Kategoria: Podatki i klasyfikacja gruntów

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rolnik wynajmujący mieszkanie

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-05-20

Jestem rolnikiem (na KRUS-ie), ale sezonowo wynajmuje (wynajem krótkotrwały) mieszkanie i w związku z tym mam zarejestrowaną działalność, którą rozliczam podatkowo na zasadach ogólnych. Niedługo będę miał kawalerkę, którą chcę wynająć na długi okres. Jak mam taki wynajem opodatkować, czy muszę to połączyć z działalnością?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Nie ma przeciwwskazań, aby osoba fizyczna posiadała składniki majątku, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz takie które stanowią jego majątek prywatny niemający związku z tą działalnością. W konsekwencji może Pan nadal wynajmować dotychczasowe mieszkanie w ramach działalności gospodarczej, a oprócz tego wynajmować kawalerkę poza działalnością gospodarczą jako najem prywatny.

Powyższe potwierdza analiza przepisów ustawy PIT. Przewiduje ona, że źródłem przychodu jest zarówno działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3), jak i najem (art. 10 ust. 1 pkt 6).

Najem prywatny może być opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W takim przypadku podatek płatny jest od dochodu będącego różnicą pomiędzy przychodem (czynszem) a kosztem podatkowym. Kosztem mogą być odpisy amortyzacyjne od wartości nieruchomości, koszty remontu, wyposażenia, podatek od nieruchomości. Rozliczenia dokonuje się na druku PIT-36 składanym do 30 kwietnia roku następnego. W ciągu roku należy również opłacać miesięczne zaliczki z wynajmu.

Drugą opcją jest wybór metody ryczałtowej. W takim przypadku stawka podatku wynosi 8,5% (12,5%, gdy przychód przekroczy 100 000 zł). Należy jednak zauważyć, że podatek płacony jest wyłącznie od przychodu bez możliwości odliczenia jakichkolwiek kosztów podatkowych. Jeżeli podatnik chce skorzystać z formy ryczałtowej, musi o tym powiadomić urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano pierwszy czynsz najmu. Z tytułu ryczałtu również należy opłacać miesięczne „zaliczki” do 20. dnia następnego miesiąca. Rozliczenia rocznego dokonuje się w zeznaniu PIT-28 składanym do 31 stycznia roku następującego.

Podsumowując, nie musi Pan wynajmu prywatnego łączyć z działalnością gospodarczą. Może Pan taki wynajem opodatkować osobno.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »