• Autor: Eliza Rumowska
Mój brat posiada gospodarstwo rolne. W tym roku wystąpił o dopłaty bezpośrednie. Te dopłaty chciałby otrzymywać do rąk własnych, np. poprzez pocztę. Czy Agencja może go zmusić do założenia konta bankowego i na jakiej podstawie?
Owszem – może Pana brat spróbować. Jednak w mojej ocenie kierownik właściwego oddziału Agencji zażąda od Pana brata uzupełnienia dokumentacji w ramach złożonego wniosku. Uprawnia go do tego art. 22 i 23 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Ponadto w ustawie mamy określone także skutki braku możliwości przelania środków na rachunek bankowy rolnika z przyczyn niezależnych od Agencji, a więc także braku numeru konta:
„Art. 48. [Doręczenie i wygaśnięcie decyzji]
1. W przypadku gdy kwota z tytułu płatności bezpośrednich lub płatności niezwiązanej do tytoniu nie może zostać przekazana na rachunek bankowy rolnika z przyczyn niezależnych od Agencji, decyzję o przyznaniu tych płatności doręcza się, nawet wtedy, gdy decyzja uwzględnia w całości żądanie rolnika i nie określa zmniejszeń, wykluczeń lub pozostałych kar administracyjnych oraz nie ustala kwot podlegających odliczeniu.
2. W przypadku gdy kwota z tytułu płatności bezpośrednich lub płatności niezwiązanej do tytoniu nie może zostać przekazana na rachunek bankowy rolnika z przyczyn niezależnych od Agencji, kierownik biura powiatowego Agencji stwierdza wygaśnięcie decyzji w sprawie o przyznanie tych płatności, jeżeli od dnia, w którym decyzja o jej przyznaniu stała się ostateczna, upłynęły co najmniej 2 lata.”
Zobacz również: Ugór a dopłaty
Uprawnia to Agencję do żądania numeru rachunku bankowego.
Proszę zwrócić uwagę, że nie tylko numer konta ma chronić dopłaty, ustawa zawiera także specyficzny zakaz:
„Art. 47. [Zakaz przelewu wierzytelności]
Należności ustalone w decyzji w sprawie o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności niezwiązanej do tytoniu nie mogą być przedmiotem umowy przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią (przelewu), o której mowa w przepisach Kodeksu cywilnego.”
Wszystko to ma na celu ochronę płatności bezpośrednich przez ich ukierunkowaniem na podmioty nieuprawnione.
Zobacz również: Komu należą się dopłaty bezpośrednie?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika