• Data: 2024-07-12 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Jesteśmy rolnikami, właścicielem ziemi rolnej jest żona. Właśnie sporządzamy wniosek o przyznanie jej emerytury rolniczej, osiągnęła (łącznie) wiek emerytalny i 25 lat prowadzenia gospodarstwa. Zgodnie z obecnym prawem nie zamierzamy pozbywać się gospodarstwa. Mi brakuje do emerytury rolniczej jeszcze 3 lata, mimo iż osiągnąłem już wiek emerytalny. Czy pozostawić stan bieżący (własności ziemi) i nadal płacić składki na ubezpieczenie KRUS, czy przenieść własność ziemi na mnie, czym pomniejszymy ilość osób do ubezpieczenia? Czy ewentualnie żona miałaby we wniosku o emeryturę zakreślić, iż przestaje prowadzić gospodarstwo rolne bez przewłaszczenia, a ja prowadziłbym je na zasadzie bezumownej dzierżawy, użytkowania, czy czegoś w tym rodzaju? Czy te dywagacje mają dla nas w ogóle sens (finansowy)?
Obecnie rolnik emeryt nie musi wyzbywać się gospodarstwa rolnego, żeby mieć prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości. Nadal może prowadzić działalność rolniczą w posiadanym gospodarstwie rolnym bez ryzyka zawieszenia części uzupełniającej świadczenia. Żona może otrzymać emeryturę w pełnej wysokości.
Pan natomiast, aby nadal posiadać ubezpieczenie, musi kontynuować opłatę składek, zgłaszając się do ubezpieczenia jako rolnik.
Żona może wydzierżawić Panu pole i złożyć oświadczenie o zaprzestaniu działalności rolniczej, choć jest to zbędne.
Ustawa przewiduje dwie formy objęcia ubezpieczeniem:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik (zobacz odsyłacze poniżej) stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Żona, posiadając emeryturę, nie podlega pod ubezpieczenie KRUS. Pan może kontynuować swoje ubezpieczenie jako rolnik do czasu zdobycia okresu ubezpieczenia niezbędnego do uzyskania prawa do emerytury.
Rolnicy mogą skorzystać z różnych rozwiązań prawnych, aby zachować ciągłość prowadzenia gospodarstwa rolnego po przejściu jednego z małżonków na emeryturę. Możliwość kontynuowania działalności rolniczej przez małżonka-emeryta lub przeniesienie własności na członka rodziny zapewniają elastyczność i stabilność finansową. Ważne jest, aby dostosować wybór do indywidualnych potrzeb i sytuacji rodziny, optymalizując korzyści płynące z ubezpieczenia społecznego i emerytury.
Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz pomocy w sporządzaniu pism, aby z łatwością zarządzać kwestiami prawnymi związanymi z emeryturą rolniczą i prowadzeniem gospodarstwa. Zapewniamy profesjonalne wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika