• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Jestem rolnikiem, płacę składki za siebie i za byłą żonę, ponieważ dopisana była do mnie. Podczas małżeństwa wyjeżdżaliśmy za granicę do pracy i tam, konkretnie w Danii, wzięliśmy rozwód. Przedstawiłem w KRUS orzeczenie sądu w Danii o naszym rozwodzie i urzędniczka poprosiła o przedstawienie okresu, w jakim tam przebywaliśmy. Moja była żona nie współpracuje ze mną i nie chce mi pomóc w tej sprawie. W jaki sposób mogę ją wykreślić z ubezpieczenia? W Danii też jestem ubezpieczony i chciałbym zaprzestać płacenia składek w Polsce. Czy mogę mieć ziemię i nie płacić składek KRUS? Czy jak zaprzestanę płacić składki, to automatycznie będę wykreślony z systemu?
Urzędniczka z KRUS nie po to żąda informacji o okresie pracy w Danii, aby wykreślić Pana żonę z ubezpieczenia KRUS, ale aby wykreślić i Pana. Praca za granicą wyklucza ubezpieczenie w KRUS.
Zgodnie z zasadą ogólną w zakresie ubezpieczenia można podlegać ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego.
Czynnikiem decydującym o zastosowaniu właściwego ustawodawstwa w stosunku do osób:
Jak stanowi art. 11 ust. 3a rozporządzenia 883/2004 – osoba wykonująca pracę najemną lub pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, na terytorium którego wykonuje pracę. W tej sytuacji nie ma zatem znaczenia miejsce zamieszkania pracownika, siedziba jego pracodawcy lub to, gdzie prowadzący działalność ją zarejestrował.
W momencie podjęcia pracy w Danii zaczął podlegać i Pan, i Pana żona pod ubezpieczenie społeczne w Danii.
W art. 7 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stwierdza się, że „ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
Jak widać, w momencie podjęcia pracy w Danii nie spełniał Pan kryteriów pozostania w ubezpieczeniu społecznym rolników, a składki opłacane przez Pana są płacone bezpodstawnie. To samo dotyczy Pana żony, ubezpieczonej jako domownik.
Za domownika w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25) uznaje się osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Tego chce KRUS.
Natomiast wyrejestrować żonę może Pan, składając odpowiedni druk.
Obecnie KRUS podejmie postępowanie, na mocy którego wykluczy Pana i żonę z ubezpieczenia rolniczego. Jeśli nie przedstawi Pan dowodów – umów o pracę, okresów ubezpieczenia, świadectw – KRUS wystąpi zapewne do Danii z wnioskiem o wydanie takich informacji.
Trudno mi przewidzieć, jak KRUS odniesie się do niepoinformowania ich o zmianie ubezpieczenia. Jeśli korzystał Pan z ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, to może z tego wyniknąć problem. KRUS opłacił za Pana składki zdrowotne i tych zapewne Panu nie zwróci. Poza tym nie powinien Pan ponieść żadnych innych konsekwencji.
Zobacz również: Podział majątku gospodarstwa rolnego
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika