Podział gospodarstwa między dzieci

• Autor: Katarzyna Siwiec

Problem dotyczy podziału gospodarstwa między dzieci. Jesteśmy z mężem właścicielami 5 ha gospodarstwa rolnego, w którego skład wchodzą również działki leśne. Mąż od 2014 r. jest na emeryturze. W tym roku ja chciałabym przejść na emeryturę, więc ziemię przepisujemy na troje dzieci. Żadne z nich nie ma wykształcenia rolniczego ani też nie jest zainteresowane uprawą ziemi. Chcielibyśmy podzielić gospodarstwo po równo. Czy każde z nich może otrzymać działkę większą niż 1 ha?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział gospodarstwa między dzieci

Ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi

Ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi wynikają m.in. z obecnego brzmienia ustawy o kształtowaniu ustroju rynku rolnego. Z tej ustawy właśnie, a konkretnie z art.  2a ust. 1 wynika, że nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków. Wyjątek taki ustawodawca przewidział już w ust 3 pkt 1 lit a) stanowiąc, że m.in. przepis ust. 1 nie dotyczy nabycia nieruchomości przez tzw. osobę bliską.

Zobacz również: Umowa darowizny gospodarstwa rolnego

Przekazanie gruntów rolnych dzieciom 

Aby dokładnie zrozumieć brzmienie tego wyjątku, należy sięgnąć do treści art. 2 pkt 6 ustawy, który stanowi, że ilekroć mowa w ustawie o osobie bliskiej, należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione. Państwa dzieci to tzw. zstępni.

Dodam jeszcze, że ilekroć mowa w ustawie o nabyciu nieruchomości rolnej, należy przez to rozumieć przeniesienie własności nieruchomości rolnej lub nabycie własności nieruchomości rolnej w wyniku dokonania czynności prawnej lub orzeczenia sądu albo organu administracji publicznej, a także innego zdarzenia prawnego. Niezależnie zatem od formy umowy, którą będziecie chcieli Państwo przenieść na własność dzieci nieruchomości, będzie miał miejsce wspominany wyjątek.

Zobacz również: Alimenty od rolnika

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy można przenieść gospodarstwo rolne na swoje dziecko niebędące rolnikiem?

Reasumując, będziecie Państwo mogli przenieść gospodarstwo rolne na własne dzieci, które nie są rolnikami, bo ustawa na to akurat pozwala. W takim przypadku nie przysługuje też prawo pierwokupu takiej nieruchomości przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Nie zachodzą też przeszkody do podzielenia nieruchomości rolnych, o jakich wspomina ustawa o gospodarce nieruchomościami, te bowiem dotyczą wydzielenia działek mniejszych niż 0,3 ha. W takim przypadku jest to co do zasady możliwe wówczas, gdy wydzielenie działki gruntu odbywa się  pod warunkiem, że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. Przy większych działkach takich ograniczeń nie ma.

Zobacz również: Darowizna gospodarstwa

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »