• Autor: Marta Handzlik
Żona posiada niewielkie gospodarstwo rolne i ubezpieczona była w KRUS-ie. Następnie znalazła pracę i pracodawca opłacał jej składkę ZUS, więc nie opłacała składki na KRUS-ie. Niestety została zwolniona z pracy i obecnie chce powrócić do ubezpieczenia w KRUS-ie. Ja jako mąż pracowałem i pracuję na umowę o pracę, więc ubezpieczony jestem w ZUS-ie. Niestety przez okres 1 roku, gdy żona była ubezpieczona w KRUS-ie, ja przebywałem na urlopie bezpłatnym. Obecnie, gdy żona chce ponownie ubezpieczyć się w KRUS-ie, ten żąda opłacenia „zaległej” składki za moją osobę. Czy słusznie?
Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 277 z późn. zm.) „ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.
Okres pozostawania w stosunku pracy jest okresem podlegania pod ubezpieczenia społeczne ZUS, jednak w chwili gdy pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego – ubezpieczenie w ZUS zostaje zawieszone, co praktycznie automatycznie skutkuje koniecznością ubezpieczenia w KRUS-ie.
Dlatego KRUS ma w tym przypadku rację. Jedyną możliwością jest wykazanie, że nie spełniał Pan ustawowych przesłanek do objęcia Pana ubezpieczeniem KRUS-ie – na przykład, że nie prowadził Pan w tym czasie gospodarstwa rolnego, choć przyznam, że jest to dosyć trudne do udowodnienia.
Słowem – żona musi zapłacić zaległe składki. Oczywiście może złożyć wniosek o umorzenie tych składek, ale nie ma pewności, że decyzja będzie pozytywna.
Zobacz również: Czy dzierżawiąc ziemię można płacić KRUS?
Powrót do ubezpieczenia w KRUS po okresie zatrudnienia poza rolnictwem może wiązać się z nieoczekiwanymi trudnościami. Przepisy jasno wskazują, że w czasie urlopu bezpłatnego ubezpieczenie w ZUS jest zawieszone, co oznacza konieczność opłacenia składek w KRUS. W praktyce może to prowadzić do sytuacji, w której rolnik musi uregulować zaległe składki za domownika, nawet jeśli ten formalnie nie prowadził gospodarstwa. Jedyną możliwością uniknięcia takiego zobowiązania jest udowodnienie, że w danym okresie nie spełniało się warunków podlegania ubezpieczeniu rolniczemu, co bywa trudne. Warto zatem dokładnie analizować swoją sytuację przed podejmowaniem decyzji o zmianie formy ubezpieczenia.
Jeśli masz problem z ponownym ubezpieczeniem w KRUS lub KRUS żąda od Ciebie spłaty zaległych składek, skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej. Oferujemy kompleksowe doradztwo, analizę Twojej sytuacji oraz wsparcie w składaniu odwołań i wniosków o umorzenie należności. Pomożemy Ci zrozumieć przepisy i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i skutecznie zabezpieczyć swoje interesy.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika