Indywidualne Porady Prawne
Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 2019-02-01
Chcę rezygnować z pracy na etat i wrócić do gospodarstwa rodzinnego razem z mężem. Planujemy powiększyć rodzinę, więc chciałabym wiedzieć, czy ubezpieczając się w KRUS będę mieć zapewniony zasiłek macierzyński z KRUS i w jakiej wysokości? Jak przeprowadzić procedury z tym związane?
»Wybrane opinie klientów
Na samym początku należy wskazać, że w przypadku rezygnacji przez Panią z aktualnej pracy oraz przystąpienia do ubezpieczenia społecznego w KRUS, które to regulowane jest na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników, jak najbardziej przysługiwać będzie Pani prawo do uzyskania świadczenia w postaci zasiłku macierzyńskiego. Zacznijmy jednak od początku.
W zasiłkach macierzyńskich udzielanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaszły istotne zmiany w dniu 1 stycznia 2016 roku. Wedle nowych zasad, zgodnie z treścią art. 7 ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników:
„1. Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
1a. 8 Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy pomocnik rolnika, wyłącznie w zakresie ograniczonym do świadczeń określonych w art. 9 pkt 1.
2. Ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek obejmuje się innego rolnika lub domownika, jeżeli działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania, a także osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
3. Innego rolnika, domownika lub osobę, która przeznaczyła grunty do zalesienia, obejmuje się ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek, wyłącznie w zakresie ograniczonym do świadczeń określonych w art. 9 pkt 1, jeżeli podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu albo mają ustalone prawo do emerytury lub renty lub do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do emerytów i rencistów, którzy mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji.”
Wobec powyższego zasiłek macierzyński przysługiwać będzie osobie ubezpieczonej w KRUS, która:
Pani mąż będzie mógł również ubiegać się o zasiłek macierzyński, w przypadku gdy również będzie ubezpieczony w KRUS oraz dodatkowo:
Zasiłek macierzyński jako świadczenie okresowe będzie przysługiwał przez okres 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.
W tym miejscu warto również wskazać, kiedy zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał.
Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał, jeżeli:
Należy mieć na uwadze, że wyłączenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego powoduje utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego. Wobec tego, koniecznie istotnym elementem jest zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych, a dopiero później złożenie wniosku o przyznanie zasiłku macierzyńskiego.
Jeśli zaś chodzi o kwotę, tj. wysokość zasiłku macierzyńskiego, to jest ona regulowana na podstawie odrębnych przepisów i wynosi aktualnie 1000,00 zł miesięcznie.
Osoba, która zostanie wyłączona z ubezpieczenia emerytalno-rentowego traci prawo do zasiłku macierzyńskiego. Kwota zasiłku macierzyńskiego przysługującego za niepełny miesiąc zostanie ustalona proporcjonalnie do liczby dni, za które przysługuje zasiłek macierzyński.
W ramach już samych formalności należy złożyć stosowny wniosek, którego wzór przesyłam Pani w załączniku do niniejszej odpowiedzi, a który to po jego wypełnieniu należy złożyć w odpowiedniej placówce KRUS. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Prawo do macierzyńskiego ustalone będzie od dnia urodzenia dziecka, jeśli wniosek złoży Pani w terminie do 3 miesięcy od dnia urodzenia. Jeśli zaś złoży Pani wniosek po upływie 3 miesięcy to świadczenie zostanie wypłacone od dnia złożenia wniosku, również w wymiarze 52 tygodni.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika