Kategoria: Obrót ziemią

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup działki rolnej zabudowanej nie będąc rolnikiem

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-04-17

Chciałbym kupić działkę rolną, siedliskową, budowlaną czy innego rodzaju zabudowaną starym domem lub też domem z zabudowaniami gospodarczymi nie będąc rolnikiem. Nie wykluczone jest też, że zainteresowany byłbym działką bez żadnych zabudowań. Być może nawet leśną. Chciałbym zakupić taką działkę w tym lub przyszłym roku. Za kilka lat nie będzie mnie stać na taką działkę, ponieważ wydaje mi się, że podrożeją. Interesuje mnie areał co najmniej 2 ha, choć nie wykluczam zakupu działki trochę mniejszej niż 2 ha, jeśli cena byłaby atrakcyjna. Nie jestem rolnikiem (w mojej najbliższej rodzinie też nikt nie jest rolnikiem) i nie mam wykształcenia rolniczego, ale chciałbym nabyć wyżej wymienioną nieruchomość, żeby w przyszłości uprawiać ziemię. Czy jest jakiś sposób, żebym mógł kupić taką nieruchomość? Dodam jeszcze że w tej chwili pracuję w Wielkiej Brytanii, a w Polsce nie jestem w tej chwili zameldowany. 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria

Bez ograniczeń jako nierolnik może Pan nabyć grunty rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. 

Jeśli chce Pan zakupić więcej ziemi rolnej, musi Pan spełniać warunki ustawowe. Dnia 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie zmiana ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, mocą której obrót nieruchomościami rolnymi podlega rygorystycznym ograniczeniom.

Ziemie rolne mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni jeśli spełniają warunki określone ustawą z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego tj. określone w art. 6 i 7:

„Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

2. Uważa się, że osoba fizyczna:

1) osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:

a) pracuje w tym gospodarstwie,

b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie;

2) posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

a) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub

b) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub

c) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub

d) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

3. Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:

1) podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub

2) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub

3) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub

4) wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub

5) odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2 i 3.

Aby ominąć te warunki musi Pan uzyskać zgodę. Zgodnie z art. 2a ust. 4 ww ustawy nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty i w innych przypadkach niż wymienione w art. 2a ust. 1 i 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 r. [Dz. U. 2016.2052 z późn. zm.], może nastąpić za zgodą Prezesa Agencji wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej.

Nabywca (może to być tylko osoba fizyczna zamierzająca utworzyć gospodarstwo rodzinne) musi wykazać, że:

1) posiada kwalifikacje rolnicze (lub zobowiązała się do ich uzupełnienia w ramach programu Młody Rolnik)

2) daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,

3) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego”.

Grunt leśny może Pan zakupić bez ww. rygorów.

Ale na gruncie leśnym się Pan nie pobuduje. Konieczna będzie zmiana klasyfikacji gruntu – wyłączenie spod produkcji leśnej, opłaty z tym związane. A jeśli na danym terenie jest plan zagospodarowania, to być może w ogóle się Pan nim nie pobuduje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »