Opłacenie wstecz składek dla KRUS

• Data: 2024-06-09 • Autor: Marta Handzlik

Na początku lat 90-tych posiadałam i uprawiałam 5 ha ziemi rolnej. Z braku wiedzy nie płaciłam za ten czas składek dla KRUS, a teraz brakuje mi dwóch lat opłacania składek do pełnych 25 lat pracy w rolnictwie. Obecnie moje gospodarstwo rolne przekazałam w darowiźnie dzieciom. Czy jest jakaś szansa na opłacenie wstecz składek dla KRUS?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opłacenie wstecz składek dla KRUS

Wniosek do KRUS o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w obecnym stanie prawnym możliwe jest złożenie w KRUS wniosku o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny.

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

Skoro była Pani właścicielką 5 ha ziemi rolnej podlegała Pani ubezpieczeniu z mocy prawa. Co prawda KRUS nie może już dochodzić od Pani zapłacenia tych składek, ale Pani może je sama dobrowolnie uregulować.

Co do zasady wystarczające jest więc zapłacenie wstecz składek wraz z odsetkami, choć może się zdarzyć, że KRUS będzie wymagał od Pani oświadczenia w tym temacie.

Dodatkowo – warto zwrócić się do KRUS w tej sprawie, aby podali Pani konkretną kwotę jaką należy wpłacić tytułem składek i odsetek.

Zobacz również: Czy można ubezpieczyć się w KRUS wstecz?

Przykłady

 

Historia Pani Marii

Pani Maria, w latach 90-tych, prowadziła gospodarstwo rolne o powierzchni 7 ha. Z braku wiedzy na temat obowiązków ubezpieczeniowych nie opłacała składek KRUS. Gdy zbliżała się do wieku emerytalnego, okazało się, że brakuje jej 3 lat składkowych, aby uzyskać pełną emeryturę rolniczą. Skontaktowała się z KRUS, gdzie poinformowano ją, że może złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny i uregulować należne składki z odsetkami. Pani Maria złożyła wniosek, uregulowała zaległe składki i tym samym uzyskała prawo do pełnej emerytury.

 

Historia Pana Jana

Pan Jan w latach 80-tych i 90-tych posiadał 10 ha ziemi rolnej, ale nie opłacał składek KRUS, ponieważ pracował również na etacie. Kilka lat temu przekazał swoje gospodarstwo synowi. Kiedy postanowił przejść na emeryturę, okazało się, że brakuje mu dwóch lat składkowych w KRUS. Skontaktował się z lokalnym oddziałem KRUS, gdzie doradzono mu złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny. Pan Jan skorzystał z tej możliwości, zapłacił zaległe składki i dzięki temu zapewnił sobie emeryturę.

 

Historia Pani Anny

Pani Anna, która prowadziła gospodarstwo rolne o powierzchni 5 ha, zorientowała się, że z powodu braku opłacania składek KRUS przez kilka lat, jej emerytura rolnicza jest zagrożona. Po przejściu gospodarstwa na jej dzieci, postanowiła sprawdzić, czy istnieje możliwość opłacenia zaległych składek. Złożyła wniosek w KRUS o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny, co pozwoliło jej uregulować zaległe zobowiązania. Pani Anna uzyskała informację o konkretnych kwotach do zapłaty, wpłaciła należności z odsetkami i w rezultacie, zapewniła sobie pełne świadczenie emerytalne.

Podsumowanie

 

Opłacenie wstecz składek dla KRUS jest możliwe poprzez złożenie odpowiedniego wniosku i uregulowanie należności z odsetkami. Dzięki tej możliwości rolnicy, którzy nie byli świadomi swoich obowiązków ubezpieczeniowych, mogą zabezpieczyć swoje świadczenia emerytalne. Warto skontaktować się z KRUS, aby uzyskać dokładne informacje i uniknąć problemów w przyszłości.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowywaniu pism do KRUS, aby zapewnić Ci pełne wsparcie w uregulowaniu zaległych składek i zabezpieczeniu Twojej emerytury. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marta Handzlik

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »