Kategoria: Podatki i klasyfikacja gruntów

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rolnik wynajmujący mieszkanie

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-05-20

Jestem rolnikiem (na KRUS-ie), ale sezonowo wynajmuje (wynajem krótkotrwały) mieszkanie i w związku z tym mam zarejestrowaną działalność, którą rozliczam podatkowo na zasadach ogólnych. Niedługo będę miał kawalerkę, którą chcę wynająć na długi okres. Jak mam taki wynajem opodatkować, czy muszę to połączyć z działalnością?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedz zadowalająca i zachęcająca do skorzystania z usługi ponownie, gdy będzie taka potrzeba. Odpowiedz szybka i całkowicie pokryła moje pytanie. Dziękuję bardzo I polecam te usługi. Po raz trzeci skorzystałam z tego serwisu. 
Janina, 65 lat
Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa

Nie ma przeciwwskazań, aby osoba fizyczna posiadała składniki majątku, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz takie które stanowią jego majątek prywatny niemający związku z tą działalnością. W konsekwencji może Pan nadal wynajmować dotychczasowe mieszkanie w ramach działalności gospodarczej, a oprócz tego wynajmować kawalerkę poza działalnością gospodarczą jako najem prywatny.

Powyższe potwierdza analiza przepisów ustawy PIT. Przewiduje ona, że źródłem przychodu jest zarówno działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3), jak i najem (art. 10 ust. 1 pkt 6).

Najem prywatny może być opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W takim przypadku podatek płatny jest od dochodu będącego różnicą pomiędzy przychodem (czynszem) a kosztem podatkowym. Kosztem mogą być odpisy amortyzacyjne od wartości nieruchomości, koszty remontu, wyposażenia, podatek od nieruchomości. Rozliczenia dokonuje się na druku PIT-36 składanym do 30 kwietnia roku następnego. W ciągu roku należy również opłacać miesięczne zaliczki z wynajmu.

Drugą opcją jest wybór metody ryczałtowej. W takim przypadku stawka podatku wynosi 8,5% (12,5%, gdy przychód przekroczy 100 000 zł). Należy jednak zauważyć, że podatek płacony jest wyłącznie od przychodu bez możliwości odliczenia jakichkolwiek kosztów podatkowych. Jeżeli podatnik chce skorzystać z formy ryczałtowej, musi o tym powiadomić urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano pierwszy czynsz najmu. Z tytułu ryczałtu również należy opłacać miesięczne „zaliczki” do 20. dnia następnego miesiąca. Rozliczenia rocznego dokonuje się w zeznaniu PIT-28 składanym do 31 stycznia roku następującego.

Podsumowując, nie musi Pan wynajmu prywatnego łączyć z działalnością gospodarczą. Może Pan taki wynajem opodatkować osobno.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »