Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Opóźnienie z zapłatą składki KRUS

• Data: 2024-06-14 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem ubezpieczona w KRUS-ie. Z powodu niezależnego ode mnie spóźniłam się z zapłaceniem składki KRUS o 2 tygodnie. Pani dzisiaj dzwoniła oburzona, że mam wyjaśnić, dlaczego nie zapłaciłam w terminie. Inaczej zostanę wyrzucona z KRUS-u. Jakie pismo powinnam wysłać do KRUS-u?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opóźnienie z zapłatą składki KRUS

Zapłacenie składki po terminie

Prawda jest faktycznie taka, że osoby ubezpieczone w KRUS-ie na wniosek muszą zwracać wnikliwą uwagę na terminowość opłacania składek, bowiem konsekwencje wynikające z nieterminowego opłacenia składki są niestety bardzo niekorzystne.

Otóż zgodnie z art. 3 ust. 4 i art. 3a ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników nieopłacenie składki w terminie jest traktowane jako odstąpienie od ubezpieczenia na wniosek chyba, że przed upływem terminu płatności składki rolnik złożył podanie o jego odroczenie albo udowodni, że nieopłacenie składki w ustawowym terminie było skutkiem siły wyższej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wystąpienie z siły wyższej

Przyjmuje się w doktrynie i orzecznictwie sądowym, że „siłą wyższą” jest zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia i niemożliwe do zapobieżenia oraz niezawinione przez daną osobę, np. klęska żywiołowa, wypadek, nagła choroba o gwałtownym przebiegu, która uniemożliwiła wykonanie normalnych czynności.

Pismo do KRUS-u

W związku z powyższym rolnik, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, może zwrócić się do właściwej ze względu na siedzibę działalności jednostki KRUS-u, w której podlega ubezpieczeniu, z wnioskiem o odroczenie terminu płatności bieżącej składki. Niemniej, aby podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, wniosek taki winien być złożony przed ustawowym terminem płatności, a wpłata dokonana w nowo ustalonym terminie. Tego Pani nie zrobiła. Składki zaś opłacone po wyznaczonym terminie zapłaty powodują, że ubezpieczenie ustaje i taka spóźniona osoba zostaje wyłączona z dobrowolnego ubezpieczenia społecznego rolników.

Jedyne, co Pani teraz może zrobić, to starać się o przywrócenie ubezpieczenia w KRUS-ie, które może mieć miejsce w nadzwyczajnych sytuacjach. Należy wówczas udowodnić, iż nieterminowe opłacenie składek było skutkiem działania „siły wyższej”. I taki wniosek musi Pani jak najszybciej złożyć. We wniosku musi Pani wskazać, ze przyczyną zapłacenia składki po terminie była siła wyższa, czyli zdarzenie nadzwyczajne i niezależne od Pani, opisać tę siłę wyższą i udowodnić (np. zaświadczeniem lekarskim itp.), wnosząc o przywrócenie Pani ubezpieczenia w KRUS-ie.

Jeśli organ nie podzieli Pani wniosku, pozostaje odwołanie do sądu. Natomiast jeśli była Pani chora, było to nagłe, powodowało pobyt w szpitalu i nie miał kto przelać kwoty, albo drogie leczenie spowodowało, że nie miała Pani kwoty na składkę, to udowadniając to, ma Pani szanse po złożeniu wniosku na przywrócenie ubezpieczenia w KRUS-ie.

Przykłady

 

Nagła Choroba

Pan Jan, rolnik z małej wsi, zachorował nagle na ciężkie zapalenie płuc, które wymagało natychmiastowej hospitalizacji. W wyniku choroby Jan spędził dwa tygodnie w szpitalu, co uniemożliwiło mu terminowe opłacenie składki KRUS. Po powrocie do zdrowia Jan złożył wniosek do KRUS-u, załączając zaświadczenie lekarskie, które potwierdzało jego nagłą chorobę. Wyjaśnił, że opóźnienie wynikało z siły wyższej, czyli nieprzewidywalnego zdarzenia, na które nie miał wpływu.

 

Katastrofa Naturalna

Pani Maria prowadzi gospodarstwo rolne na terenach zagrożonych powodziami. Pewnej nocy, po intensywnych opadach deszczu, jej gospodarstwo zostało zalane, co spowodowało ogromne straty materialne. W chaosie związanym z ratowaniem dobytku i zabezpieczaniem zwierząt, Maria nie była w stanie opłacić składki KRUS na czas. Wystąpiła do KRUS-u z wnioskiem o przywrócenie ubezpieczenia, tłumacząc, że opóźnienie było skutkiem siły wyższej, załączając dokumentację fotograficzną i zaświadczenie z urzędu gminy o zaistniałej powodzi.

 

Wypadek

Pan Tomasz, młody rolnik, uległ poważnemu wypadkowi podczas prac polowych, co skutkowało złamaniem nogi i koniecznością długotrwałego leczenia. W wyniku wypadku Tomasz trafił do szpitala na kilka tygodni, co uniemożliwiło mu terminowe opłacenie składki KRUS. Po powrocie do domu, złożył wniosek o przywrócenie ubezpieczenia, dołączając dokumentację medyczną potwierdzającą wypadek i jego konsekwencje. Tomasz wyjaśnił, że opóźnienie było niezależne od niego i wynikało z nieprzewidywalnego zdarzenia.

Podsumowanie

 

Opóźnienie w zapłaceniu składki KRUS może skutkować utratą ubezpieczenia, chyba że uda się udowodnić, że spóźnienie było wynikiem siły wyższej. Rolnicy w trudnej sytuacji materialnej mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności, a w przypadku nagłych zdarzeń należy jak najszybciej przedstawić odpowiednią dokumentację, aby przywrócić ubezpieczenie.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania pism, aby skutecznie złożyć wniosek do KRUS i odzyskać swoje ubezpieczenie rolnicze. Nasz zespół specjalistów jest gotowy, by pomóc Ci w każdej sytuacji prawnej związanej z opóźnieniami składek. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »