Renta socjalna a posiadanie ziemi

• Autor: Marta Handzlik

Mam 42 lata, jestem osobą niepełnosprawną, mam schorzenie kręgosłupa od dziecka, do pracy się nie nadaję. Otrzymuję rentę rodzinną po ojcu połączoną z socjalną z KRUS w wysokości 1800 zł. Jeśli moja siostra zapisze mi w testamencie 24 ary pola, to jaki to będzie miało wpływ na otrzymywane przeze mnie świadczenie? Czy mogą mi coś odebrać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Renta socjalna a posiadanie ziemi

Posiadanie ziemi a renta socjalna

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 982 z późn. zm.) – renta socjalna nie przysługuje osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Zobacz również: Renta socjalna KRUS

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prowadzenie działalności rolniczej a renta socjalna

Zgodnie z art. 28 ustawy o KRUS wypłata renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu, jeżeli rencista prowadzi działalność rolniczą. Uznaje się, że rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie są właścicielami (współwłaścicielami) lub posiadaczami gospodarstwa rolnego (w rozumieniu przepisów o podatku rolnym) i nie prowadzą działu specjalnego.

Jednak zgodnie z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2005 r. (III AUa 810/2005) decydujące znaczenie ma ustalenie, czy na posiadanych przez osobę uprawnioną do renty gruntach jest prowadzona działalność rolnicza w rozumieniu art. 6 pkt 3 powołanej ustawy.

Zobacz również: Ile można mieć ziemi na rencie rodzinnej?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, która otrzymuje rentę socjalną, dowiaduje się, że jej wujek zapisał jej 10 arów ziemi. Ponieważ powierzchnia ta jest poniżej 5 ha, nie ma to wpływu na jej świadczenie. Jednak, gdyby w przyszłości miała zostać właścicielką większej działki, renta mogłaby zostać zawieszona.

 

Michał posiada 3 ha ziemi, ale nie prowadzi żadnej działalności rolniczej. Otrzymuje rentę socjalną, ponieważ zgodnie z przepisami, jeśli nie prowadzi działalności rolniczej, posiadanie ziemi poniżej 5 ha nie wpływa na wypłatę świadczenia.

 

Piotr prowadzi działalność rolniczą na 6 ha ziemi i jednocześnie pobiera rentę rolniczą. Zgodnie z przepisami, jego renta zostaje częściowo zawieszona, ponieważ w takim przypadku prowadzenie działalności rolniczej ma wpływ na wysokość świadczenia.

Podsumowanie

Posiadanie ziemi może wpłynąć na otrzymywaną rentę socjalną, szczególnie jeśli powierzchnia użytków rolnych przekroczy 5 ha przeliczeniowych. Osoby posiadające większe gospodarstwa rolne mogą stracić prawo do renty socjalnej. Ważne jest również, aby nie prowadzić działalności rolniczej, ponieważ jej rozpoczęcie może skutkować zawieszeniem wypłaty renty rolniczej. W przypadku niewielkich działek, jak 24 ary, renta socjalna nie powinna zostać wstrzymana, o ile nie prowadzi się działalności rolniczej.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci w rozwiązywaniu problemów związanych z rentami, ubezpieczeniami społecznymi oraz kwestiami rolniczymi. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci zrozumieć skomplikowane przepisy i udzieli praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci podejmować świadome decyzje. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne dopasowane do Twoich potrzeb, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marta Handzlik

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl