Założenie uprawy owoców i pasieki a KRUS

Po dwudziestu latach za granicą wróciłem do Polski i jako właściciel ziemi rolnej, około 3 ha, gdzie rozpocząłem uprawę owoców i pasiekę, chciałbym się ubezpieczyć w KRUS-ie. Jakie warunki muszę spełnić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Założenie uprawy owoców i pasieki a KRUS

Kogo obejmuje ubezpieczenie społeczne rolników?

Musi Pan udać się do KRUS-u i zgłosić do ubezpieczenia społecznego rolników. W Pana przypadku mamy do czynienia z dwoma tytułami ubezpieczenia – ubezpieczenie rolnicze i ubezpieczenie z tytułu działu specjalnego – pszczół, o ile będzie minimum 80 rodzin.

Ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje rolników, ich małżonków i pracujących z nimi domowników, o ile osoby te posiadają obywatelstwo polskie lub przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy, zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt za względów humanitarnych, zgody na pobyt tolerowany lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy, lub ochrony uzupełniającej, lub są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Formy objęcia ubezpieczeniem w KRUS

Prawo przewiduje dwie formy objęcia ubezpieczeniem:

  1. z mocy ustawy (czyli obowiązkowo), gdy powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha przeliczeniowy,
  2. na wniosek (czyli dobrowolnie), gdy powierzchnia użytków rolnych wynosi 1 i poniżej ha przeliczeniowego.

W Pana przypadku, z racji posiadania 3 ha – będzie to ubezpieczenie obowiązkowe w pełnym zakresie, o ile nie podlega Pan już pod inne ubezpieczenie społeczne.

Uznaje się, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.). Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy zatem m.in. osób, które wykonują pracę w ramach umowy agencyjnej, umowy zlecenia; z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – pozarolniczej działalności gospodarczej, a także w okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych (rejestracja w charakterze bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest uznawana za podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu). Za osobę podlegającą innemu ubezpieczeniu społecznemu uważa się także osobę objętą zaopatrzeniem emerytalnym, określonym w odrębnych przepisach.

Zobacz również: Czy pszczelarz jest rolnikiem?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy pasieki zalicza się do działów specjalnych produkcji rolnej?

Za działy specjalne produkcji rolnej, uzasadniające objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników, uznaje się następujące rodzaje oraz rozmiary upraw i produkcji, m.in. pasieki powyżej 80 rodzin.

Należy pamiętać, że podlegając pod ubezpieczenie społeczne rolników z tytułu prowadzenia działów specjalnych, powinien Pan corocznie dostarczać Kasie zaświadczenia o rozmiarach i rodzaju produkcji. Ponadto do celów wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych powinien Pan dostarczyć do dnia 31 stycznia każdego roku oświadczenie o przewidywanym dochodzie z prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych. Do oświadczenia należy dołączyć odpis decyzji naczelnika urzędu skarbowego, wydanej na podstawie deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji, lub o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym.

Reasumując – jeśli nie ma Pan innego ubezpieczenia, proszę udać się do KRUS-u z wypełnionymi wnioskami:

Przykłady

Jan, powracający emigrant
Po latach pracy w Wielkiej Brytanii Jan wrócił do Polski i odziedziczył 3-hektarowe gospodarstwo. Postanowił uprawiać maliny oraz założyć pasiekę. Gdy zgłosił się do KRUS-u, dowiedział się, że podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu rolniczemu, a dodatkowo, jeśli rozwinie pasiekę do minimum 80 rodzin pszczelich, może objąć ubezpieczeniem również dział specjalny.

 

Anna, właścicielka małej pasieki
Anna kupiła 1,5 ha ziemi i hobbystycznie zajęła się pszczelarstwem, mając 40 uli. Chciała się ubezpieczyć w KRUS-ie, ale dowiedziała się, że pasieka poniżej 80 rodzin nie kwalifikuje jej do działu specjalnego. Jednak jako właścicielka ziemi powyżej 1 ha została objęta ubezpieczeniem rolniczym z mocy ustawy.

 

Marek, rolnik z działalnością gospodarczą
Marek prowadził gospodarstwo sadownicze na 3 ha i dodatkowo dorabiał na umowie zlecenie. Gdy zgłosił się do KRUS-u, okazało się, że z racji pracy w innym sektorze jest już objęty ubezpieczeniem w ZUS-ie i nie może skorzystać z KRUS-u, dopóki nie zrezygnuje z zatrudnienia na umowie zlecenie.

Podsumowanie

Ubezpieczenie w KRUS jest możliwe dla rolników posiadających co najmniej 1 ha użytków rolnych, przy czym dla osób mających powyżej 1 ha jest ono obowiązkowe. W przypadku pasiek, jeśli liczba rodzin pszczelich przekracza 80, podlegają one pod działy specjalne produkcji rolnej, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i dokumentacją. Ważne jest również, aby rolnik nie był jednocześnie objęty innym ubezpieczeniem społecznym, np. w ZUS. Warto skonsultować swoją sytuację z KRUS-em i dostarczyć wymagane dokumenty, aby uniknąć problemów formalnych.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące ubezpieczenia w KRUS, prowadzenia pasieki czy zakładania upraw, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie w zakresie prawa rolnego, ubezpieczeń społecznych i formalności związanych z działalnością rolniczą. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i zadbać o zgodność z przepisami.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl