Rolnik wynajmujący mieszkanie

• Autor: Marcin Sądej

Jestem rolnikiem (na KRUS-ie), ale sezonowo wynajmuje (wynajem krótkotrwały) mieszkanie i w związku z tym mam zarejestrowaną działalność, którą rozliczam podatkowo na zasadach ogólnych. Niedługo będę miał kawalerkę, którą chcę wynająć na długi okres. Jak mam taki wynajem opodatkować, czy muszę to połączyć z działalnością?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rolnik wynajmujący mieszkanie

Opodatkowanie prywatnego najmu mieszkania

Nie ma przeciwwskazań, aby osoba fizyczna posiadała składniki majątku, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz takie które stanowią jego majątek prywatny niemający związku z tą działalnością. W konsekwencji może Pan nadal wynajmować dotychczasowe mieszkanie w ramach działalności gospodarczej, a oprócz tego wynajmować kawalerkę poza działalnością gospodarczą jako najem prywatny.

Powyższe potwierdza analiza przepisów ustawy PIT. Przewiduje ona, że źródłem przychodu jest zarówno działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3), jak i najem (art. 10 ust. 1 pkt 6).

Najem prywatny może być opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W takim przypadku podatek płatny jest od dochodu będącego różnicą pomiędzy przychodem (czynszem) a kosztem podatkowym. Kosztem mogą być odpisy amortyzacyjne od wartości nieruchomości, koszty remontu, wyposażenia, podatek od nieruchomości. Rozliczenia dokonuje się na druku PIT-36 składanym do 30 kwietnia roku następnego. W ciągu roku należy również opłacać miesięczne zaliczki z wynajmu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Drugą opcją jest wybór metody ryczałtowej. W takim przypadku stawka podatku wynosi 8,5% (12,5%, gdy przychód przekroczy 100 000 zł). Należy jednak zauważyć, że podatek płacony jest wyłącznie od przychodu bez możliwości odliczenia jakichkolwiek kosztów podatkowych. Jeżeli podatnik chce skorzystać z formy ryczałtowej, musi o tym powiadomić urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano pierwszy czynsz najmu. Z tytułu ryczałtu również należy opłacać miesięczne „zaliczki” do 20. dnia następnego miesiąca. Rozliczenia rocznego dokonuje się w zeznaniu PIT-28 składanym do 31 stycznia roku następującego.

Podsumowując, nie musi Pan wynajmu prywatnego łączyć z działalnością gospodarczą. Może Pan taki wynajem opodatkować osobno.

Zobacz również: Czy rolnik może zatrudnić pracownika na umowę zlecenie?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wynajem sezonowy a kawalerka na stałe
Pan Adam, rolnik z Podlasia, od kilku lat wynajmuje sezonowo mieszkanie turystom, co zgłosił w swojej działalności gospodarczej. Niedawno odziedziczył kawalerkę i postanowił wynająć ją na dłuższy okres. Skorzystał z możliwości opodatkowania tego wynajmu jako najmu prywatnego na ryczałcie 8,5%, ponieważ nie chciał łączyć go z działalnością.

 

Koszty przy wynajmie prywatnym
Pani Maria, rolniczka z Mazur, wynajęła swoje mieszkanie studentom. Wybrała opodatkowanie według skali podatkowej, aby móc odliczyć koszty remontu i wyposażenia lokalu. Dzięki temu znacząco obniżyła swój dochód do opodatkowania.

 

Ryczałt jako prostsza forma rozliczenia
Pan Krzysztof, rolnik z Małopolski, wynajmuje turystom domek letniskowy w ramach działalności gospodarczej. Dodatkowo wynajął swoje prywatne mieszkanie na długi okres. Aby uniknąć skomplikowanych rozliczeń, wybrał ryczałt 8,5% i opłaca go co miesiąc, nie martwiąc się o koszty uzyskania przychodu.

Podsumowanie

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą może wynajmować dodatkowe mieszkanie w ramach najmu prywatnego, bez konieczności łączenia go z prowadzoną działalnością. W przypadku takiego wynajmu możliwe jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, pozwalające na odliczenie kosztów, lub ryczałtem, który jest prostszy, lecz nie uwzględnia kosztów. Wybór odpowiedniej formy zależy od preferencji podatnika i jego indywidualnej sytuacji finansowej.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące rozliczania najmu lub innych kwestii prawnych związanych z wynajmem nieruchomości, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Nasi specjaliści udzielą Ci fachowej pomocy, wyjaśnią przepisy i wskażą najkorzystniejsze rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl