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-08-06
Chcę darować gospodarstwo rolne synowi, czy syn musi mieć wykształcenie rolne, by mógł nabyć moje gospodarstwo? Posiada wyższe wykształcenie, ale nie rolnicze.
Po pierwsze wypadałoby zacząć od tego, iż przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która wprowadziła istotne zmiany w zakresie możliwości posiadania ziemi rolnej przez osoby niebędące rolnikami stosuje się do gospodarstw rolnych, w których powierzchnia nieruchomości rolnej jest nie mniejsza niż 1 ha, ale z tym zastrzeżeniem, że przepisów ustawy nie stosuje się do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.
Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnej dotyczą przede wszystkim tego, ze nabywcą może być tylko rolnik indywidualny – czyli taka osoba, która charakteryzuje się cechami zawartymi w art. 6 ustawy („osoba fizyczna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkała w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo”).
Zasada, iż nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, wyrażona została w art. 2a ustawy. Nie jest to jednak zasada bezwzględna, co oznacza, że ustawa dopuszcza od niej wyjątki. I tak, zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a) ograniczenie w nabywaniu nieruchomości rolnych nie obowiązują, gdy nabywcą jest osoba bliska zbywcy oraz np. w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego (pkt 2 tego przepisu).
Osobą bliską zbywcy, na gruncie ustawy zstępni (dzieci, wnuki zbywcy), wstępni (rodzice zbywcy), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoby przysposabiające i przysposobione.
Tak więc warunkiem przekazania przez Panią gospodarstwa rolnego synowi nie jest posiadanie przez niego cech rolnika indywidualnego, w tym posiadanie przez niego wykształcenia rolniczego.
Co istotne, osoby bliskie zbywcy są jedną z kategorii osób wskazanych w art. 2b ustawy, które jako nabywcy nieruchomości rolnej nie są obowiązane prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia przez nich tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie, o którym mowa nabyta nieruchomość może być nawet zbyta oraz oddana w posiadanie innym podmiotom.
Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. akt III CZP 24/17 (OSNC 2018/3/30, LEX nr 2308315), o treści następującej: „Zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 2052) osobie bliskiej w rozumieniu art. 2 pkt 6 wymienionej ustawy nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust. 3 tej ustawy”.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane