Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłacenie wstecz składek dla KRUS

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-12-10

Na początku lat 90-tych posiadałam i uprawiałam 5 ha ziemi rolnej. Z braku wiedzy nie płaciłam za ten czas składek dla KRUS, a teraz brakuje mi dwóch lat opłacania składek do pełnych 25 lat pracy w rolnictwie. Obecnie moje gospodarstwo rolne przekazałam w darowiźnie dzieciom. Czy jest jakaś szansa na opłacenie wstecz składek dla KRUS?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w obecnym stanie prawnym możliwe jest złożenie w KRUS wniosku o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny.

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

  • jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Skoro była Pani właścicielką 5 ha ziemi rolnej podlegała Pani ubezpieczeniu z mocy prawa. Co prawda KRUS nie może już dochodzić od Pani zapłacenia tych składek, ale Pani może je sama dobrowolnie uregulować.

Co do zasady wystarczające jest więc zapłacenie wstecz składek wraz z odsetkami, choć może się zdarzyć, że KRUS będzie wymagał od Pani oświadczenia w tym temacie.

Dodatkowo – warto zwrócić się do KRUS w tej sprawie, aby podali Pani konkretną kwotę jaką należy wpłacić tytułem składek i odsetek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »