Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dzierżawa otrzymanych w darowiźnie gruntów a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-02-11

Żona dostała w darowiźnie od rodziców ok. 4 ha gruntów rolnych (są uprawiane na nich owoce) w 2015 r. Chciałaby wydzierżawić te grunty bratu. Czy jeśli zrobi to przed upływem 5 lat, to będzie musiała zapłacić podatek od darowizny? Ile wynosi podatek od darowizny w tym przypadku? Wylicza się go na podstawie jakiejś ustalonej wartości gruntów (grunty I klasy)? Czy jest możliwa umowa dzierżawy, w której brat zobowiązuje się do opłat podatków od gruntów? Czy można przekazać część tych gruntów w ramach darowizny drugiemu bratu? Czy obowiązuje tutaj jakiś czas po którym można to zrobić? Czy trzeba wówczas płacić podatek od darowizny?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Witam serdecznie, jestem bardzo wdzięczna za państwa porady. Już po pierwszej informacji od was jak powinnam postępować z kontrahentem udało mi się wyegzekwować naprawę u nabywcy w ramach rękojmi. Serdecznie pozdrawiam.
Violetta, 52 lata
To nie pierwszy raz korzystam z państwa pomocy. Poprzednio byłam zadowolona - teraz też. Rzeczowo i konkretnie a także szybko.
Jolanta
Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja

Na wstępie należy wyjaśnić, że ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje dwa rodzaje zwolnień od podatku.

Pierwsze zwolnienie to art. 4a ustawy. Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku darowizny otrzymane pomiędzy członkami najbliższej rodziny jeżeli obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zgłosi fakt nabycia darowizny do urzędu skarbowego. Jeżeli jednak darowizną jest nieruchomość, to czynność ta dokonywana jest u notariusza w formie aktu notarialnego. W takim przypadku zgłoszenia do urzędu skarbowego dokonuje notariusz.

Drugim rodzajem zwolnienia jest to opisane w art. 4 ustawy. W brzmieniu obowiązującym w 2015 r. przepis ten zwalniał od podatku:

„1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

a) budynków mieszkalnych,

b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,

c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

– pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład  gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Faktycznie w przypadku tego zwolnienia jeżeli przed upływem 5 lat dojdzie do przekazania gruntu w dzierżawę, obdarowany będzie musiał zapłacić podatek, bowiem gospodarstwo rolne nie tylko musi być jego własnością, lecz musi również być przez niego prowadzone.

Na razie jednak sugeruje sięgnąć do treści aktu notarialnego z 2015 r. i sprawdzić, czy w treści tego aktu jako podstawa zwolnienia jest wpisany art. 4 czy też art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (ewentualnie proszę zrobić skan i mi przesłać).


Jak już wskazałem, darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny (w tym pomiędzy rodzeństwem) na podstawie art. 4a korzystają z całkowitego zwolnienia od podatku. Żaden przepis nie ogranicza w czasie możliwości dalszego darowania danej rzeczy. W rezultacie bez problemu siostra może darować grunt drugiemu bratu. Podatek nie wystąpi.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku rolnym jeżeli grunty znajdują się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku rolnego ciąży na posiadaczu samoistnym. W rezultacie opłaty spoczywają na ewentualnym dzierżawcy gruntu, a nie na właścicielu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Nabycie udziału w nieruchomości rolnej

Rodzina planuje przepisać na mnie część gruntu rolnego. Zamierzamy zawrzeć umowę darowizny, na podstawie której otrzymam udział 9/40 w działce gruntu...

Zakup ziemi rolnej prywatnie czy na firmę?

Planuję zakupić działkę o powierzchni 2000 m 2 . Obecnie ma ona status ziemi rolnej. Chciałbym zapytać, czy korzystniej będzie kupić ją jako...

Sprzedaż gospodarstwa we współwłasności gdy nie ma kontaktu jednym ze współwłaścicieli

Gospodarstwo w posiada 4 właścicieli, czyli jest we współwłasności. Z jednym z współwłaścicieli nie ma kontaktu. Pozostali chcą sprzedać...

Zakup ziemi przez obcokrajowca z UE

Mój problem dotyczy zakupu ziemi przez obcokrajowca z UE. Sytuacja wygląda w ten sposób, że posiadam gospodarstwo o powierzchni około 5 ha. Nie...

Czy mogę przepisać partnerowi udziały w ziemi rolnej?

Dwa lata temu kupiłam z partnerem (mamy równe udziały) działkę rolną o wielkości powyżej 1 ha. Nie byliśmy rolnikami i występowaliśmy...

Czy brat może przekazać siostrom ziemię?

Proszę o informację, czy brat może przekazać siostrom ziemię? Sytuacja wygląda w ten sposób, że brat jest rolnikiem i otrzymał ziemię od...

Możliwości zakupu działki rolnej

Chciałbym zapytać o możliwości zakupu działki rolnej o powierzchni 0,5 ha. Obecny właściciel chce ją sprzedać, a ja chciałbym ją kupić....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »