Kategoria: KRUS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy KRUS może oddać wpłacone składki?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-10-15

Od 2008 r. mieszkam w Niemczech. Mam w Polsce działalność, ale nie płaciłem składki ani podatków, bo jestem na KRUS-ie. Teraz przebywam z powodu choroby na zasiłkach socjalnych. Czy KRUS może mi oddać wpłacone składki za te 10 lat?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Proszę przekazać Panu Grzegorzowi Partyce serdeczne podziękowania za przygotowaną poradę; za syntetyczną, konkretną wypowiedź prawną na postawione pytania. Miałem i mam wyrzuty, że wykonywał to zadanie w czasie świątecznym, a przecież przedmiot sprawy nie wymagał aż takiego pośpiechu. To budzi mój najgłębszy szacunek. Przy okazji, dla Państwa wiadomości - SKO odpowiedziało, że liczba odwołań od decyzji urzędów samorządowych jest tak wielka, że jeszcze potrzebują miesiąca (minęło już 10), by zająć stanowisko merytoryczne wobec złożonego odwołania. Oczywiście, mam świadomość, że taką wiadomość(planowana zwłoka) byli obowiązani przysłać po miesiącu od chwili otrzymania odwołania. Liczba spraw dowodzi, że urzędnicy samorządów nie zostali przygotowani do rozpoznawania i wydawania decyzji w sprawach \"Dobry start\", a być możne także o jakości przedmiotowego Rozporządzenia. Pozdrawiam i dziękuję
Wiesław
Dziękuję za pomoc.
Jacek
Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, fachowa i wyczerpująca odpowiedź na każde moje pytanie. Jestem bardzo zadowolony z usługi! :)
Michał
Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika  oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Nie mieszka Pan w Polsce, nie prowadzi Pan w Polsce gospodarstwa rolnego. Nadto podjął Pan działalność w Niemczech. Osoby, które jednocześnie w różnych państwach Wspólnoty, wykonują pracę najemną i pracę na własny rachunek (jaką jest działalność rolnicza w Polsce), podlegają ustawodawstwu tego państwa, w którym są pracownikami – zgodnie z art. 14c Rozporządzenia (EWG) 1408/71. Rolnik

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

(domownik) prowadzący w Polsce gospodarstwo rolne i podejmujący pracę najemną poza jej granicami będzie zatem objęty przepisami z zakresu ubezpieczenia społecznego jedynie w państwie, w którym wykonuje pracę najemną. Ubezpieczenie społeczne rolników wynikające

z ustawodawstwa polskiego ustanie na okres tego zatrudnienia.

 

Dla osób prowadzących działalność na własny rachunek, jednocześnie na terytorium dwóch lub więcej, państw członkowskich, właściwym ustawodawstwem z zakresu zabezpieczenia społecznego, będzie ustawodawstwo tego państwa, na terytorium, którego zamieszkują – zgodnie z art. 14a. 2 Rozporządzenia (EWG) 1408/71.

 

Nadto podejmując działalność gospodarczą – czy to w Polsce, czy Niemczech, powinien Pan zgłosić do KRUS-u ten fakt, zgłaszając,że chce Pan nadal kontynuować ubezpieczenie KRUS-ie.

 

Odpowiadając na Pana pytanie – KRUS ma prawo wykreślić Pana z ubezpieczenia rolniczego za cały okres od podjęcia działalności gospodarczej. Zwrot składek będzie możliwy tylko za ostatnie 5 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »