Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązek prowadzenia działalności rolniczej po zakupie ziemi rolnej

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2021-06-21

Zamierzam kupić nieruchomość rolną o powierzchni 8 ha, w tym 4 ha łąki i 4 ha ziemi ornej. Nie jestem rolnikiem i nie mam wyksztalcenia rolniczego ani stażu, więc przejdzie przez wniosek od sprzedającego. Jeden z obowiązków dla mnie będzie prowadzić działalność rolniczą przez 5 lat. W jakim termin od daty kupna miałbym rozpocząć tę działalność? Czy mógłbym przeznaczyć tylko 0,5 ha na plantację drzew owocowych, a resztę pozostawić samej sobie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obowiązek prowadzenia działalności rolniczej po zakupie ziemi rolnej

Nabywanie ziemi rolnej

Kwestie związane z regulowaniem ustroju rolnego w Polsce, nabywaniem nieruchomości rolnych kształtuje ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Rzeczywiście, zgodnie z art. 2a ust. 4 tej ustawy, nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty lub w innych przypadkach niż wymienione w ust. 1 i 3 (czyli między innymi przez rolnika lub w drodze dziedziczenia) „może nastąpić za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek zbywcy nieruchomości rolnej, jeżeli:

a) wykaże, że nie było możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej podmiotom, o których mowa w ust. 1, chyba że nabycie tej nieruchomości ma nastąpić na podstawie innej niż sprzedaż czynności prawnej,

b) nabywca nieruchomości rolnej zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej,

c) w wyniku nabycia nieruchomości rolnej nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych”.

Zgodnie z dalszymi przepisami ustawy nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w którego skład weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.

W tym miejscu warto wskazać, że ustawa zawiera własny słowniczek pojęć oraz wyjaśnienia pewnych okoliczności czy przesłanek. I tak prowadzeniem działalności rolniczej jest, według ustawy, prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. Zgodnie z art. 6 ust. 2 „uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:

a) pracuje w tym gospodarstwie,

b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie”.

Prowadzenie działalności rolniczej

Mając powyższe informacje, co do zasady można udzielić odpowiedzi na Pana pytanie: Po pierwsze ustawa wprost mówi o prowadzeniu gospodarstwa od dnia nabycia przez 5 lat, zatem podjęcie działań na roli, zgodnych z praktyką rolniczą powinno nastąpić niezwłocznie, a nie za pół roku na przykład. Inną rzeczą jest, jak i kiedy oraz kto dokładnie to ustali.

Po drugie działalność rolnicza w takiej formie, o jakiej mowa w zacytowanej definicji, winna być prowadzona na terenie całej nieruchomości. Tyle tylko, że przecież nie trzeba na całej nieruchomości robić uprawy. Część może być przeznaczona pod hodowlę, zbiory siana itp. Wszystko zależy od tego, co ma Pan na myśli, pisząc: „resztę pozostawić samej sobie”. Jeśli grunty miałyby stać odłogiem ,to absolutnie nie jest to prowadzenie gospodarstwa rolnego. Jeśli jednak na tych terenach będzie prowadzona prawidłowa gospodarka w zakresie uprawy łąki czy nawet lasu, to w mojej ocenie taka działalność będzie mieścić się w narzuconych regułach.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »