Zwolnienie z podatku za zasiedzenie gospodarstwa rolnego

• Autor: Marcin Sądej

Mój ojciec ma 70 lat, zasiedział gospodarstwo rolne 10 ha po ojcu, 7 ha po bracie (las, ziemia orna, budynki). Sąd orzekł, że zasiedzenie po ojcu nastąpiło w 2012 roku, a po bracie 2015 – wyrok w 2018. Zasiedzenie nastąpiło na wspólnotę małżeńską – na tatę i mamę; oboje są na emeryturze, ale przebywają w tym gospodarstwie i tam zarządzają. Wnioski o dopłaty są składane przeze mnie, czyli ich syna. Złożyłem wniosek do US, korzystając ze zwolnienia z podatku jako zasiedzenie gospodarstwa rolnego – na ojca. Dzwonili z urzędu, że jest źle złożony, ponieważ powinien być złożony oddzielnie przez mamę i tatę. Czy fakt, że są w podeszłym wieku i są na emeryturze (nie rolniczej), nie będzie przeszkadzał, aby starać się o zwolnienie z podatku za zasiedzenie gospodarstwa rolnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie z podatku za zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Zasiedzenie gospodarstwa rolnego a podatek

W pierwszej kolejności wskazać należy, ze zasiedzenie nieruchomości stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W przypadku gdy przedmiotem zasiedzenia jest gospodarstwo rolne, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku. Jak bowiem stanowi art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, „zwalnia się od podatku nabycie własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia”.

Zobacz również: Dzierżawa budynków gospodarczych

 Komu przysługuje zwolnienie z podatku od zasiedzenia 

Powyższe brzmienie przepisu obowiązuje w stosunku do zasiedzenia gruntu od 1 stycznia 2016r. W przypadku natomiast zasiedzenia gruntu przed tą datą (czyli do zasiedzenia w 2012 i w 2015 r.) stosuje się poprzednie brzmienie przepisu:

 

„Zwalnia się od podatku:

1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

a) budynków mieszkalnych,

b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,

c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

– pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia”.

Ustawa nie uzależnia prawa do skorzystania ze zwolnienia od wieku podatnika czy też od faktu pobierania emerytury. Jedynym warunkiem jest, aby doszło do zasiedzenia gospodarstwa rolnego i aby nabywca prowadził gospodarstwo przez 5 lat od dnia nabycia (czyli odpowiednio od 2012 i 2015 r.). Jeżeli nabycie nastąpiło do wspólności małżeńskiej, zeznanie podatkowe w tytułu zasiedzenia powinien złożyć zarówno ojciec, jak i matka. Nie przeszkadza to jednak w prawie do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia od podatku.

Zobacz również: Posiadacz zależny nieruchomości rolnej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »