Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto jest spadkobiercą gospodarstwa rolnego?

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2017-03-24

Było nas w domu czworo rodzeństwa. Jeden brat zmarł w sierpniu. Rodzice przepisali mu w latach 70. w całości gospodarstwo rolne. Był kawalerem. Rodzice już nie żyją. Zmarła również nasza siostra w 2013 r., pozostawiając dwoje dzieci. Pozostałam ja (siostra) i brat. Po zmarłym bracie pozostało gospodarstwo rolne (grunty rolne ponad 3,1 ha i zabudowa – nieruchomość w centrum miasta w odległości 2 km od gruntów rolnych. Brat nie zostawił testamentu, był na rencie, a grunty są pod dzierżawą. Kto jest spadkobiercą gospodarstwa rolnego? Jakie części kto dziedziczy? Ponadto brat zostawił niesprawny ciągnik. Czy mogę go sprzedać na pokrycie kosztów pogrzebu?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Witam Państwa, oczywiście porada prawna okazała się przydatna i skuteczna. Już za parę dni rozpoczynamy proces przekształcania naszej spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową. Dziękujemy za okazaną pomoc i pozdrawiam
Edward, 60 lat, emeryt straży granicznej
Bardzo serdecznie dziękuję Pani oraz osobą pomagającym w mojej sprawie. Za tak szczegółowe i dokładne wyjaśnienie problemu poparte wieloma przepisami prawa. W razie czego będę się kontaktował w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie.
Mateusz, 35 lat, poligraf
Serdecznie dziękuję za pomoc. Jeżeli tylko będę miała jakikolwiek wątpliwości natury prawnej, na pewno skorzystam ponownie z serwisu wdzięczna za porady i wskazówki.
Renata
 Jestem zadowolony z odpowiedzi dodatkowej. 
Zbigniew, inżynier, 87 lat
Bardzo szybka i rzetelna odpowiedź. Profesjonalne podejście do klienta. Możliwość zadawania dodatkowych pytań jest niewątpliwie wielkim atutem usługi. Dziękuję za zajęcie się moją sprawą.
Emilia, 41 lat
Bardzo dobra, konkretna porada. Fachowe wyjaśnienie sytuacji przystępnym językiem. Szybkie odpowiedzi na pytania dodatkowe. Informacje, które otrzymałem były bardzo pomocne. Oparcie jakie otrzymałem w fachowej poradzie podziałało uspokajająco. Serdecznie dziękuję serwisowi i panu Panie Marcinie. Pozdrawiam.
Włodzimierz
Porada (analiza prawna) została bardzo szybko i fachowo zrealizowana, a treść przedstawionej analizy jest całkowicie jasna dla osoby niebędącej prawnikiem.
Paweł, nauczyciel akademicki, 64 lata
Szybko, wyczerpująco, kompleksowo, wraz z interpretacją DKIS. Bardzo dziękuję
Grzegorz, urzędnik, 41 lat
Szybkość odpowiedzi, cena porady, mozliwość zadawania pytań dodatkowych. 
Emilia, 30 lat, rolnik

Andrzej
Dziękuję za wyczerpujące informacje 
Elżbieta
Dziękuję za bardzo szczegółowe, rzeczowe i fachowe poradnictwo w przedłożonej sprawie. Porada Pana rzuciła nam dużo światła i jesteśmy wdzięczni.
Zbigniew, 74 lata
Zrozumiałem sprawę na tyle by zastanowić się, o przeprowadzenie postępowania spadkowego, po zmarłych rodzicach. Postraszę chociaż nikczemnika że to zrobię ,czy to zrobię to przekalkuluję na ile gra warta świeczki. Dziękuje.
Stanisław
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź . Wszystkim polecam korzystanie z EPorady24.
 
Maria
Witam. Miałam obawy co do porad internetowych ale zależało mi na czasie więc postanowiłam spróbować i nie żałuję, profesjonalne podejście do sprawy ,wszystko wyjaśnione i pomocne polecam.
Małgorzata
Bardzo obszerna i szczera do bólu opinia. Dokładnie tego co potrzebowałem. Bez owijania w bawełnę, bardzo konkretnie i obszernie. Na mały minus pytanie dodatkowe złożone jako uzupełnienie zostały pominięte.
Maciej
Dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi i wyczerpujące informacje dotyczące mojej sprawy.
Mirosław
Jestem zadowolona z Waszych usług, już 2-gi raz dostaję odpowiedź, która jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym (dla nie prawnika ) językiem i w ciągu doby, Trzymacie poziom już 10 lat i oby tak dalej. 
Krystyna, inżynier, 70 lat
Wszystko jest na najwyższym poziomie
Sebastian, 44 lata, mechanik samochodowy
Bardzo wysoko oceniam współpracę z serwisem , odpowiedz prawnika była wyczerpująca i rzetelna . 
Edyta
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rozwiała moje wątpliwości. Pomogła mi w rozwiązaniu problemu.
Anna
W ciągu niespełna godziny otrzymałem wyczerpującą odpowiedź, a to bez wychodzenia z domu i \"szukania\" prawników. .
Roman, emeryt, 72 lata
Bardzo sprawnie i na temat.
Klaudiusz
Szybka odpowiedź, która została przesłana następnego dnia, to największy atut. Muszę też przyznać, że informacje były rzetelnie i wyczerpująco przedstawione. Dla mnie to wygodna forma rozwiewania wszelkich wątpliwości prawnych towarzyszących sprawom biznesowym - nie tracę czasu a koszty akceptowalne. 
Ewa
Błyskawiczna reakcja, gotowość do niezwykle wnikliwego pochylenia się nad problemem, cierpliwe wyjaśnianie tematów trudnych dla laika, a reasumując - bardzo profesjonalna opieka nad klientem - to może zasługiwać tylko na najwyższą ocenę!
Katarzyna, 53 lata
Bardzo dziękuję - szybko i profesjonalnie.
Beata
Po raz kolejny bardzo rzetelna i wyczerpująca odpowiedz na pytania.
Przemysław
Bardzo polecam ten serwis. Odpowiedzi otrzymałam szybko i rzetelnie podparte przepisami. 
Małgorzata
Jestem bardzo zadowolona z pomocy którą uzyskałam na portalu. Odpowiedź otrzymałam w ekspresowym tempie płacąc za to niewiele ponad 80 zł. Wiadomość którą dostałam była wyczerpująca, wszystkie informacje zostały przekazane w sposób jasny i zrozumiały. Dodatkowo były umieszczone wyroki SN z przeszłości na których mogłam się oprzeć. Polecam każdemu.
Katarzyna, 29 lat
Odpowiedz wyczerpująca,ale jak to zwykle bywa rodzą się następne pytania.
Bogusław

Stosownie do ustawowego określenia spadku – czyli art. 922 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.) – koszty pogrzebu zalicza się do długów spadku. Wraz ze śmiercią Pani brata doszło do otwarcia spadku po nim (wniosek z art. 924 K.c.), zaś spadek nabywa się wraz ze śmiercią spadkodawcy – w praktyce może to być nawet złożone (zwłaszcza w przypadku sporów między spadkobiercami) – ale ta reguła wskazuje na to, że także Pani (jako jeden z bardzo prawdopodobnych spadkobierców swego brata) ponosi odpowiedzialność za długi spadku, w tym dotyczące zorganizowania pogrzebu (wraz z wybudowaniem stosownego nagrobka). Zwróćmy uwagę również na brzmienie artykułu 1034 K.c.:

„§ 1. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.

§ 2. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów”.

Z uwagi na art. 1030 K.c. („do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku”) – prawdopodobnie teraz i jeszcze przez jakiś czas odpowiedzialność za długi spadkowe będzie odpowiedzialnością wyłącznie ze spadku, ale warto zwrócić uwagę na określone okoliczności. Mogą się one okazać bardzo ważne w praktyce zwłaszcza w przypadku pojazdu (np. ciągnika), który jest zarejestrowany – „wydział komunikacji” nie przerejestruje ciągnika sprzedanego bez zachowania odpowiednich formalności (o czym niżej). Jeżeli przedmiotowy ciągnik rolniczy nie jest zarejestrowany, to zbycie go może być łatwiejsze – zwłaszcza patrząc z perspektywy nabywcy (bo same konstrukcje prawne przemawiają przeciwko takiemu zbyciu bez zachowania formalności).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli wchodzące w skład jakiekolwiek spadku gospodarstwo rolne działa, to na ogół potrzebne jest do czasu załatwienia „spraw spadkowych” dokonywanie określonych transakcji – np. zamawianie usług (koszenie kombajnem) lub towarów (paszy dla zwierząt). Często dochodzi do sprzedaży płodów rolnych lub mleka. To powinno być zrozumiałe samo przez się – chociażby dlatego, że zwierzętom trzeba dać jeść, a płody rolne zebrać – choć rzeczywistość pokazuje, że wielu ludzi „miastowych” (w tym sędziów) zachowuje się tak, jakby wsi na oczy nie widzieli. Nawet krótkotrwałe prowadzenie spadkowego gospodarstwa rolnego powinno być przejrzyste pod względem finansowym – by bez problemów (zwłaszcza większych) udało się określić przychody oraz nakłady; w tym koszt pracy ludzkiej (akcentuję to, ponieważ część ludzi zachowuje się tak, jakby darmowa praca ludzi im się należała).

Sprzedawanie składników trwałych gospodarstwa rolnego – ewentualnie poza jakimiś drobiazgami (np. drobnego narzędzia ręcznego) – bez załatwienia formalności należy odradzić; szczególnie dotyczy to wspólności majątku spadkowego (art. 1035 i następne K.c.), w skład którego wchodzi gospodarstwo rolne. Takim składnikiem trwałym może być ciągnik, również wyrejestrowany. Chodzi o to, że wspólność majątku spadkowego jest szczególnym rodzajem współwłasności (art. 195 i następne K.c.) – według art. 1035 K.c. należy do takiej wspólności odpowiednio (to jest przez analogię) stosować przepisy o współwłasności ułamkowej. Dopiero większość udziałów we współwłasności pozwala na podejmowanie decyzji z zakresu zwykłego zarządu rzeczą wspólną (art. 201 K.c.) – choć częste w praktyce są spory co do granicy między zwykłym zarządem rzeczą wspólną a wymagającymi zgody wszystkich współwłaścicieli sprawami przekraczającymi zwykły zakres zarządu rzeczą wspólną (art. 199 K.c.). Skoro prawdopodobnie Pani udziały w spadku po Pani bracie są mniejsze niż 1/2, to ta okoliczność sama w sobie stoi na przeszkodzie zbyciu przez Panią wchodzącego w skład spadku pojazdu (nawet wyrejestrowanego). Dobra wiara (art. 7 K.c.) nabywcy mogłaby chronić nabycie przez niego jakiegoś składnika spadku, ale i tak należałoby – zwłaszcza w sytuacji spornej (a Pani zna swą rodzinę) – liczyć się z problemami (niekiedy występują nawet obwinienia z zakresu prawa karnego).

Dla sprzedawania składników spadku (zwłaszcza przed stwierdzeniem nabycia spadku) potrzebna jest zgoda „sądu spadku”, którym na ogół jest sąd rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Na ogół sprzedaży składników spadku dokonuje kurator spadku – art. 666 i następne Kodeksu postępowania cywilnego – na polecenie „sądu spadku” (art. 668).

Skoro Pani jest najprawdopodobniej jednym ze spadkobierców swego brata, to również Panią (odpowiednio do udziałów w spadku) obciąża dług spadku, jakim jest koszt pogrzebu. Akcentuję to, by udało uniknąć się nieporozumień – należy wszystko dokładnie policzyć.

Pani może przysługiwać niezależnie od spadku roszczenie o rozliczenie czynionych przez Panią na rzecz Pani Brata nakładów o charakterze alimentacyjnym. Takie roszczenie ustawodawca przewidział w art. 140 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (skrótowo: K.r.io.). Roszczenie to przedawnia się po trzech latach (a alimentacja na ogół rozliczana jest w okresach miesięcznych), więc – zwłaszcza w przypadku nieporozumień – proponuję pozostałych potencjalnych dłużników zawezwać do próby ugodowej (za pośrednictwem sądu rejonowego); takie wezwanie (obłożone niską opłatą sądową), między innymi, przerywa bieg przedawnienia roszczeń (art. 123 K.c.). Przede wszystkim alimentacja (art. 128 i następne K.r.io.) na rzecz Pani obciążała – w przedstawionej sytuacji – jego Rodzeństwo (w tym Panią), bo na ogół obowiązek alimentacyjny związany jest ze stopniem pokrewieństwa (art. 128 K.r.io., art. 131 K.r.io.). Jeżeli określone rzeczy (np. lekarstwa) dla swego brata Pani kupowała i nie otrzymała od niego zwrotu kosztów, to takie wydatki mogą wchodzić w skład długów spadku.

Jeżeli Pani brat nie pozostawił testamentu (art. 941 i następne K.c.), to – z uwagi na art. 926 K.c. – ma miejsce po nim dziedziczenie ustawowe (art. 931 i następne K.c.); proponuję uważnie zapoznać się z przepisami (np. przy pomocy niżej wspomnianej sejmowej bazy danych) i zestawić z nimi sytuację związaną ze dziedziczenie po Pani Bracie. Przedstawiona przez Panią sytuacja wskazuje na to, że dziedziczenie ustawowe po Pani bracie ma miejsce na podstawie przepisów zawartych w art. 932 K.c., który stanowi:

„§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku”.

Pani brat miał troje rodzeństwa. Dwoje go przeżyło, więc te dwie osoby (w tym Pani) dziedziczą z ustawy po 1/3, zaś dzieci jego zmarłej przed nim siostry po połowie (czyli po 1/2) dziedziczą pozostałą 1/3. Przy sprowadzaniu do wspólnego mianownika można uzyskać ułamki: 2/6 (dla Pani i dla Pani brata) oraz 1/6 (dla każdego z dzieci Pani zmarłej siostry). Wnioskując o stwierdzenie nabycia spadku na drodze sądowej lub uzgadniając sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza, należałoby wskazać wszystkich spadkobierców (w przypadku aktu poświadczenia wymagana jest także zgoda wszystkich spadkobierców). Proponuję zapytać (w sądzie lub w kancelarii notarialnej) o zakres wymaganych dokumentów (zwłaszcza odpisów aktów stanu cywilnego); podstawą jest odpis zgonu spadkodawcy, oczywistością wydają się odpisy aktów urodzenia spadkobierców (choć w przypadku Pani Siostrzeńców mogą być potrzebne jeszcze inne dokumenty, w celu wykazania ich pokrewieństwa ze spadkodawcą) – niekiedy składa się inne dokumenty (dziwne wydają się odpisy aktów małżeństwa spadkobierców, zwłaszcza w przypadku dziedziczenia ustawowego).

Reguły ogólne z zakresu dziedziczenia ustawowego mają odpowiednie zastosowanie także w przypadku dziedziczenia gospodarstw rolnych (art. 1058 i następne K.c.0. Artykuł 1058 K.c. brzmi: „Do dziedziczenia z ustawy gospodarstw rolnych obejmujących grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha stosuje się przepisy tytułów poprzedzających księgi niniejszej ze zmianami wynikającymi z przepisów poniższych”. Należy brać pod uwagę ustawowe określenie gospodarstwa rolnego – to jest treść artykułu 553 K.c.: „Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego”. Część spadku (art. 922 K.c.) po Pani bracie nie zalicza się do gospodarstwa rolnego; w tym, być może, nieruchomość w mieście, ale od jej położenia ważniejszy może być sposób zagospodarowania (według ewidencji gruntów i budynków faktycznie) – proszę pozwolić na przykład: nieco ponad rok temu zauważyłem ściernisko tuż obok centrum bardzo popularnego kurortu.

W stosowaniu prawa od „uważania” ważniejsze powinny być przepisy prawne. Te jednak (często z uwagi na niską jakość prac legislacyjnych) utrudniają stosowanie prawa. Nadal w Kodeksie cywilnym jest art. 1059 – następującej treści:

„Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo

3) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo

4) są trwale niezdolni do pracy”.

Udostępniana w sejmowej bazie danych wersja K.c. taki oto zawiera przypis do artykułu 1059 K.c.: „Utracił moc z dniem 14 lutego 2001 r. w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 r., na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r., sygn. akt P. 4/99 (Dz. U. poz. 91)”. Wcześniej ta adnotacja nie budziła wątpliwości. W poprzednich miesiącach bardzo nagłośnione przez media zostały prace legislacyjne w sprawie obrotu ziemią rolną. Te prace zaowocowały ustawą z dnia 14 kwietnia 2016 r., w której zawarto wiele przepisów nowelizujących ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego (chodzi o ustawę z 2003 r.) oraz Kodeks cywilny. Szczegółowe omawianie tamtych przepisów wykracza poza zakres Pani pytania głównego, ale trzeba o nich wspomnieć ogólnie, bo ustawa sprzed 4 miesięcy może mieć wpływ także na dziedziczenie gospodarstw rolnych, a nie „tylko” na dział spadku, w skład którego wchodzi gospodarstwo rolne.

Istota możliwych wątpliwości interpretacyjnych wiąże się z tym, że w odnośne ustawie z dnia 14 kwietnia 2016 r. znowelizowano, między innymi, przepisy K.c. o dziale spadku – chodzi o odesłania do przepisów o zniesieniu współwłasności (zwłaszcza do art. 214 K.c.), a więc tym samym odesłania do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Czy pozostawienie artykułu 1059 K.c. było przejawem zaakceptowania ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego (według którego art. 1059 K.c. nie ma zastosowania do spadków otwartych po owym wyroku), czy też wolą ustawodawcy było „odżycie” artykułu 1059 K.c., który był zredagowany głównie z myślą o dzieciach spadkodawcy? Prawdopodobnie do dziedziczenia po Pani bracie gospodarstwa rolnego mają zastosowanie wyłącznie reguły ogólne, choć nie można wykluczyć odmiennej wykładni. Być może nawet wątpliwości w tym zakresie przyczynią się do zadawania pytań prawnych Sądowi Najwyższemu lub do zmian legislacyjnych (oby właściwych i jednocześnie precyzyjnych). Za to nowe przepisy (w tym wchodzące w skład ustawy o kształtowania ustroju rolnego) mogą mieć zastosowanie do działu spadku – w zakresie dotyczącym gospodarstwa rolnego; Pani nie pytała o dział spadku, więc tylko to sygnalizuję, a ponadto do czasu dokonywania działu spadku przepisy prawne mogą ulec zmianie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Gospodarstwo rolne otrzymane w spadku i problemy z uzyskaniem informacji o nim


Jestem spadkobiercą części majątku, czyli gospodarstwa. Sąd zobowiązał komornika do spisu majątku. Ten wezwał mnie do opłaty. Poinformowałam komornika, że jestem w trakcie odrzucania spadku. W międzyczasie sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Inny spadkobierca przyjął go z dobrodziejstwem inwentarza. Obecnie mam trudności z uzyskaniem danych owartości i wielkości budynków. Mija tymczasem 6-miesięczny okres na złożenie zeznania w US. Spadek jest zadłużony, a ja chcę uniknąć problemów. Co robić?

Jak założyć księgę wieczystą dla nieruchomości gruntowej?


Chcę założyć księgę wieczystą dla nieruchomości gruntowej (łąki), której jestem współwłaścicielem wraz z ciocią i siostrą. Dla nieruchomości został urządzony zbiór dokumentów, który znajduje się w sądzie rejonowym zgodnym z położeniem nieruchomości. Posiadam potwierdzony przez Archiwum Państwowe akt kupna łąki przez moich dziadków, akt darowizny części łąki na rzecz mojej mamy i cioci, postanowienie sądu o nabyciu spadku przez mamę i ciocię (po śmierci babci) oraz postanowienie sądu o nabyciu spadku przeze mnie i siostrę po mamie. W starostwie powiatowym w rejestrze gruntów widniejemy jako współwłaściciele. Jakie czynności powinienem podjąć, jakie wnioski wypełnić, aby założyć księgę?

Niechciana działka rolna po zmarłej matce


Moja matka zmarła 4 lata temu. Była właścicielką działki rolnej. Teraz podatek przychodzi na mnie. Nie chcę tej działki po zmarłej matce, nie jest to na mnie zapisane i nie jest mi to do niczego potrzebne. Czy mam obowiązek płacenia za coś co nie należy do mnie? Co mam z tym zrobić?

Darowizna ziemi a początek biegu 5-letniego okresu posiadania nieruchomości


Mama odziedziczyła po swoim ojcu (postanowienie sądu z października 2011 r.) gospodarstwo rolne. Jeszcze w tym samym roku złożyła w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe dotyczące spadku. W związku z tym w styczniu 2012 r. otrzymała z urzędu skarbowego decyzję, że nie zapłaci żadnego podatku, jeżeli przez okres 5 lat nie sprzeda tego majątku i będzie w nim mieszkać. Od jakiej daty należy liczyć ten 5-letni okres?

Następna sprawa dotyczy darowizny ziemi rolnej (VI klasy) o pow. 0,15 ha, która ma dostęp do drogi publicznej i mediów. Mama chce podarować ją mnie, swojemu synowi, ale ma dylemat, czy podarować ją notarialnie w całości z adnotacją, że w przypadku sprzedaży połowa przychodu należy do niej, czy też mam geodezyjnie podzielić działkę na 2 równe połowy i sporządzić umowę darowizny u notariusza tylko na jedną część? Który wariant będzie korzystniejszy, jakie będą koszty u notariusza? I jeszcze jedno: czy bardziej opłaca się darować ziemię rolną, czy po przekształceniu – uzyskaniu warunków zabudowy w działkę budowlaną?

Nabycie gruntu rolnego od spadkobierców w świetle nowych przepisów


Jestem właścicielem 2/3 gruntu rolnego o pow. 10h. 1/3 jest własnością wielu spadkobierców. 4 osoby chcą sprzedać swoje udziały. Udział jednej osoby wynosi 2700 m2. Czy w świetle nowych przepisów mogę nabyć udziały od tych osób, tj. pozostałych właścicieli? Opłacam KRUS, lecz nie posiadam kwalifikacji rolniczych.

Otrzymanie gospodarstwa w zamian za opiekę


Brat mojej babci wraz z żoną posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 6 ha z zabudowaniami. Nie posiadają dzieci. Wujek jest chory na nowotwór, chciałby darować gospodarstwo mnie i mojemu mężowi w zamian za opiekę nad nim i jego żoną, my z mężem nie jesteśmy rolnikami. Czy jest możliwość i jaka, żebyśmy stali się właścicielami tych gruntów? Jak nie stracić dopłat, które wujostwo obecnie otrzymuje?

Jak będzie dzielone gospodarstwo rodzinne?


Moja mama zmarła w 1992 r., a tata w 2006 r. Jest nasz sześcioro rodzeństwa. W chwili śmierci mamy dwoje nie było pełnoletnie. Rodzice nie zostawili testamentu. Jak będzie dzielone gospodarstwo rodzinne? Jest to ok. 5 ha i dom. Chcemy podzielić majątek, ale nie wiemy, od czego zacząć. Nikt z nas nie ma wykształcenia rolniczego.

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po mężu


Przeprowadziłam postępowanie spadkowe u notariusza i posiadam akt dziedziczenia spadku po zmarłym mężu. Spadek po 1/2 odziedziczyliśmy oboje z dorosłym synem. Oboje z mężem byliśmy współwłaścicielami gospodarstwa rolnego na zasadach wspólności ustawowej, do tego posiadamy ciągniki i maszyny rolnicze. Nie bardzo wiem, jak mam sporządzić dokumenty do urzędu skarbowego. Czy po postępowaniu spadkowym należy mi się 1/2 gospodarstwa i 1/2 części po zmarłym mężu?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »