Brak zapłaty za dzierżawę - co zrobić?

• Autor: Katarzyna Nosal

Po śmierci męża wydzierżawiłam gospodarstwo o powierzchni 4,1 ha. Dzierżawca w umowie zobowiązał się do płacenia czynszu w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł i podatku. Nie wywiązuje się z umowy, ponieważ podatek płacę ja, a z czynszem obecnie zalega mi za 2 lata i zawsze płacił z opóźnieniem. Wydzierżawione pole jest wspólne z małoletnią córką i wydzierżawione za zgodą sądu. Co mogę zrobić w tej sprawie, jak ponaglić dzierżawcę do zapłaty? Czy można wypowiedzieć mu umowę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak zapłaty za dzierżawę - co zrobić?

Wypowiedzenie umowy dzierżawy z powodu braku płatności

Nie ma przeszkód, by umowę wypowiedzieć, z zachowaniem jednak pewnych zasad.. Zacznę od zasad generalnych. Zgodnie z art. 704 Kodeksu cywilnego w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Nie ma więc przeszkód, by na piśmie zawiadomić dzierżawcę o wypowiedzeniu dzierżawy, bez podawania nawet przyczyny. Trzeba jednak pamiętać, że rok dzierżawny powinien być wyznaczony w umowie. W razie braku umownych postanowień w tym zakresie lub odmiennego zwyczaju, początek roku dzierżawnego pokrywa się z chwilą wydania przedmiotu dzierżawy dzierżawcy.

Skoro jednak dzierżawca nie płaci Pani czynszu i nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, to istnieje też inna możliwość. Zgodnie z art. 703 jeżeli dzierżawca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności , a w wypadku gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu.

Zobacz również: Wygaśnięcie umowy dzierżawy gruntów rolnych

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie dzierżawcy do uiszczenia czynszu

W tej sytuacji powinna Pani pisemnie wezwać dzierżawcę do uiszczenia czynszu w ciągu najbliższych trzech miesięcy z zastrzeżeniem rozwiązania dzierżawy ze skutkiem natychmiastowym.

Skoro współwłaścicielem przedmiotu dzierżawy jest osoba małoletnia, to wypowiedzenie tej umowy powinno zostać poprzedzone uzyskaniem zgody sądu na tę czynność. Należy bowiem uznać, że wypowiedzenie takiej umowy jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd i powoduje utratę dochodu osoby małoletniej. Z uzyskaniem zgody nie powinno być problemu, bowiem ma Pani podstawy ustawowe do takiego działania.

Zobacz również: Dzierżawca nie chce opuścić gruntu

Odzyskanie zapłaty za dzierżawę w drodze powództwa o zapłatę

Proszę też pamiętać, że w przypadku nieuiszczenia zaległego czynszu za oba lata, sam czynsz oraz kwotę zapłaconego przez Panią podatku można odzyskać w drodze powództwa o zapłatę. To są kwoty należne Pani i rozwiązanie umowy nie powoduje ich wygaszenia. Roszczenie o zapłatę czynszu z umowy dzierżawy przedawnia się z upływem 3 lat od momentu, gdy roszczenie stało się wymagalne, gdyż jest to świadczenie o charakterze okresowym. Jeżeli kwestia ta nie została uregulowana w umowie między stronami, wówczas należy zastosować normę wynikającą z art. 699 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin płatności czynszu nie jest oznaczony w umowie wówczas czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w braku takiego zwyczaju półrocznie z dołu.

Zobacz również: Po jakim czasie dzierżawa przechodzi na własność?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »