• Autor: Łukasz Drzewiecki
Na mocy tzw. ustawy o ziemi Agencji Nieruchomości Rolnych w pewnych okolicznościach może przysługiwać prawo pierwokupu nieruchomości rolnej albo prawo nabycia nieruchomości rolnej.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego1, znowelizowanej na mocy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw2 – w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
Prawo pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych (zwanej dalej również „agencją”) przysługuje zaś z mocy ustawy w przypadku braku uprawnionego do pierwokupu dzierżawcy albo niewykonania przez niego tego prawa.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego prawo pierwokupu nie będzie jednak przysługiwać Agencji Nieruchomości Rolnych jeżeli:
Prawo pierwokupu nie przysługuje również Agencji Nieruchomości Rolnych, jeżeli w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego, jednak do powierzchni nie większej niż 300 ha, a nabywana nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca, lub w gminie graniczącej z tą gminą.
Jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości rażąco odbiega od jej wartości rynkowej, wykonujący prawo pierwokupu (czyli również Agencja Nieruchomości Rolnych) może, w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tej nieruchomości.
W celu wykonania prawa pierwokupu Agencja Nieruchomości Rolnych wysyła zobowiązanemu z prawa pierwokupu oświadczenie w formie aktu notarialnego o wykonaniu prawa pierwokupu przesyłką poleconą nadaną za potwierdzeniem odbioru, a następnie publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji. Uważa się, że zobowiązany z prawa pierwokupu zapoznał się z treścią oświadczenia Agencji Nieruchomości Rolnych o wykonaniu prawa pierwokupu z chwilą jego publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej.
Od prawa pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych na powyższych zasadach należy odróżnić prawo nabycia nieruchomości rolnej przysługujące agencji, które jest czym innym niż prawo pierwokupu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego agencja może złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości rolnej za zapłatą równowartości pieniężnej odpowiadającej jej wartości rynkowej, jeżeli nabycie nieruchomości rolnej ma nastąpić w wyniku:
Uprawnienie do nabycia nieruchomości rolnej nie przysługuje agencji:
Zobacz również: Po ilu latach dzierżawy mam prawo pierwokupu?
Sprzedaż ziemi bez świadomości prawa pierwokupu
Rolnik Jan postanowił sprzedać 20-hektarowe pole sąsiadowi, który od dawna był zainteresowany zakupem. Umówili się na cenę, podpisali akt notarialny, ale niedługo potem Jan otrzymał pismo od Agencji Nieruchomości Rolnych o skorzystaniu z prawa pierwokupu. Sąsiad stracił szansę na zakup, a Jan musiał sprzedać ziemię państwowej agencji.
Dzierżawca ratuje gospodarstwo
Anna przez 10 lat dzierżawiła 15-hektarową działkę, którą planowała kupić, gdy tylko nadarzy się okazja. Gdy właściciel postanowił sprzedać ziemię, do transakcji włączyła się Agencja Nieruchomości Rolnych. Na szczęście Anna spełniała warunki jako dzierżawca i skorzystała z prawa pierwokupu, przejmując nieruchomość.
Spadek zamiast sprzedaży
Marek odziedziczył po ojcu 50 ha ziemi i chciał sprzedać część pola, by zainwestować w nowoczesny sprzęt rolniczy. Znalazł kupca, ale okazało się, że transakcja wymaga zgody Agencji Nieruchomości Rolnych. Po analizie warunków uznał, że korzystniej będzie przekazać ziemię synowi, unikając w ten sposób interwencji agencji.
Potrzebujesz fachowej porady prawnej dotyczącej prawa pierwokupu nieruchomości rolnej? Oferujemy profesjonalne konsultacje online, dzięki którym szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przeanalizować sytuację, ocenić ryzyko i podjąć najlepszą decyzję. Nasze doradztwo obejmuje zarówno kwestie formalne, jak i praktyczne aspekty transakcji. Skorzystaj z naszej wiedzy bez wychodzenia z domu!
Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie prawa pierwokupu nieruchomości rolnych. Skonsultuj swoją sytuację bez wychodzenia z domu – szybko, wygodnie i bez zbędnych formalności. Analizujemy umowy, doradzamy w sprawach transakcji i pomagamy uniknąć problemów prawnych. Skontaktuj się z nami i uzyskaj rzetelną pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb.
_________________________
1 Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r., poz. 803, z późn. zm.)
2 Ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 585)
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika