• Autor: Paula Dąbrowska
Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne. Aktualnie planuję wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych (gospodarstwem zajmą się moi rodzice). Załóżmy, że podejmę tam legalną pracę. Czy mogę dalej opłacać składki w KRUS?
Osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników, która wyjeżdża do innego państwa członkowskiego i rozpoczyna wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub podejmuje tam pracę najemną u zagranicznego pracodawcy na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem tego państwa, zobowiązana jest do bieżącego powiadomienia o tym fakcie jednostki KRUS właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego w terminie 14 dni od podjęcia pracy, przedstawiając odpowiednie dokumenty np. umowę z pracodawcą.
Jeśli zostanie Pani zatrudniona w Niemczech (będzie Pani pracownikiem najemnym w rozumieniu rozporządzenia) to będzie Pani posiadać z tego tytułu ubezpieczenie w Niemczech. Zgodnie z art. 11 ust. 3 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego osoba wykonująca w Państwie Członkowskim pracę najemną lub pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego Państwa Członkowskiego, co oznacza, że można podlegać ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego w zakresie systemu zabezpieczenia społecznego. Czynnikiem decydującym o zastosowaniu właściwego ustawodawstwa osób aktywnych zawodowo jest miejsce wykonywania pracy – w Pani przypadku będą to Niemcy.
Według zawartego w art. 1 pkt a Rozporządzenia nr 883/2004 określenia „praca najemna” oznacza wszelką pracę lub sytuację równoważną, traktowaną jako taką do celów stosowania ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego, w którym taka praca lub sytuacja równoważna ma miejsce. Natomiast zgodnie z art. 1 pkt b Rozporządzenia nr 883/2004 określenie „działalność na własny rachunek” oznacza wszelką pracę lub sytuację równoważną, traktowaną jako taką do celów stosowania ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego, w którym taka praca lub sytuacja równoważna ma miejsce.
Zobacz również: KRUS a podjęcie pracy
Zgodnie z art. 12 ust. 2 Rozporządzenia 883/2004 osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek w Państwie Członkowskim, a która udaje się, by wykonywać podobną działalność w innym Państwie Członkowskim, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego Państwa Członkowskiego, pod warunkiem że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy.
Jeżeli zatem prowadziłaby Pani podobną działalność rolniczą na terytorium Niemiec, jeszcze przez 24 miesiące mogłaby Pani być ubezpieczona w KRUS. W tym celu należałoby uzyskać zaświadczenie na formularzu A1 http://www.zus.pl/pliki/formularze_ue/Formularz_A1_PL.pdf od KRUS, które przedstawiłaby Pani swojemu pracodawcy w Niemczech.
Zobacz również: Ubezpieczenie KRUS a umowa zlecenie
Jan prowadzi gospodarstwo rolne w Polsce i jest ubezpieczony w KRUS. Wiosną postanowił wyjechać do Niemiec, gdzie znalazł pracę w firmie budowlanej na podstawie niemieckiej umowy o pracę. Po zgłoszeniu tego faktu do KRUS został wyrejestrowany z ubezpieczenia, ponieważ podlegał już niemieckiemu systemowi ubezpieczeń społecznych.
Anna posiada gospodarstwo rolne i od kilku lat opłaca składki w KRUS. Zdecydowała się na kilkumiesięczny wyjazd do Niemiec, gdzie zamierzała prowadzić własną działalność rolniczą na wynajętej ziemi. Złożyła w KRUS wniosek o zaświadczenie A1, co pozwoliło jej przez 24 miesiące nadal podlegać polskiemu systemowi ubezpieczeń rolniczych.
Marek, młody rolnik, na czas swojego wyjazdu do Niemiec przekazał prowadzenie gospodarstwa rodzicom. Podjął tam pracę sezonową przy zbiorach owoców na kilka miesięcy. KRUS uznał, że jako pracownik tymczasowy w innym kraju UE podlega niemieckiemu systemowi ubezpieczeń, dlatego musiał wyrejestrować się z KRUS na czas pracy za granicą.
Podjęcie legalnej pracy w Niemczech przez osobę ubezpieczoną w KRUS wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę lub prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech, ubezpieczenie w KRUS wygasa, ponieważ zgodnie z przepisami unijnymi można podlegać tylko jednemu systemowi zabezpieczenia społecznego – temu, w którym wykonywana jest praca. Istnieje jednak możliwość kontynuowania ubezpieczenia w KRUS na podstawie formularza A1, jeśli działalność prowadzona za granicą jest podobna do tej w Polsce i nie przekracza 24 miesięcy. Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i skonsultować się z KRUS, aby uniknąć ewentualnych problemów z ubezpieczeniem.
Jeśli planujesz wyjazd do Niemiec i masz wątpliwości dotyczące ubezpieczenia w KRUS, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści wyjaśnią, jakie obowiązki musisz spełnić, aby uniknąć utraty ubezpieczenia oraz jakie dokumenty będą potrzebne do zachowania ciągłości składek. Oferujemy indywidualne konsultacje, analizę Twojej sytuacji oraz pomoc w wypełnianiu formalności. Skontaktuj się z nami wygodnie bez wychodzenia z domu i uzyskaj rzetelną poradę dopasowaną do Twoich potrzeb.
1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paula Dąbrowska
Zapytaj prawnika