Zakup ziemi rolnej prywatnie czy na firmę?

• Autor: Katarzyna Bereda

Planuję zakupić działkę o powierzchni 2000 m2. Obecnie ma ona status ziemi rolnej. Chciałbym zapytać, czy korzystniej będzie kupić ją jako osoba prywatna, czy na firmę (spółka z o.o.)? Na razie nie planuje nic budować, dopiero za 3–5 lat może postawię halę biurowo-magazynową (traktuję to jako inwestycję). Czy lepiej pozostawić obecny jej status jako ziemia rolna (aby płacić niższe podatki roczne), czy zmienić jej status na przemysłową przez obecnego właściciela (aby za kilka lat mieć już właściwy status do budowania hali)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup ziemi rolnej prywatnie czy na firmę?

Zakup ziemi rolnej przez osobę fizyczną a podatek dochodowy

Jeżeli chce Pan zakupić niniejszy grunt jako osoba fizyczna, to w zakresie podatku dochodowego będzie miała zastosowanie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków poniesionych na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Ponadto art. 22c niniejszej ustawy wskazuje, iż grunty nie podlegają jakiejkolwiek amortyzacji. 

Wszelkie wydatki związane bezpośrednio z kupnem gruntu, takie jak taksy notarialne czy opłaty sądowe, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Wydatki te zwiększają wartość początkową gruntu a kosztem stają się w przypadku sprzedaży gruntów.

Zobacz również: Czy obcokrajowiec może kupić ziemię w Polsce?

Zakup nieruchomości jako spółka z o.o.

Jeżeli natomiast zdecyduje się Pan na zakup nieruchomości jako sp. z o.o. i przeznaczy ją na cele prowadzenia działalności gospodarczej, to zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z niniejszym stwierdza się, iż jeśli zakup gruntu będzie działalnością opodatkowaną podatkiem VAT możliwe staje się odliczenie od tego zakupu podatku VAT. Marginalnie wskazać należy, iż podatek można odliczyć także od innych wydatków związanych z kupnem gruntu, jeśli ich poniesienie udokumentowane jest stosowną dokumentacją.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli tak jak Pan wskazuje, nieruchomość zostanie przeznaczona na cele inwestycyjne, a Pan jest niejako wspólnikiem większościowym, to korzystniejsze z tego punktu widzenia staje się zakupienie gruntu jako spółka z o.o.

Proszę jednak pamiętać, że konieczna jest w tym przypadku uchwała wspólników wyrażającą zgodę na zakup nieruchomości. W zakresie natomiast pytania drugiego.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy działka nie jest zadłużona?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odrolnienie gruntu na cele inwestycyjne

Oczywiście podatek od ziemi rolnej jest dużo niższy od działki inwestycyjnej czy budowlanej. Jednak musi Pan w pierwszej kolejności zasięgną informacji w odpowiednim Urzędzie Gminy, jaki stan przedstawia dana działka.

Jeżeli bowiem niniejsza działka nie jest odrolniona, to może trochę potrwać zanim gmina takiego odrolnienia dokona. Procedura odrolnienia gruntu przeprowadzana jest jedynie w trakcie uchwalania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Procedura jest łatwiejsza i krótsza jeżeli działka jest odrolniona i klasy ziemi są gorsze. Jeżeli oczywiście nie zależy Panu na czasie, to z ekonomicznego punktu widzenia może Pan kupić działkę rolną dużo taniej i dopiero po czasie rozpocząć procedurę przekształcania. Dobrze jednak dowiedzieć się w odpowiednim urzędzie gminy, jak wygląda obecny stan działki.

Zakup działki na cele inwestycyjne związane z działalnością gospodarczą

Podsumowując, zgodnie z ww. przepisami ustawy o VAT zakup działki na cele inwestycyjne, tj. związane z niniejszą działalność gospodarczą jest korzystniejsze, gdyż pozwoli na odliczenie od tego zakupu podatku VAT. Proszę jednak o dopełnienie wszelkich formalności w tym zakresie.

Natomiast charakter działki winien być przez Pana wnikliwie oceniony – jak wskazałam, obecnie największym problemem jest odrolnienie, gdyż jest to procedura długotrwała. Jednak z punktu widzenia ekonomicznego (mniejsze podatki i koszt zakupu) może wydawać się korzystniejszą opcją. Istotne jest jednak to, także w odniesieniu ustawy o VAT, aby zakupiony grunt był przeznaczone pod zabudowę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »