KRUS a bezrobocie

• Data: 2024-06-09 • Autor: Marta Handzlik

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym. Po urlopie chciałabym podjąć inną pracę. Czy mogę się zwolnić i zarejestrować jako bezrobotna, jeśli mąż posiada gospodarstwo rolne (4 ha)? Czy muszę opłacać (jak mąż) składkę KRUS?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

KRUS a bezrobocie

Kto podlega społecznemu ubezpieczeniu rolników?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zobacz również: Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy osobę bliską rolnikowi uważa się za domownika?

Zgodnie z art. 6 ustawy za domownika uważa się osobę bliską rolnikowi, która:

a) ukończyła 16 lat,

b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,

c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Podkreślić należy, że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że osoba bliska rolnikowi, spełniająca warunki określone w art. 6 pkt 2 lit. a i b, stale pracuje w gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy – jeżeli okoliczność ta została stwierdzona zgodnym oświadczeniem rolnika i tej osoby.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy żona rolnika może zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotna?

Zgodnie z prawem osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem 2 ha przeliczeniowych działki rolnej albo podlega ubezpieczeniom z KRUS jako współmałżonek lub domownik u rolnika nie może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny.

Co do zasady, jeśli zwolni się Pani z pracy zostanie Pani objęta ubezpieczeniem w KRUS. Przepisy przewidują, że Pani i Pani mąż powinniście złożyć zgodne oświadczenie, że Pani w gospodarstwie pracuje – wówczas będzie Pani uznana za domownika rolnika i będzie Pani musiała płacić składki do KRUS, co sprawi, że nie będzie Pani mogła zarejestrować się jako osoba bezrobotna.

Aby nie musieć opłacać składek do KRUS i móc się zarejestrować jako osoba bezrobotna Pani i Pani mąż musicie w KRUS-ie złożyć zgodne oświadczenie, że Pani w gospodarstwie nie pracuje.

Zobacz również: Czy żona rolnika może zarejestrować się w urzędzie pracy?

Przykłady

 

Przypadek Anny

Anna była zatrudniona w biurze rachunkowym, ale postanowiła poświęcić więcej czasu swojej rodzinie i skorzystać z urlopu wychowawczego. Jej mąż prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 5 ha. Po zakończeniu urlopu wychowawczego, Anna zdecydowała, że chce zmienić swoją ścieżkę zawodową i poszukać pracy w innej branży. Zastanawiała się, czy może zwolnić się z obecnej pracy i zarejestrować jako bezrobotna. Dowiedziała się jednak, że jako współmałżonka rolnika, będzie musiała opłacać składki KRUS i nie będzie mogła zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna, chyba że wraz z mężem złożą oświadczenie w KRUS, że Anna nie pracuje w gospodarstwie rolnym.

 

Przypadek Ewy

Ewa pracowała jako nauczycielka, ale po narodzinach drugiego dziecka zdecydowała się na urlop wychowawczy. Jej mąż jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 3 ha. Po zakończeniu urlopu wychowawczego, Ewa chciała wrócić do pracy, ale w innym zawodzie. Zastanawiała się, czy może zrezygnować z pracy i zarejestrować się jako bezrobotna. Dowiedziała się, że z powodu posiadania przez męża gospodarstwa rolnego i jej domniemanej pracy w nim, musi opłacać składki KRUS, co uniemożliwia jej rejestrację jako bezrobotna. Aby móc się zarejestrować, Ewa i jej mąż muszą złożyć oświadczenie, że Ewa nie pracuje w gospodarstwie rolnym.

 

Przypadek Marty

Marta była zatrudniona w sklepie spożywczym, ale po narodzinach dziecka postanowiła wziąć urlop wychowawczy. Jej mąż posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 4 ha. Po zakończeniu urlopu wychowawczego, Marta chciała podjąć pracę w innej dziedzinie i rozważała rezygnację z obecnej pracy oraz rejestrację jako bezrobotna. Dowiedziała się, że z powodu gospodarstwa rolnego męża będzie musiała opłacać składki KRUS i nie będzie mogła zarejestrować się jako bezrobotna. Aby móc to zrobić, Marta i jej mąż muszą złożyć w KRUS oświadczenie, że Marta nie pracuje w gospodarstwie rolnym.

Podsumowanie

 

Osoby pozostające w związku małżeńskim z rolnikiem i mieszkające na terenie gospodarstwa rolnego lub w jego bliskim sąsiedztwie, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS, co wyklucza możliwość rejestracji jako bezrobotne. Aby uniknąć opłacania składek KRUS i móc się zarejestrować w urzędzie pracy, muszą one złożyć oświadczenie, że nie pracują w gospodarstwie rolnym.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pism? Skorzystaj z naszych usług online i uzyskaj profesjonalne wsparcie bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marta Handzlik

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »