Stare budynki w gospodarstwie bez dokumentacji, czy można je remontować?

• Data: 2023-02-10 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Posiadam działkę rolną (ponad 1 ha), na której stoją dwa budynki. Jeden stary, drewniany z lat 60-tych ubiegłego wieku, w którym mieszkali pradziadkowie, mieli numer przypisany do tego domu, ale nie byli tam zameldowani, przy domu stoi studnia. Drugi budynek został dobudowany w latach 80-tych jako przybudówka – obiekt gospodarczy do domu drewnianego. W rodzinie nie zachowały się żadne dokumenty tych budynków. Czy jakąś dokumentację może mieć gmina albo starostwo? Co jeżeli nie ma żadnej dokumentacji? Chciałbym oba budynki wyremontować, ale mam obawy przed wszczęciem procedury. Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza tutaj jedynie zabudowę siedliskową, a nikt z nas nie jest rolnikiem. Budynek jest wpisany do KW, a na starych mapach gminy widniej jako BG w całym obrysie + studnia. Zakładam, że obiekty są legalne, pytanie jak to potwierdzić? Budynek gospodarczy wykorzystujemy do uprawy i ewentualny nakaz rozbiórki sprawiłby, że zostalibyśmy pod gołym niebem z naszym sprzętem rolniczym. Dzisiaj przeprowadzano u nas na zlecenie starostwa pomiary. Geodeci mierzyli tylko budynek „gospodarczy”, określając go jako „nieewidencjonowany”. Co to właściwie znaczy? Budynku drewnianego nie mierzyli, nie sprawdzali, czy jest fundament  – założyli, że nie ma. Czemu służyły te pomiary? Czy ma znaczenie, jaką funkcję budynku wpisali geodeci wykonujący ewidencję? Nie wchodzili do środka, nie pytali o nic.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stare budynki w gospodarstwie bez dokumentacji, czy można je remontować?

Gdzie szukać dokumentów starych budynków?

Jeśli chodzi o dokumenty dotyczące budynków posadowionych na działce, możliwe, że pozwolenie na budowę będzie znajdowało się w gminnym archiwum. Bowiem w tak dawnych latach prawdopodobnie to gminy wydawały pozwolenia na budowę. Jakieś dokumenty dotyczące stanu działki mogą znajdować się również w aktach pod ewidencją gruntów i budynków w starostwie powiatowym lub ewentualnie w operacie znajdującym się w Powiatowym Ośrodku Geodezyjno-Kartograficznym. Ponadto, jeżeli budynek jest wpisany do księgi wieczystej, istnieje prawdopodobieństwo, że w aktach samej księgi będą znajdowały się dokumenty będące podstawą takiego wpisu.

Remont budynku w zabudowie siedliskowej

Natomiast co do ewentualnego remontu budynku. Jeżeli budynek jest naniesiony na mapach, jak najbardziej można rozpocząć procedurę jego remontu. W zabudowie siedliskowej (która jest przewidziana w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) inwestycje może realizować tylko rolnik. Zatem jeżeli jest spełnione kryterium bycia rolnikiem, nie powinno być problemu z remontem budynku w zabudowie siedliskowej. Nadto trzeba rozważyć kwestię zakresu remontu, ponieważ nie wszystkie prace wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę lub dokonywania zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Aktualizacja zasobów ewidencyjnych starostwa

Natomiast odnosząc się do pomiarów geodezyjnych realizowanych na zlecenie starostwa – co jakiś czas starostwa aktualizują zasoby ewidencyjne poszczególnych miejscowości. Być może geodeci uznali ów budynek za obiekt, który nie podlega zaewidencjonowaniu i dlatego tak go określili. Najbezpieczniej byłoby skontaktować się ze starostwem i to wyjaśnić, zanim dane trafią oficjalnie do ewidencji. Co prawda, jest możliwość „odwołania się” od ustaleń geodetów realizujących pomiary, ale jest to procedura, która wydłuża się często w czasie, a także nie gwarantuje zmiany danych, np. przywracając wersje poprzednią. W ewidencji istotne jest wskazanie przeznaczenia budynku, ponieważ z jego przeznaczeniem wiązać się mogą różne kwestie, np. opodatkowanie budynku i ustalenie stawki podatku od takiego budynku. Niemniej jednak przeznaczenie budynku musi być zgodne z ewentualną dokumentacją projektową dla danego obiektu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie sposobu użytkowania budynku

Jeżeli w archiwach nie odnajdą się żadne dokumenty, organy administracji publicznej dla tak starych budynków jak połowa XX wieku najczęściej przyjmują, że są legalnie posadowione (chyba że istnieją dowody stwierdzające ewidentnie samowolę budowlaną). Wówczas, przykładowo, przy rozbudowie takiego budynku sporządza się inwentaryzację i ekspertyzę, a następnie ewidencjonuje się już budynek po rozbudowie. Co do wprowadzenia nowego budynku w czasie aktualizacji ewidencji z doświadczenia wiem, że nowy budynek lub zmienione kształty budynku, który uległ rozbudowie, w wyniku aktualizacji ewidencji gruntów i budynków nie rodzą wszczęcia postępowania w sprawie ewentualnej samowoli. Czyli jeżeli nie uda się odnaleźć żadnej dokumentacji, pozostaje ustalenie sposobu użytkowania na podstawie Pana oświadczenia oraz stwierdzenia faktycznego użytkowania budynku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »