Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykreślenie żony z ubezpieczenie KRUS po rozwodzie

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-03-26

Jestem rolnikiem, płacę składki za siebie i za byłą żonę, ponieważ dopisana była do mnie. Podczas małżeństwa wyjeżdżaliśmy za granicę do pracy i tam, konkretnie w Danii, wzięliśmy rozwód. Przedstawiłem w KRUS orzeczenie sądu w Danii o naszym rozwodzie i urzędniczka poprosiła o przedstawienie okresu, w jakim tam przebywaliśmy. Moja była żona nie współpracuje ze mną i nie chce mi pomóc w tej sprawie. W jaki sposób mogę ją wykreślić z ubezpieczenia? W Danii też jestem ubezpieczony i chciałbym zaprzestać płacenia składek w Polsce. Czy mogę mieć ziemię i nie płacić składek KRUS? Czy jak zaprzestanę płacić składki, to automatycznie będę wykreślony z systemu?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt

Urzędniczka z KRUS nie po to żąda informacji o okresie pracy w Danii, aby wykreślić Pana żonę z ubezpieczenia KRUS, ale aby wykreślić i Pana. Praca za granicą wyklucza ubezpieczenie w KRUS.

Zgodnie z zasadą ogólną w zakresie ubezpieczenia można podlegać ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego.

Czynnikiem decydującym o zastosowaniu właściwego ustawodawstwa w stosunku do osób:

  • aktywnych zawodowo – jest miejsce wykonywania pracy,
  • nieaktywnych zawodowo – miejsce zamieszkania.

Jak stanowi art. 11 ust. 3a rozporządzenia 883/2004 – osoba wykonująca pracę najemną lub pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, na terytorium którego wykonuje pracę. W tej sytuacji nie ma zatem znaczenia miejsce zamieszkania pracownika, siedziba jego pracodawcy lub to, gdzie prowadzący działalność ją zarejestrował.

W momencie podjęcia pracy w Danii zaczął podlegać i Pan, i Pana żona pod ubezpieczenie społeczne w Danii.

W art. 7 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stwierdza się, że „ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

  • rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
  • domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
    – jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.

Jak widać, w momencie podjęcia pracy w Danii nie spełniał Pan kryteriów pozostania w ubezpieczeniu społecznym rolników, a składki opłacane przez Pana są płacone bezpodstawnie. To samo dotyczy Pana żony, ubezpieczonej jako domownik.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Za domownika w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25) uznaje się osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Tego chce KRUS. Natomiast wyrejestrować żonę może Pan, składając odpowiedni druk.

Obecnie KRUS podejmie postępowanie, na mocy którego wykluczy Pana i żonę z ubezpieczenia rolniczego. Jeśli nie przedstawi Pan dowodów – umów o pracę, okresów ubezpieczenia, świadectw – KRUS wystąpi zapewne do Danii z wnioskiem o wydanie takich informacji.

Trudno mi przewidzieć, jak KRUS odniesie się do niepoinformowania ich o zmianie ubezpieczenia. Jeśli korzystał Pan z ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, to może z tego wyniknąć problem. KRUS opłacił za Pana składki zdrowotne i tych zapewne Panu nie zwróci. Poza tym nie powinien Pan ponieść żadnych innych konsekwencji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »