• Autor: Marek Kowalski
Posiadam prawo jazdy kategorii C+E od 1990 roku i prowadzę gospodarstwo rolne, jestem rolnikiem. Chciałbym zakupić samochód ciężarowy w celu transportu swoich płodów rolnych w obrębie gospodarstwa i do skupów. Czy to wystarczy, żeby kierować autem, czy potrzebne są dodatkowe uprawnienia lub kursy?
Według ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami:
„Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
8) kategorii C:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t”.
Pan uzyskał tzw. bezterminowe prawo jazdy. O ile kupowany samochód spełnia wskazane kryteria (dopuszczalna masa całkowita będzie większa niż 3,5 t) – nie są potrzebne dodatkowe kursy, uprawnienia lub egzaminy.
Biorąc pod uwagę rok nabycia uprawnień i możliwe niezbyt częste korzystanie z tych uprawnień w praktyce, wskazane byłoby przypomnienie zasad kierowania (np. kilka lekcji jazdy z instruktorem).
Zobacz również: Czy będąc ubezpieczonym w KRUS można pracować na umowę zlecenie?
Uprawnienie, jakie Pan posiada, jest nadal ważne. Niestety dokument to potwierdzający musi być wymieniony, bowiem dokument taki ważny jest obecnie tylko 15 lat. Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty o 15-letniej ważności jest zgodny z konstytucją. Przepisy wprowadziły od stycznia 2014 roku nowe wzory prawa jazdy, które będą zastępować poprzednie i obowiązek składania pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczeń o stanie zdrowia.
Sytuacja wygląda teraz tak, że dokumenty, które zostały wydane przed 18 stycznia 2013 r., stracą swój bezterminowy charakter, a kierowcy zostaną zmuszeni wymienić je na nowe w latach 2028–2033.
Warto zauważyć, że ważności nie utracą uprawnienia kierowcy do prowadzenia auta, a tylko dokument, który to potwierdza. W praktyce oznacza to, że z chwilą wymiany dokumentu trzeba będzie się poddać badaniom lekarskim. Oznacza to też poniesienie kosztu badania przez lekarza uprawnionego i opłat w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu. Dochodzi do tego konieczność załatwienia sobie nowego zdjęcia o wymaganym formacie.
Zobacz również: Kara za brak OC przyczepy rolniczej
Transport zboża na skup
Pan Jan, rolnik z wieloletnim doświadczeniem, postanowił przewozić swoje plony do skupu własnym samochodem ciężarowym. Posiada prawo jazdy C+E od 1990 roku, ale przez lata nie prowadził pojazdów ciężarowych. Po zakupie ciężarówki poczuł się niepewnie za kierownicą i zdecydował się na kilka godzin jazdy z instruktorem, by odświeżyć swoje umiejętności. Dzięki temu bezpiecznie i zgodnie z przepisami transportuje swoje płody rolne.
Przewóz bel siana w obrębie gospodarstwa
Rolnik Adam zakupił ciężarówkę, aby ułatwić sobie transport bel siana między polami a magazynem. Gdy ruszył w trasę po swoim terenie, okazało się, że jego pojazd wraz z ładunkiem waży więcej, niż przewidują przepisy dotyczące transportu wewnętrznego. Po konsultacji z urzędem dowiedział się, że w jego przypadku konieczne było uzyskanie specjalnych zezwoleń na przewóz ładunków ponadnormatywnych.
Przypadkowa kontrola drogowa
Pan Marek wiózł własne ziemniaki na lokalny targ, korzystając z ciężarówki kupionej kilka miesięcy wcześniej. Podczas rutynowej kontroli drogowej policjant zwrócił uwagę na jego stary dokument prawa jazdy. Okazało się, że mimo posiadania uprawnień od 1990 roku, musiał wymienić dokument na nowy. Dzięki szybkiej reakcji uniknął mandatu i w przyszłości uniknie problemów z ważnością dokumentów.
Rolnik posiadający prawo jazdy kategorii C+E może legalnie prowadzić samochód ciężarowy do transportu swoich płodów rolnych, o ile pojazd spełnia wymagania określone w przepisach. Choć dodatkowe kursy nie są obowiązkowe, warto rozważyć przypomnienie zasad prowadzenia ciężarówki, zwłaszcza po dłuższej przerwie w jeździe. Należy również pamiętać o wymianie bezterminowego prawa jazdy na nowy dokument w wyznaczonym terminie, co wiąże się z koniecznością przejścia badań lekarskich. Przed rozpoczęciem transportu warto upewnić się, że nie są wymagane dodatkowe zezwolenia, szczególnie w przypadku przewozu ładunków o dużej masie.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące przepisów transportowych, wymagań prawnych dla kierowców czy obowiązków związanych z użytkowaniem samochodu ciężarowego w gospodarstwie rolnym, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości, wskażą aktualne regulacje i doradzą najlepsze rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Szybka i wygodna konsultacja bez wychodzenia z domu pozwoli uniknąć kosztownych błędów i problemów z przepisami. Skontaktuj się z nami już dziś i zyskaj pewność, że działasz zgodnie z prawem!
1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Kowalski
Radca prawny, ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie oświatowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Prowadzi własną kancelarię, a w zakresie swojej praktyki zawodowej świadczy usługi w szczególności dla nauczycieli i szkół, ale także dla innych grup pracowników i pracodawców. Z powodzeniem udziela pomocy prawnej w systemie elektronicznym.
Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i pracowników.
Zapytaj prawnika