Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydzierżawienie gospodarstwa po śmierci męża

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-02-01

Po śmierci męża wydzierżawiłam gospodarstwo o powierzchni 4,1 ha. Dzierżawca w umowie zobowiązał się do płacenia czynszu w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł i podatku. Nie wywiązuje się z umowy, ponieważ podatek płacę ja, a z czynszem obecnie zalega mi za 2 lata i zawsze płacił z opóźnieniem. Wydzierżawione pole jest wspólne z małoletnią córką i wydzierżawione za zgodą sądu. Co mogę zrobić w tej sprawie, jak ponaglić dzierżawcę do zapłaty? Czy można wypowiedzieć mu umowę?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Nie ma przeszkód, by umowę wypowiedzieć, z zachowaniem jednak pewnych zasad.. Zacznę od zasad generalnych. Zgodnie z art. 704 Kodeksu cywilnego w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Nie ma więc przeszkód, by na piśmie zawiadomić dzierżawcę o wypowiedzeniu dzierżawy, bez podawania nawet przyczyny. Trzeba jednak pamiętać, że rok dzierżawny powinien być wyznaczony w umowie. W razie braku umownych postanowień w tym zakresie lub odmiennego zwyczaju, początek roku dzierżawnego pokrywa się z chwilą wydania przedmiotu dzierżawy dzierżawcy.

Skoro jednak dzierżawca nie płaci Pani czynszu i nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, to istnieje też inna możliwość. Zgodnie z art. 703 jeżeli dzierżawca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności , a w wypadku gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu.

W tej sytuacji powinna Pani pisemnie wezwać dzierżawcę do uiszczenia czynszu w ciągu najbliższych trzech miesięcy z zastrzeżeniem rozwiązania dzierżawy ze skutkiem natychmiastowym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Skoro współwłaścicielem przedmiotu dzierżawy jest osoba małoletnia, to wypowiedzenie tej umowy powinno zostać poprzedzone uzyskaniem zgody sądu na tę czynność. Należy bowiem uznać, że wypowiedzenie takiej umowy jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd i powoduje utratę dochodu osoby małoletniej. Z uzyskaniem zgody nie powinno być problemu, bowiem ma Pani podstawy ustawowe do takiego działania.

Proszę też pamiętać, że w przypadku nieuiszczenia zaległego czynszu za oba lata, sam czynsz oraz kwotę zapłaconego przez Panią podatku można odzyskać w drodze powództwa o zapłatę. To są kwoty należne Pani i rozwiązanie umowy nie powoduje ich wygaszenia. Roszczenie o zapłatę czynszu z umowy dzierżawy przedawnia się z upływem 3 lat od momentu, gdy roszczenie stało się wymagalne, gdyż jest to świadczenie o charakterze okresowym. Jeżeli kwestia ta nie została uregulowana w umowie między stronami, wówczas należy zastosować normę wynikającą z art. 699 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin płatności czynszu nie jest oznaczony w umowie wówczas czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w braku takiego zwyczaju półrocznie z dołu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »