• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
W 2010 roku wyszłam za mąż za obcokrajowca przez cały czas płace w Polsce składki KRUS na wniosek. Czy mogę się ubiegać o zwrot tych nadpłaconych składek? Chce zrezygnować z płacenia KRUS-u.
Z opisu wynika, iż jest Pani ubezpieczona na wniosek. Ale póki co ubezpieczenie trwa i jest Pani zobowiązana uiszczać składkę. Jeśli wyrejestruje się Pani z ubezpieczenia, to tylko do dnia wyrejestrowania.
Rolnik prowadzący działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni równej 1 ha przeliczeniowemu i poniżej 1 ha przeliczeniowego (a także jego małżonek i domownik) oraz osoba, która – będąc rolnikiem – przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach, jeśli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, ani nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, może być objęty ubezpieczeniem:
Osoba, która aktualnie jest rolnikiem prowadzącym działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o powierzchni równej 1 ha przeliczeniowemu i poniżej 1 ha przeliczeniowego, albo jest jego małżonkiem lub domownikiem, a także osoba, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach, może podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na wniosek tylko pod warunkiem, że jednocześnie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w pełnym zakresie. Osoba taka nie może natomiast podlegać wyłącznie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Należałoby złożyć w KRUS-ie informację o wyjeździe za granicę oraz wyjściu za mąż. KRUS zapewne wykreśli Panią wstecz z ubezpieczenia. Tylko wówczas będzie Pani mogła dochodzić zwrotu składek, o ile decyzja KRUS-u będzie zawierała okres wsteczny.
Zobacz również: Przedawnienie składek KRUS
Katarzyna i wyjazd za granicę
Katarzyna od lat opłacała składki KRUS, prowadząc niewielkie gospodarstwo. W 2015 roku wyszła za mąż za obywatela Niemiec i przeprowadziła się za granicę, nie informując KRUS o zmianie sytuacji. Po kilku latach postanowiła uregulować formalności i złożyła wniosek o wyrejestrowanie. KRUS cofnął ubezpieczenie, uznając, że nie spełniała warunków. Dzięki temu mogła ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek.
Andrzej i dziedziczenie gospodarstwa
Andrzej odziedziczył po rodzicach niewielkie gospodarstwo, ale sam pracował na etacie i podlegał ZUS. Składki KRUS opłacał jedynie dla formalności. Po kilku latach zorientował się, że nie miał obowiązku ich płacić, ponieważ podlegał innemu ubezpieczeniu. Złożył wniosek o wykreślenie z KRUS i zwrot nadpłaconych składek, a decyzja KRUS była dla niego korzystna.
Anna i zmiana statusu zawodowego
Anna przez kilka lat prowadziła gospodarstwo rolne, ale w 2018 roku rozpoczęła własną działalność gospodarczą i zaczęła podlegać ubezpieczeniu w ZUS. Nadal jednak opłacała składki KRUS, nie mając świadomości, że nie powinna. Dopiero po konsultacji z doradcą prawnym złożyła wniosek do KRUS o unieważnienie ubezpieczenia wstecz. Po pozytywnej decyzji otrzymała zwrot nadpłaconych składek.
Aby ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek w KRUS, konieczne jest wykazanie, że ubezpieczenie było niezasadne, na przykład z powodu podlegania innemu systemowi ubezpieczeń lub błędnego zgłoszenia. Kluczowe jest zgłoszenie do KRUS informacji o zmianach w sytuacji życiowej, takich jak wyjazd za granicę, zawarcie małżeństwa czy rozpoczęcie pracy poza rolnictwem. W niektórych przypadkach KRUS może cofnąć ubezpieczenie wstecz, co otwiera drogę do odzyskania nadpłaconych składek. Warto skonsultować swoją sytuację i złożyć odpowiedni wniosek, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące zwrotu nadpłaconych składek w KRUS lub innych spraw związanych z ubezpieczeniem rolniczym, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Oferujemy szybkie i rzetelne konsultacje, analizę Twojej sytuacji oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych wniosków i dokumentów. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci odzyskać należne środki i uniknąć dalszych niepotrzebnych opłat.
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
2. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika