Ubezpieczenie w ZUS i KRUS - jaka emerytura?

• Autor: Aleksandra Jocz

Mój mąż ma 25 lat, pracował rok na umowę o pracę na cały etat, potem dwa lata na 1/4 etatu i był ubezpieczony w ZUS. Od roku jest ubezpieczony w KRUS, gdzie płaci pełną składkę. Czy powinien jakoś wyrównać składki w ZUS, żeby w pełni liczyły mu się do emerytury? Czy to prawda, że przy umowie o pracę na niepełny etat trzeba dłużej pracować do emerytury? Jak będą liczone składki męża, jeśli przez 2-3 lata będzie w KRUS, a później podejmie pracę na pełnym etacie i tak już zostanie do osiągnięcia wieku emerytalnego? Co dla niego byłoby korzystniejsze: być cały czas na KRUS, czy na ZUS-ie? Chodzi nam o to, że by nie musiał pracować dłużej niż do 65 roku życia i żeby miał godną emeryturę. Czy mąż może wybrać, z którego ubezpieczenia chce pobierać emeryturę? Czy składki ZUS i KRUS jakoś się łączą?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ubezpieczenie w ZUS i KRUS - jaka emerytura?

Emerytura ZUS z uwzględnieniem składek KRUS

Ze względu na wiek męża, będzie przysługiwała mu w przyszłości tzw. nowa emerytura. Przysługuje ona ubezpieczonym po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego dla kobiet co najmniej 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat, a prawo do niej nie jest uzależnione od udowodnienia określonego, minimalnego okresu składkowego i nieskładkowego (wynika to z treści art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przy wyliczaniu wysokości emerytury osób urodzone po 31 grudnia 1948 r., które odprowadzały składki do KRUS, ale nie nabyły prawa do emerytury rolniczej, ZUS uwzględni okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze. Wynika to z art. 26a ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który stanowi, że wysokość emerytury ustalonej zgodnie z art. 26 ulega zwiększeniu za okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe, o których mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zwiększenie to ustala się według zasad wymiaru części składkowej emerytury rolniczej przewidzianych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników na podstawie zaświadczenia KRUS o okresach opłacania składek. Jednak to zwiększenie nie przysługuje, jeśli ubezpieczony nabył prawo do emerytury z KRUS – wówczas taka osoba musi wybrać, które ze świadczeń chce otrzymać.

Zobacz również: Renta rodzinna po mężu a własną emerytura z KRUS

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Emerytura z KRUS po 25 latach opłacania składek

Dla przypomnienia: aby otrzymać emeryturę z KRUS-u, trzeba odprowadzać składki łącznie przez 25 lat. Nie ma tu znaczenia, czy pomiędzy poszczególnymi okresami będą przerwy, czy też nie. Łącznie okres składkowy musi trwać 25 lat.

Podsumowując kwestię ubezpieczeń w ZUS i KRUS: Jeśli mąż będzie podlegał ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 25 lat, nabędzie prawo do emerytury z KRUS. Jeśli będzie tam ubezpieczony przez mniej niż 25 lat, a następnie podejmie zatrudnienie i będzie odprowadzał składki do ZUS, nabędzie prawo do emerytury z ZUS, która zostanie zwiększona za okresy opłacania składek na KRUS. Proszę jeszcze pamiętać, że aby zachować ciągłość ubezpieczenia w KRUS, ubezpieczony nie może podjąć pracy w oparciu o umowę o pracę, wówczas automatycznie zacznie podlegać ZUS (który ma niejako pierwszeństwo przed KRUS-em). Osoba, która podejmie pracę, będąc wcześniej KRUS-owcem, przestanie podlegać ubezpieczeniom z KRUS.

Zobacz również: Wniosek o zwrot nadpłaty KRUS

Praca na niepełnym etacie a staż emerytalny

Pyta Pani o konsekwencje pracy na niepełnym etacie dla przyszłych świadczeń emerytalnych. Otóż zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie skraca stażu liczonego do emerytury, czyli oznacza to, że np. pół roku przepracowanego na części etatu liczy się jako pół roku do stażu emerytalnego. A zatem, nawet gdyby Pani mąż pracował ciągle, aż do 65 roku życia, na część etatu, to i tak będzie mógł przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Nie będzie musiał dłużej pracować. Oczywiście, praca na część etatu oznacza w praktyce mniejsze zarobki niż praca na całości etatu, a więc odprowadza się jednocześnie mniejsze składki na ubezpieczenie emerytalne, w konsekwencji emerytura jest niższa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Aleksandra Jocz

O autorze: Aleksandra Jocz




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »