Sprzedaż działek rolnych poniżej jednego hektara

Na początku 2019 roku otrzymałem od rodziców w formie darowizny gospodarstwo rolne składające się z 3 działek o powierzchniach 0,06 ha, 0,08 ha, na których są budynki, oraz 0,90 ha, na której są pastwiska - łącznie 1,04 ha, czyli poszczególne działki mają poniżej jednego hektara. Chcę sprzedać nieruchomość osobie, która nie jest rolnikiem. Czy bez dodatkowych formalność mogę sprzedać (czyli bez decyzji KOWR-u, na którą długo trzeba czekać) te działki rolne? Czy mogę sprzedać np. 1 lub dwie działki, a pozostałą 3 w późniejszym terminie zważywszy na to że są to działki poniżej jednego hektara?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż działek rolnych poniżej jednego hektara

Nowa ustawa o obrocie nieruchomościami rolnymi

26 czerwca 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw.

Na mocy ww. przepisów „zgoda Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej nie jest wymagana przy nabywaniu:

  • nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha,
  • nieruchomości rolnych przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego w całości na cele inne niż rolne,
  • gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha, które w dniu 30.04.2016 r. zajęte były pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzyły zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych”.

Zobacz również: Kto płaci podatek od sprzedaży działki rolnej?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprzedaż gruntów rolnych a podatek

Można sprzedać poszczególne działki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Jednak należy pamiętać o podatku. Co do zasady sprzedaż gruntów rolnych jest zwolniona z podatku. Zwolnienie takiej sprzedaży wynika z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolnione są od podatku dochodowego przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak przychodu ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. To samo w przypadku sprzedaży przed upływem 5 lat.

Zobacz również: Sprzedaż gruntów rolnych

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Pan Marek z Podkarpacia odziedziczył po rodzicach trzy działki rolne – żadna nie przekraczała 1 ha. Jedną z nich, o powierzchni 0,08 ha i zabudowaną starym budynkiem gospodarczym, sprzedał sąsiadowi, który nie jest rolnikiem. Transakcja odbyła się bez udziału KOWR, bo działka była mniejsza niż hektar i nie była już wykorzystywana rolniczo.

 

Pani Anna z Wielkopolski sprzedała dwie działki z gospodarstwa – 0,06 ha i 0,90 ha – znajomemu, który planuje na nich urządzić sad. Jako że żadna z działek nie przekraczała powierzchni 1 ha, nie musiała ubiegać się o zgodę KOWR. Trzecią działkę (0,08 ha z domem) zachowała na razie jako miejsce zamieszkania.

 

Pan Jakub z Mazowsza chciał sprzedać wszystkie trzy działki rolne naraz, ale bał się długiego oczekiwania na decyzję KOWR. Dowiedział się, że ponieważ każda z działek ma mniej niż 1 ha, może sprzedać je osobno, nawet osobie niebędącej rolnikiem, bez żadnych dodatkowych formalności. Sprzedaż rozłożył w czasie – pierwszą działkę wiosną, kolejne planuje jesienią.

 

Podsumowanie

Sprzedaż działek rolnych poniżej jednego hektara osobie niebędącej rolnikiem jest możliwa bez konieczności uzyskiwania zgody KOWR, pod warunkiem że każda z działek nie przekracza 1 ha. Dotyczy to również sytuacji, gdy sprzedawane są one oddzielnie lub w różnych terminach. Należy jednak pamiętać o kwestiach podatkowych – sprzedaż gruntów rolnych może być zwolniona z podatku dochodowego, o ile zachowują one charakter rolny i minęło co najmniej 5 lat od ich nabycia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej w sprawie sprzedaży działki rolnej? Skorzystaj z naszej oferty porad online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Prawnik odpowie na Twoje pytania, przeanalizuje dokumenty i pomoże bezpiecznie przeprowadzić transakcję.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego - Dz.U. 2003 nr 64 poz. 592

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl