Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę płacić KRUS?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-14

Kilka lat temu nabyłem grunt orny o powierzchni 2 ha. Po 3 latach od nabycia dowiedziałem się w KRUS-ie, że jeżeli nie opłacam ubezpieczenia w ZUS to powinienem opłacać KRUS. W związku z tym opłaciłem zaległe 3 lata składek w KRUS i opłacam KRUS do dzisiaj. Nie jestem rolnikiem, mieszkam na wsi w domu wybudowanym na części zakupionego gruntu. Czy mogę w dalszym ciągu płacić KRUS?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Za rolnika uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Podkreślić należy, że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.

Słowem – skoro posiada Pan grunt rolny i KRUS wezwał Pana do uregulowania zaległych składek, to – o ile nie złoży Pan odmiennego oświadczenia – domniemywa się, że prowadzi Pan na tym gruncie działalność gospodarczą, skoro grunt Pan posiada, a to daje podstawę do podlegania ubezpieczeniu w KRUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy rencista-student musi zgłosić do KRUS-u dochody ze spółki?

Mam 24 lata i jestem studentem ostatniego roku studiów. Po śmierci ojca dostaję od dwóch lat co miesiąc rentę rodzinną od KRUS-u. W obecnej chwili...

Dzierżawa ziemi a ubezpieczenie w KRUS

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego, które planuję wydzierżawić. Do tej pory płaciłam KRUS. Czy według przepisów, po wydzierżawieniu komuś ziemi,...

Odzyskanie składek z KRUS

5 lat temu wyjechałam do pracy do Anglii, jednak kłopoty ze zdrowiem zmusiły mnie do szybkiego powrotu do Polski. Po powrocie zaczęłam opłacać KRUS (nie...

Ubezpieczenie w KRUS a praca w Niemczech

Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne. Aktualnie planuję wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych (gospodarstwem zajmą się moi rodzice). Załóżmy, że...

Prawne rozwiązanie na otrzymanie emerytury rolnej

Moja siostra prowadzi gospodarstwo rolne wraz ze swym mężem, które otrzymała od rodziców w zamian za emeryturę rolniczą dla matki (ojciec zmarł)....

Czy uda mi się nie wychodzić z ubezpieczenia w KRUS-ie?

Jestem płatnikiem KRUS, mam możliwość zagrać kilka koncertów latem, niestety firma nie chce podpisać umowy o dzieło, tylko zlecenie. Czy jest jakaś...

Ograniczenie renty rolniczej

Wraz z mężem prowadzimy gospodarstwo rolne. W tym roku mąż otrzymał rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Otrzymaliśmy decyzję...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »