Indywidualne porady prawne
Michał Berliński • Opublikowane: 2020-05-29 • Aktualizacja: 2022-08-08
Dostaliśmy od teścia działkę rolną o powierzchni 32 ar, która w planie zagospodarowania przestrzennego jest wpisana jako RM – zabudowa zagrodowa. Rolnikiem nie jestem i hektara nie posiadam. Jestem jednak pszczelarzem. Czy istnieje możliwość budowy domu na tej działce rolnej? A jeśli nie, to czy można tam postawić domek letniskowy i o jakiej powierzchni?
Najczęściej na nieruchomościach rolnych udzielana jest zgoda na tzw. zabudowę zagrodową lub siedliskową. Jaka jest zatem definicja zabudowy zagrodowej? W wyroku z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. akt II OSK 1536/07, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że pojęcie to należy zdefiniować jako zespół budynków obejmujący wiejski dom mieszkalny i zabudowania gospodarskie, położony w obrębie jednego podwórza. Domy mieszkalne jednorodzinne (budownictwo zagrodowe) wchodzą w skład indywidualnych gospodarstw rolnych, jeśli zamieszkałe są przez rolników i służą obsłudze gospodarstwa rolnego (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 1998 r., sygn. akt II SA 713/98).
Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 803 z późn. zm.) – dalej u.k.u.r., przez pojęcie „gospodarstwa rolnego” należy rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych.
Zobacz również: Zabudowa zagrodowa dla nie rolnika
Wskazać należy, że aby uznać Pana za rolnika, a głównie (choć nie tylko) rolnik może wybudować nieruchomość na gruntach rolnych, musiałaby Pan spełniać warunki z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, gdzie znajdziemy definicję rolnika. Rolnikiem indywidualnym – w rozumieniu ustawy – jest osoba, która posiada kwalifikacje rolnicze i nie więcej niż 300 ha, dodatkowo od 5 lat mieszka na terenie gminy, gdzie posiada działkę rolną, i od pięciu lat samodzielnie na niej gospodaruje. Pytanie zatem, czy spełnia Pan warunki uznania Pana za rolnika indywidualnego. Będzie Pan posiadał jedynie grunty, ale niestety poniżej 5 lat. Wykształcenie rolnicze nie jest konieczne, można bowiem uznać staż pracy w gospodarstwie gdzie indziej za staż pracy w rolnictwie, również pszczelarstwo.
Zobacz również: Podatek od wynajmu pokoju
Proszę pamiętać, że wiele rzeczy zależy również od gminy. Dlatego też proszę pamiętać, że jeśli jest w gminie plan zagospodarowania przestrzennego to on określa jaką część nieruchomości można wykorzystać na budowę budynku mieszkalnego. Jest to bardzo ważne i pragnę wskazać, że okres posiadania nieruchomości może być dodany do tego czasu, w którym nieruchomość posiadał Pański teść – jest to powszechna praktyka. Dlatego w mojej ocenie będziecie mogli Państwo postawić na tej nieruchomości budynek mieszkalny.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 5 lutego 2016 roku, sygn. akt II SA/GI 919/15, uznał iż „w obowiązującym systemie prawnym nie zamieszczono legalnych definicji ani zabudowy zagrodowej ani działki siedliskowej. Za definicję legalną pojęcia zabudowa zagrodowa nie może być uznane wyjaśnienie zawarte w § 3 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422). Nie ma bowiem żadnych podstaw, aby dla tej definicji zamieszczonej w rozporządzeniu przyjąć bezwzględny zakres zastosowania. Skoro w u.p.z.p. nie zdefiniowano zabudowy zagrodowej, to należy to pojęcie rozumieć tak, jak jest ono rozumiane w języku powszechnym, czyli jako zabudowę związaną z prowadzeniem gospodarstwa rolnego”.
Łatwiej byłoby oczywiście, aby to teść, gdy był rolnikiem, wystąpił o takie pozwolenie na budowę – jednakże to się nie stało. W mojej ocenie należy wystąpić do gminy z wnioskiem, dobrze udokumentować swoje plany, np. hodowlę pszczół, a decyzja może być pozytywna.
Zobacz również: Czy pasieka to gospodarstwo rolne?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):