Przerzucenie zwałów śniegu na działkę sąsiada

• Autor: Katarzyna Siwiec

Do działki rolnej, która jest moją własnością, przylega działka sąsiadów, na której mają dom. Odległość domu sąsiadów od granicy mojej działki jest niewielka. Jest ogrodzenie między działkami. Po obfitych opadach śniegu sąsiedzi pod moja nieobecność wrzucili cały śnieg ze swojej działki na moją działkę – a ponadto za zwałami śniegu, który zrzucili mi na działkę, wykopali głęboki rów. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przerzucenie zwałów śniegu na działkę sąsiada

Przerzucanie śniegu na działkę sąsiada

W opisanym przez Panią przypadku widziałabym dwie drogi rozwiązania niniejszej sprawy. Pierwsza możliwość to wystąpienie z powództwem o zaniechanie naruszeń. Podstawą powództwa jest art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

W przypadku jednak jednokrotnego przerzucenia śniegu na Pani działkę ja jedynie taką możliwość sygnalizuję bo powództwo sądowe wiąże się po pierwsze z koniecznością wniesienia opłaty od pozwu, a ponadto trwa dość długo. Poza tym z racji faktu, że śnieg się zaraz roztopi nie ma tak naprawdę możliwości orzeczenia przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rekomenduję w tej sytuacji drugą możliwość, a mianowicie skorzystanie z przepisów ustawy Prawo wodne. Artykuł 29 tej ustawy stanowi, że:

„1. Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:

1) zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, ani kierunku odpływu ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich;

2) odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

2. Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

3. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom”.

Ponieważ, jak rozumiem Pani opis, wykopany przez sąsiada rów ingeruje w kierunek spływu wód ze szkodą dla Pani nieruchomości, zastosowanie tego przepisu wydaje się możliwe. Co prawda samo przerzucenie śniegu na Pani grunt nie jest ingerencją w stosunki wodne, ale wykopanie rowu może już stanowić taką zmianę kierunku ich spływu. W tym celu powinna Pani zwrócić się do wójta z – nazwijmy to – skargą na działania sąsiada. Organ ten jest bowiem władny przeprowadzić po pierwsze kontrolę w zakresie tego czy rów wykopany przez sąsiada zmienia stan wody na gruncie, a jeśli ustali, że tak, ma prawo nakazać zasypanie rowu.

Postępowanie to ma tą zaletę, że jest bezpłatne i niesformalizowane, więc może Pani złożyć skargę w formie ustnej.

Zobacz również: Naruszenie granicy działki rolnej

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zasypany wjazd do garażu
Pani Anna po powrocie z pracy zauważyła, że sąsiad zrzucił cały śnieg ze swojej posesji tuż przed jej bramą wjazdową, uniemożliwiając jej wjazd do garażu. Po rozmowie z sąsiadem usłyszała, że „nie miał gdzie go dać”. Mimo próśb śnieg nie został usunięty. Pani Anna zgłosiła sprawę do straży miejskiej, która nałożyła na sąsiada mandat i zobowiązała go do uprzątnięcia przeszkody.

 

Zalana piwnica po roztopach
Pan Marek zauważył, że jego piwnica zaczęła zalewać wodą po zimowych roztopach. Okazało się, że sąsiad zrzucał duże ilości śniegu w pobliżu granicy działki, a woda z topniejącego śniegu spływała prosto w stronę domu Pana Marka. Po konsultacji z prawnikiem złożył skargę do urzędu gminy, powołując się na przepisy Prawa wodnego. Po interwencji urzędników sąsiad został zobowiązany do usunięcia zalegającego śniegu.

 

Śnieżna barykada przy furtce
Pani Katarzyna zauważyła, że jej sąsiad, odśnieżając podjazd, regularnie zgarniał śnieg pod jej furtkę, utrudniając jej wychodzenie z domu. Kiedy zwróciła mu uwagę, odpowiedział, że „to tylko śnieg, sam się roztopi”. Po kolejnych takich sytuacjach zgłosiła problem do zarządu osiedla, który pouczył sąsiada o konieczności zachowania porządku i nieutrudniania dostępu do cudzej posesji.

Podsumowanie

Przerzucanie śniegu na cudzą działkę może prowadzić do konfliktów sąsiedzkich i problemów prawnych. Choć jednorazowe incydenty często kończą się jedynie na nieprzyjemnych rozmowach, regularne naruszanie własności może skutkować interwencją urzędów lub nawet sprawą sądową. Warto pamiętać, że takie działania mogą naruszać zarówno prawo cywilne, jak i przepisy Prawa wodnego, zwłaszcza jeśli prowadzą do zmian w odpływie wód opadowych. Najlepszym rozwiązaniem jest dialog i próba polubownego rozwiązania sporu, jednak w razie braku porozumienia można skorzystać z odpowiednich środków prawnych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dzięki którym szybko i wygodnie uzyskasz pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy udzielają konsultacji w zakresie prawa cywilnego, sąsiedzkiego, spadkowego, rodzinnego oraz wielu innych dziedzin. Wystarczy opisać swój problem, a my dostarczymy jasne i skuteczne rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Skorzystaj z naszego wsparcia i zyskaj pewność, że działasz zgodnie z prawem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl