Indywidualne Porady Prawne
Michał Berliński • Opublikowane: 2019-02-01 • Aktualizacja: 2021-02-28
Chcę rezygnować z pracy na etat i wrócić do gospodarstwa rodzinnego razem z mężem. Planujemy powiększyć rodzinę, więc chciałabym wiedzieć, czy ubezpieczając się w KRUS będę mieć zapewniony zasiłek macierzyński z KRUS i w jakiej wysokości? Jak przeprowadzić procedury z tym związane?
Na samym początku należy wskazać, że w przypadku rezygnacji przez Panią z aktualnej pracy oraz przystąpienia do ubezpieczenia społecznego w KRUS, które to regulowane jest na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników, jak najbardziej przysługiwać będzie Pani prawo do uzyskania świadczenia w postaci zasiłku macierzyńskiego. Zacznijmy jednak od początku.
W zasiłkach macierzyńskich udzielanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaszły istotne zmiany w dniu 1 stycznia 2016 roku. Wedle nowych zasad, zgodnie z treścią art. 7 ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników:
„1. Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
1a. 8 Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy pomocnik rolnika, wyłącznie w zakresie ograniczonym do świadczeń określonych w art. 9 pkt 1.
2. Ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek obejmuje się innego rolnika lub domownika, jeżeli działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania, a także osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. Innego rolnika, domownika lub osobę, która przeznaczyła grunty do zalesienia, obejmuje się ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek, wyłącznie w zakresie ograniczonym do świadczeń określonych w art. 9 pkt 1, jeżeli podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu albo mają ustalone prawo do emerytury lub renty lub do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do emerytów i rencistów, którzy mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji.”
Wobec powyższego zasiłek macierzyński przysługiwać będzie osobie ubezpieczonej w KRUS, która:
Pani mąż będzie mógł również ubiegać się o zasiłek macierzyński, w przypadku gdy również będzie ubezpieczony w KRUS oraz dodatkowo:
Zasiłek macierzyński jako świadczenie okresowe będzie przysługiwał przez okres 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.
W tym miejscu warto również wskazać, kiedy zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał.
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał, jeżeli:
Należy mieć na uwadze, że wyłączenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego powoduje utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Wobec tego, koniecznie istotnym elementem jest zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych, a dopiero później złożenie wniosku o przyznanie zasiłku macierzyńskiego.
Jeśli zaś chodzi o kwotę, tj. wysokość zasiłku macierzyńskiego, to jest ona regulowana na podstawie odrębnych przepisów i wynosi aktualnie 1000,00 zł miesięcznie.
Osoba, która zostanie wyłączona z ubezpieczenia emerytalno-rentowego traci prawo do zasiłku macierzyńskiego. Kwota zasiłku macierzyńskiego przysługującego za niepełny miesiąc zostanie ustalona proporcjonalnie do liczby dni, za które przysługuje zasiłek macierzyński.
W ramach już samych formalności należy złożyć stosowny wniosek, którego wzór przesyłam Pani w załączniku do niniejszej odpowiedzi, a który to po jego wypełnieniu należy złożyć w odpowiedniej placówce KRUS. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Prawo do macierzyńskiego ustalone będzie od dnia urodzenia dziecka, jeśli wniosek złoży Pani w terminie do 3 miesięcy od dnia urodzenia. Jeśli zaś złoży Pani wniosek po upływie 3 miesięcy to świadczenie zostanie wypłacone od dnia złożenia wniosku, również w wymiarze 52 tygodni.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane