Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zlecenie usług budowlanych osobie ubezpieczonej w KRUS

Marcin Sądej • Opublikowane: 2017-11-27

Prowadzę firmę wykonującą różne usługi budowlane. Chciałbym zlecać znajomemu rozliczającemu się w KRUS wykonywanie remontów małych mieszkań na podstawie umowy o dzieło. Czy w takiej sytuacji traci on ubezpieczenie w KRUS? Czy są jakieś obwarowania kwotowe co do wysokości wynagrodzenia? Czy mój znajomy może skorzystać z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu? Czy jego wynagrodzenie stanowi koszt uzyskania przychodu w mojej firmie? Czy jestem zobowiązany do zapłaty za niego jakichkolwiek składek? Ponadto chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli ja jako przedsiębiorca wystawię klientowi, któremu wykonałem remont, fakturę za usługę remontu, którą de facto wykonał znajomy, to wtedy ta usługa ma ośmioprocentowy VAT, a ja mogę skorzystać ze zwrotu podatku VAT zapłaconego za materiały, które mają 23-procentowy VAT?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Praca na umowę o dzieło nie spowoduje utraty prawa do ubezpieczenia KRUS. Aby pozostać w ubezpieczeniu rolników, nie można podejmować takiej pracy, która powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeń społecznych w ZUS.

Powszechny system ubezpieczeń, w ramach którego składki są opłacane w ZUS, ma bowiem pierwszeństwo przed systemem ubezpieczenia rolniczego. Praca na podstawie umowy o dzieło nie została wymieniona jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w ZUS, w związku z czym osoba wykonująca pracę na podstawie takiej umowy może pozostać w KRUS. Nie ma również żadnych limitów kwotowych co do osiągniętego wynagrodzenia.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami art. 13 pkt. 8 ustawy PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem Pana znajomy będzie świadczył Pańskiej firmie pracę na podstawie umowy o dzieło, to będzie to dla niego przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W takim przypadku Pan jako pracodawca i jednocześnie płatnik będzie zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek od wypłacanego wynagrodzenia na podstawie umowy o dzieło. Zaliczki na podatek pobierane są według stawki 18% od przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8 u.p.d.o.f., pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło wynoszą, co do zasady, 20% uzyskanego przychodu. Wspomniane przez Pana 50% koszty uzyskania przychodu stosuje się do umów o dzieło, ale wyłącznie tych związanych z przenoszeniem praw majątkowych do utworów lub udzielaniem licencji na korzystanie z tych utworów. Zatem, aby zastosować 50% koszty przy umowie o dzieło musi powstać jakiś utwór (prawo autorskie, książka, rzeźba, artykuł itp.). Wykonania remontu nie można uznać za utwór, w związku z czym do takiej umowy o dzieło zastosowanie znajdą 20% koszty uzyskania przychodu a nie 50%.

W przypadku umowy o dzieło nie trzeba opłacać żadnych składek za pracownika. Wypłacone wynagrodzenie stanowi koszt uzyskania przychodu Pana firmy.

Co do podatku VAT, to osoba pracująca u Pana i wykonująca remonty na podstawie umowy o dzieło nie jest podatnikiem podatku VAT. Jak bowiem stanowi art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT za działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Skoro znajomy będzie pracownikiem Pana firmy (w oparciu o umowę o dzieło), to Pan wystawia faktury. Naturalnie może Pan zastosować stawkę 8% do wykonanej usługi, o ile oczywiście dotyczy ona budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zalicza się:

1) budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2;

2) lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2.

Może Pan również stosować odliczenie VAT w wysokości 23% na zakupione materiały związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rolnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zatrudnienie pracownika przez rolnika

Jestem pszczelarzem, rolnikiem ryczałtowym, nie prowadzę firmy. Sprzedaję miód na pobliskim targowisku, chciałbym zatrudnić osobę do sprzedaży produktów...

Sprzedaż budynku mieszkalnego przez rolnika a zwolnienie z VAT

Rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczna planuje sprzedaż jednego z budynków mieszkalnych, w którym były wynajmowane pokoje (najem...

Zatrudnienie pracowników przez rolnika - jaka umowa i składki?

Jestem rolnikiem i zamierzam w tym roku zatrudnić pracowników do pomocy przy sprzedaży owoców. Zastanawiam się, jaką umowę z nimi podpisać,...

Zabezpieczenie przed zasiedzeniem nieruchomości rolnych

Czy umowa dzierżawy chroni przed zasiedzeniem nieruchomości rolnej? Posiadam działki rolne, które są użytkowane przez inną osobę. Jak skutecznie...

Działka rolna jako środek trwały firmy

Prowadzę działalność gospodarczą oraz posiadam gospodarstwo rolne. W drodze zamiany nabyłem użytkowanie wieczyste dwóch działek. Działka nr 1 na...

Sprzedaż owoców i warzyw jako rolnik ryczałtowy

Prowadzę firmę handlową z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej – skup i sprzedaż owoców i warzyw. Posiadam także gospodarstwo...

Gospodarstwo rolne i działalność na karcie podatkowej

Jestem od ponad 3 lat ubezpieczona w KRUS-ie. Mam gospodarstwo rolne – ponad 1 ha przeliczeniowy. Niedawno założyłam działalność gospodarczą...

Likwidacja kółka rolniczego

Jakie czynności, w jakiej kolejności należy wykonać przy likwidacji kółka rolniczego? Likwidacja następuje w wyniku niespełnienia warunków...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »