Wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste - rozłożenie na raty i przedawnienie

Dostałam pismo z urzędu gminy o zapłatę za użytkowanie wieczyste od 2006 r. do chwili obecnej, wraz z odsetkami, tj. kwota ponad 10 000 zł. Tak było, opłata nie była zrobiona.  Dostałam termin do zapłat 7 dni od dnia wręczenia mi pisma. Ponieważ jest to bardzo duża kwota, to wysłałam do Urzędu pismo z prośbą o rozłożenie na raty kwoty zaległych wpłat i o umorzenie odsetek. Jednak dzisiaj przeczytałam w internecie, że opłata za użytkowanie wieczyste ulega przedawnieniu po 3 latach. Co mogę teraz zrobić i czy gmina miała prawo wysłać mi takie pismo, żądając zapłaty za 11 lat wraz z odsetkami?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste - rozłożenie na raty i przedawnienie

Kiedy przedawniają się roszczenia z tytułu użytkowania wieczystego?

Zgodnie z treścią art. 117 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Z kolei zgodnie z tak. art. 118 jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Co do zasady uznaje się, że roszczenia z tytułu użytkowania wieczystego – tu opłat – przedawniają się z upływem 3 lat. Oczywiście, o ile w tym czasie nie nastąpiło przerwanie przedawnienia.

Potwierdza to orzecznictwo, np. Sąd Okręgowy w Gliwicach XII Wydział Cywilny w wyroku z dnia 25 listopada 2014 roku, sygn. akyt XII C 171/14:

„Roszczenie z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste, jako roszczenie okresowe, płatne – zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2014.518) – do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok, ulega przedawnieniu w terminie 3 lat. Tym bowiem różni się świadczenie okresowe od jednorazowego, spełnianego sukcesywnie, że wpłacane okresowo kwoty nie są zaliczane na poczet jednego świadczenia. Pogląd taki dominuje także w orzecznictwie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1999 r., II CKN 639/98, OSN 2000, Nr 6 poz. 121, wyrok SA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2013r., I ACa 1337/12). Obowiązek zapłaty opłaty rocznej powstaje co do zasady z każdym rozpoczętym rokiem kalendarzowym trwania umowy, a termin wymagalności upływa z dniem 31 marca danego roku. Z tych względów roszczenie o zapłatę opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, jako roszczenia okresowe ulegają przedawnieniu z upływem lat 3 (art. 118 Kc). Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna swój bieg od dnia, w którym właściciel mógł skutecznie domagać się zaspokojenia swojego roszczenia, a skoro opłata za użytkowanie wieczyste powinna być uiszczana z góry za dany rok w terminie do 31 marca, zatem bieg terminu przedawnienia opłaty rocznej rozpoczyna się z dniem 1 kwietnia”.

Zobacz również: Spad dachu na stronę sąsiada

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia

Problemem jest, że uznała Pani dług, prosząc o jego rozłożenie na raty. Zasadniczo uznanie właściwe, jeśli występuje po upływie okresu przedawnienia, na ogół połączone jest ze zrzeczeniem się zarzutu przedawnienia. Wynika to z faktu, że uznanie roszczenia, bez zrzeczenia się przedawnienia, pozbawione jest sensu. Dłużnik, który zamierza zaspokoić przedawnione roszczenie, zawsze może to uczynić i bez jego uznawania. Dlatego we właściwym uznaniu roszczenia, dokonanym po upływie okresu przedawnienia należy na ogół dopatrywać się także dorozumianego zrzeczenia się zarzutu przedawnienia (art. 65 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego) (por. B. Kordasiewicz, System prawa prywatnego, Prawo cywilne – część ogólna, tom 2, Warszawa 2002, s. 565).

W ocenie Sądu Najwyższego uznanie przedawnionego roszczenia może zawierać także zrzeczenie się zarzutu przedawnienia, jeżeli z treści oświadczenia lub okoliczności, w których zostało złożone, wynika taka wola dłużnika. (

Oświadczenie o uznaniu długu dokonane po upływie terminu przedawnienia może być potraktowane jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia (zob. np. wyrok SA w Krakowie z 13.02.2013 r., sygn. akt I ACa 1409/12).

Może Pani więc poczekać na ruch wierzyciela, a potem podnosić zarzut przedawnienia. Nie wiem, jaka była treść Pani oświadczenia i prośby o rozłożenie na raty, czy może z niej wynikać, iż zrzekła się Pani zarzutu przedawnienia. Należałoby to przeanalizować. Zasadniczo zaś – gdyby nie Pani prośba, mogłaby Pani uniknąć opat powyżej 3 lat wstecz.

Zobacz również: Zasiedzenie nieruchomości ile lat?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Marek i 15 lat zaległości

Pan Marek otrzymał wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste za ostatnie 15 lat. Zaskoczony wysoką kwotą, sięgnął po informacje o przedawnieniu i dowiedział się, że urząd może domagać się jedynie opłat z ostatnich trzech lat. Wysłał do gminy oficjalne pismo, podnosząc zarzut przedawnienia starszych należności. W efekcie musiał zapłacić jedynie część kwoty, co znacznie odciążyło jego budżet.

Pani Anna i pułapka wniosku o raty

Pani Anna, nie mogąc uregulować całej zaległości od razu, napisała do urzędu prośbę o rozłożenie długu na raty. Niestety, nieświadomie uznała tym samym swoje zobowiązanie, co sprawiło, że gmina nie musiała już respektować przedawnienia. Gdy sprawa trafiła do prawnika, dowiedziała się, że mogła uniknąć płacenia starych należności, gdyby wcześniej zgłosiła zarzut przedawnienia.

Pan Tomasz i skuteczna obrona

Pan Tomasz, który od 2008 roku nie opłacał użytkowania wieczystego, również dostał wezwanie do zapłaty na dużą kwotę. Zanim podjął jakiekolwiek działania, skonsultował się z prawnikiem. Na podstawie art. 118 Kodeksu cywilnego złożył sprzeciw, wskazując na trzyletni okres przedawnienia. Gmina, po analizie jego pisma, umorzyła zaległości sprzed trzech lat, co pozwoliło mu uniknąć wysokich kosztów.

Podsumowanie

Roszczenia z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste ulegają przedawnieniu po trzech latach, ponieważ mają charakter świadczeń okresowych. Jeśli urząd gminy żąda zapłaty za okres dłuższy niż trzy lata wstecz, warto podnieść zarzut przedawnienia, aby uniknąć płacenia przeterminowanych należności. Należy jednak uważać na składanie wniosków o rozłożenie długu na raty, ponieważ może to zostać uznane za uznanie długu i tym samym pozbawić możliwości powołania się na przedawnienie. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z prawnikiem, aby ocenić swoją sytuację i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie opłat za użytkowanie wieczyste? Skontaktuj się z naszym prawnikiem online i uzyskaj profesjonalną poradę bez wychodzenia z domu. Pomożemy Ci ocenić, czy Twoje zobowiązanie uległo przedawnieniu, doradzimy, jak skutecznie złożyć wniosek o umorzenie odsetek lub rozłożenie długu na raty, a także podpowiemy, jakie kroki podjąć w kontakcie z urzędem. Szybko, wygodnie i rzetelnie – skorzystaj z fachowego wsparcia już dziś!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach XII Wydział Cywilny z dnia 25 listopada 2014 roku, sygn. akyt XII C 171/14
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1999 r.,sygn. akt II CKN 639/98
4. Wyrok SA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2013r.,sygn. akt I ACa 1337/12

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl