• Autor: Marta Handzlik
Kilka lat temu nabyłem grunt rolny o powierzchni 2 ha. Po 3 latach od nabycia dowiedziałem się w KRUS-ie, że jeżeli nie opłacam ubezpieczenia w ZUS to powinienem opłacać KRUS. W związku z tym opłaciłem zaległe 3 lata składek w KRUS i opłacam KRUS do dzisiaj. Nie jestem rolnikiem, mieszkam na wsi w domu wybudowanym na części zakupionego gruntu. Czy mogę w dalszym ciągu płacić KRUS?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Za rolnika uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Podkreślić należy, że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.
Słowem – skoro posiada Pan grunt rolny i KRUS wezwał Pana do uregulowania zaległych składek, to – o ile nie złoży Pan odmiennego oświadczenia – domniemywa się, że prowadzi Pan na tym gruncie działalność gospodarczą, skoro grunt Pan posiada, a to daje podstawę do podlegania ubezpieczeniu w KRUS.
Zobacz również: Czy można ubezpieczyć się w KRUS-ie bez ziemi?
Nabycie działki rekreacyjnej i obowiązek opłacania KRUS
Pani Anna kupiła 1,5 ha ziemi rolnej na wsi, traktując ją jako działkę rekreacyjną. Nie prowadziła tam żadnej działalności rolniczej, a jedynie kilka razy w roku kosiła trawę. Po kilku latach dostała wezwanie do opłacenia zaległych składek KRUS, ponieważ nie była ubezpieczona w ZUS. Okazało się, że samo posiadanie gruntu wystarczyło do objęcia jej ubezpieczeniem w KRUS.
Ziemia w spadku i nieoczekiwane zobowiązania
Pan Marek odziedziczył po rodzicach 2 ha gruntów rolnych. Nie uprawiał ziemi i mieszkał w mieście, ale nie zrzekł się własności. Po dwóch latach dostał pismo z KRUS z informacją o konieczności opłacania składek, ponieważ jego grunty były w ewidencji jako rolne, a on sam nie miał innego ubezpieczenia. W efekcie musiał uregulować zaległości i zapisać się do KRUS.
Zakup ziemi dla inwestycji i nieoczekiwany obowiązek
Pan Tomasz kupił 3 ha ziemi rolnej z myślą o przyszłej inwestycji budowlanej. Zamierzał odrolnić grunt, ale formalności się przeciągały. Ponieważ przez kilka lat grunt figurował jako rolny, a Tomasz nie był objęty innym ubezpieczeniem, KRUS uznał go za rolnika i wezwał do opłacania składek. Dopiero po zmianie przeznaczenia działki i udokumentowaniu innego źródła ubezpieczenia mógł uniknąć dalszych opłat.
Posiadanie gruntów rolnych, nawet bez prowadzenia działalności rolniczej, może skutkować obowiązkiem opłacania składek w KRUS, jeśli właściciel nie jest objęty innym ubezpieczeniem społecznym. Przepisy zakładają, że osoba posiadająca ziemię rolną prowadzi na niej działalność, chyba że udowodni inaczej. Warto świadomie podejmować decyzje dotyczące zakupu lub dziedziczenia gruntów, aby uniknąć nieoczekiwanych zobowiązań wobec KRUS. Jeśli pojawią się wątpliwości, najlepiej skonsultować się z prawnikiem lub urzędem, aby uniknąć zaległości i nieprzewidzianych kosztów.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące obowiązku opłacania składek w KRUS, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Nasi eksperci pomogą Ci ustalić, czy podlegasz ubezpieczeniu rolniczemu, jak uniknąć zaległości oraz jakie kroki podjąć w przypadku wezwania do zapłaty. Konsultacja odbywa się szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną analizę Twojej sytuacji i pewność co do obowiązujących przepisów.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika