• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
W tej chwili posiadam jednoosobową działalność gospodarczą na warunkach ogólnych z podatkiem liniowym. Do końca maja opłacam KRUS, gdyż posiadam ziemię i jestem także rolnikiem. Pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzę z zakresu usług zdrowotnych. Niestety muszę podjąć decyzję, czy zamknąć działalność, aby zostać w KRUS-ie, czy przejść na ZUS. W tej chwili wystawiam faktury za usługi. Podatek dochodowy w zeszłym roku z pozarolniczej działalność gospodarczej przekroczył maksymalną wartość, przy której mógłbym pozostać w KRUS-ie. Czy po przejściu ze składek KRUS na ZUS-owe można mieć jakieś ulgi?
Zgodnie z treścią ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.):
„Art. 18a. 1. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Art. 18a. 2. Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:
1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej”.
Jak widać, nie będzie miał Pan prawa do niskiego ZUS-u.
Ale jest wyjście – wystarczy, że założy Pan spółkę z o.o. dwuosobową, aby nie musiał Pan płacić żadnych składek ZUS.
Nie może być to jednoosobowa spółka, ale proszę wziąć jakiegoś wspólnika. Wspólnicy wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie są traktowani jako osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Z tytułu posiadania statusu wspólnika spółki nie istnieje obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące.
Dyspozycja art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wymienia zamknięty katalog podmiotów uznawanych za osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
Natomiast wspólnicy wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie są traktowani jako osoby prowadzące działalność gospodarczą. Również zamknięty katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych określony w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie wymienia wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zatem z tytułu posiadania statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który obejmuje połowę udziałów w spółce, nie istnieje obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Z przepisów art. 11 oraz art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że nie istnieje również w takiej sytuacji obowiązek podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.
Zobacz również: Jak otworzyć działalność na KRUS-ie?
Przedsiębiorca usługowy
Jan od lat prowadził małe gospodarstwo rolne, a dodatkowo świadczył usługi remontowe. Gdy jego przychody z działalności gospodarczej przekroczyły limit pozwalający na pozostanie w KRUS-ie, musiał przejść na ZUS. Niestety, nie mógł skorzystać z preferencyjnego ZUS-u dla nowych przedsiębiorców, ponieważ wcześniej prowadził działalność. W efekcie jego miesięczne składki wzrosły kilkukrotnie, co mocno obciążyło jego budżet.
Lekarka z działalnością
Anna, lekarka i właścicielka niewielkiej przychodni, przez lata łączyła opłacanie KRUS-u z prowadzeniem firmy. Gdy jej dochód przekroczył ustawowy limit, przeszła na ZUS i rozważała założenie spółki z o.o., by uniknąć składek. W końcu dołączyła do spółki z koleżanką, dzięki czemu nie musiała płacić ZUS-u jako wspólnik, ale musiała się liczyć z innymi obowiązkami prawnymi i księgowymi.
Rolnik z handlem internetowym
Marek, rolnik sprzedający ekologiczne produkty online, po przekroczeniu limitu musiał przejść na ZUS. Był zaskoczony wysokością składek, ale po konsultacji z doradcą zdecydował się na zawieszenie działalności i prowadzenie sprzedaży przez inną firmę, z którą współpracował. Dzięki temu mógł pozostać w KRUS-ie i uniknąć wysokich kosztów.
Przejście z KRUS na ZUS wiąże się z wyraźnym wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie dla osób, które nie mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie tych kosztów, takie jak założenie wieloosobowej spółki z o.o., która nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i skonsultować się z doradcą, aby znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie i uniknąć nieprzewidzianych obciążeń finansowych.
Jeśli stoisz przed decyzją o przejściu z KRUS na ZUS i potrzebujesz fachowej porady prawnej, skorzystaj z konsultacji online. Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie ubezpieczeń społecznych, optymalizacji kosztów prowadzenia działalności oraz możliwości uniknięcia wysokich składek ZUS. Nasze usługi są szybkie, wygodne i dostosowane do Twojej sytuacji. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie i uniknąć niepotrzebnych wydatków.
1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika