Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku za zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-14

Mój ojciec ma 70 lat, zasiedział gospodarstwo rolne 10 ha po ojcu, 7 ha po bracie (las, ziemia orna, budynki). Sąd orzekł, że zasiedzenie po ojcu nastąpiło w 2012 roku, a po bracie 2015 – wyrok w 2018. Zasiedzenie nastąpiło na wspólnotę małżeńską – na tatę i mamę; oboje są na emeryturze, ale przebywają w tym gospodarstwie i tam zarządzają. Wnioski o dopłaty są składane przeze mnie, czyli ich syna. Złożyłem wniosek do US, korzystając ze zwolnienia z podatku jako zasiedzenie gospodarstwa rolnego – na ojca. Dzwonili z urzędu, że jest źle złożony, ponieważ powinien być złożony oddzielnie przez mamę i tatę. Czy fakt, że są w podeszłym wieku i są na emeryturze (nie rolniczej), nie będzie przeszkadzał, aby starać się o zwolnienie z podatku za zasiedzenie gospodarstwa rolnego?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

W pierwszej kolejności wskazać należy, ze zasiedzenie nieruchomości stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W przypadku gdy przedmiotem zasiedzenia jest gospodarstwo rolne, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku. Jak bowiem stanowi art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, „zwalnia się od podatku nabycie własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia”.


Powyższe brzmienie przepisu obowiązuje w stosunku do zasiedzenia gruntu od 1 stycznia 2016r. W przypadku natomiast zasiedzenia gruntu przed tą datą (czyli do zasiedzenia w 2012 i w 2015 r.) stosuje się poprzednie brzmienie przepisu:


„Zwalnia się od podatku:

1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

a) budynków mieszkalnych,

b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

– pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia”.

Ustawa nie uzależnia prawa do skorzystania ze zwolnienia od wieku podatnika czy też od faktu pobierania emerytury. Jedynym warunkiem jest, aby doszło do zasiedzenia gospodarstwa rolnego i aby nabywca prowadził gospodarstwo przez 5 lat od dnia nabycia (czyli odpowiednio od 2012 i 2015 r.). Jeżeli nabycie nastąpiło do wspólności małżeńskiej, zeznanie podatkowe w tytułu zasiedzenia powinien złożyć zarówno ojciec, jak i matka. Nie przeszkadza to jednak w prawie do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia od podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »