• Autor: Marcin Sądej
Jestem ubezpieczona w KRUS-ie jako domownik. Niedawno wzięłam ślub i z mężem wyprowadziliśmy się do innego miasta (inne województwo). Nadal jestem zameldowana w domu rodzinnym. Nie pracuję na etat. Czasami robię małe zlecenia (umowa o dzieło). Czy nadal mogę korzystać z ubezpieczenia rolnego mimo wyprowadzki z domu?
Sama zmiana miejsca zamieszkania nie stanowi powodu utraty prawa do rolniczego ubezpieczenia KRUS. Podobnie podjęcie okazyjnej pracy zarobkowej na podstawie umowy o dzieło nie sprawia, że traci Pani prawo do KRUS-u.
Aby pozostać w ubezpieczeniu rolników, nie można podejmować takiej pracy, która powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeń społecznych w ZUS-ie. Powszechny system ubezpieczeń, w którego ramach składki są opłacane w ZUS-ie, ma bowiem pierwszeństwo przed systemem ubezpieczenia rolniczego.
Praca na podstawie umowy o dzieło nie została wymieniona jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w ZUS-ie.
W rezultacie może nadal Pani opłacać KRUS pomimo zmiany miejsca zamieszkania oraz podejmowania okazyjnych prac w oparciu o umowę o dzieło. Proszę jednak uważać, bowiem zawarcie umowy-zlecenia stanowi podstawę do obowiązkowego ubezpieczenia ZUS-ie i powoduję utratę prawa do KRUS-u.
Zobacz również: Domownik w gospodarstwie rolnym
Przeprowadzka do miasta a KRUS
Anna, 26-letnia córka rolników, była ubezpieczona w KRUS jako domownik. Po ślubie przeprowadziła się do miasta oddalonego o 300 km od rodzinnej wsi. Mimo zmiany miejsca zamieszkania, nadal figuruje jako domownik w gospodarstwie rodziców i nie podjęła pracy na etat. W dalszym ciągu opłaca składki KRUS i korzysta z ubezpieczenia rolniczego.
Dorywcza praca a ubezpieczenie
Marek, który pomagał rodzicom w gospodarstwie, przeprowadził się do innego województwa, by wspierać żonę w jej działalności. Nadal pozostaje domownikiem w rodzinnym gospodarstwie i nie pracuje na umowę o pracę. Zajmuje się rękodziełem, sprzedając swoje wyroby na podstawie umowy o dzieło. Jego status w KRUS się nie zmienił, ponieważ tego typu umowa nie powoduje obowiązku opłacania składek w ZUS.
Pułapka umowy-zlecenia
Kasia, ubezpieczona w KRUS jako domownik, przeprowadziła się do innego miasta i podjęła dorywczą pracę jako kelnerka na podstawie umowy-zlecenia. Nieświadoma konsekwencji, po kilku miesiącach otrzymała pismo z KRUS o wyłączeniu z ubezpieczenia rolniczego – umowa-zlecenie powoduje obowiązkowe składki w ZUS, co skutkuje utratą prawa do KRUS.
Zmiana miejsca zamieszkania nie oznacza automatycznej utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS, jeśli nadal pozostaje się domownikiem rolnika i nie podejmuje pracy skutkującej obowiązkiem ubezpieczenia w ZUS. Okazyjne umowy o dzieło nie wpływają na status w KRUS, jednak umowa-zlecenie czy zatrudnienie na etat już tak. Warto więc świadomie wybierać formy zatrudnienia, aby nie stracić prawa do rolniczego ubezpieczenia.
Potrzebujesz indywidualnej porady dotyczącej ubezpieczenia w KRUS? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy online! Oferujemy szybkie i rzetelne konsultacje prawne dostosowane do Twojej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać jasne odpowiedzi na swoje pytania i uniknąć nieoczekiwanych problemów z ubezpieczeniem.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.
Zapytaj prawnika