Ubezpieczenie w KRUS a podjęcie zatrudnienia

• Autor: Marta Handzlik

Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia w KRUS. Jeśli posiada się ubezpieczenie dobrowolne i opłaca się dobrowolnie składkę KRUS, czy można być zatrudnionym na umowę o pracę (lub inny rodzaj umowy) i w jakim wymiarze czasu i do jakiej kwoty? Mam powyżej 12 lat składkowych w KRUS, mąż przeszedł na wcześniejszą emeryturę, nie jesteśmy rolnikami, nie posiadamy już ziemi.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ubezpieczenie w KRUS a podjęcie zatrudnienia

Kto jest uprawnionych do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego

Co do zasady podjęcie jakiejkolwiek pracy skutkującej objęciem ubezpieczeniem w ZUS powoduje, że nie można już opłacać ubezpieczenia w KRUS.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 277 z późn. zm.) ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zobacz również: Umowa o pracę a KRUS

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ubezpieczanie w KRUS a umowa o pracę, zlecenie i dzieło

Każda umowa o pracę powoduje podleganie innemu ubezpieczeniu, więc niezależnie od tego jaki areał Państwo posiadają i jak długo opłacacie składki – ubezpieczeni w KRUS przy umowie o prace być nie możecie.

Umowa-zlecenie także rodzi taki obowiązek, więc wyłącza podleganie pod ubezpieczenie rolników. Umowa o dzieło jest wolna od tego ograniczenia, gdyż z umowy tej nie trzeba opłacać składek na ZUS.

Zgodnie z art. 5a ustawy rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:

1) złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;

2) jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;

3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;

4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2528 zł.

Jest to jedyny wyjątek pozwalający na łączenie prowadzenia działalności gospodarczej z ubezpieczeniem w KRUS – ale Państwa on nie dotyczy, gdyż Państwo są ubezpieczeni na wniosek, a nie z mocy ustawy.

Słowem nie może Pani być zatrudniona na umowę o pracę (czy zlecenie) bez względu na wysokość osiąganego przychodu i jednocześnie opłacać ubezpieczenia w KRUS.

Zobacz również: Jak zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Maria, była rolniczka z 15-letnim stażem ubezpieczenia w KRUS, po sprzedaży gospodarstwa podjęła pracę na pół etatu w lokalnym sklepie. Po kilku miesiącach otrzymała pismo z KRUS o wygaśnięciu jej ubezpieczenia, ponieważ umowa o pracę automatycznie objęła ją składkami ZUS. Zaskoczona, musiała zrezygnować z pracy, by ponownie ubiegać się o ubezpieczenie w KRUS.

 

Jan, rolnik prowadzący małe gospodarstwo, chciał dorobić na umowie-zleceniu jako kierowca. Po podpisaniu umowy dowiedział się, że podlega już ubezpieczeniu ZUS, przez co stracił prawo do KRUS. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, rozważył przejście na umowę o dzieło, która nie generuje obowiązku ubezpieczenia.

 

Anna, która po śmierci męża pozostała na KRUS, postanowiła otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki temu, że miała ponad 3-letni okres nieprzerwanego ubezpieczenia w KRUS, mogła kontynuować je mimo prowadzenia firmy. Musiała jednak pilnować limitu podatkowego, aby nie zostać przeniesioną do ZUS.

Podsumowanie

Podjęcie zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę-zlecenie automatycznie skutkuje objęciem ubezpieczeniem w ZUS, co oznacza utratę prawa do ubezpieczenia w KRUS, niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Jedynym wyjątkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej przy spełnieniu określonych warunków, ale dotyczy to wyłącznie osób ubezpieczonych w KRUS z mocy ustawy. Dlatego osoby ubezpieczone dobrowolnie w KRUS muszą dokładnie przeanalizować konsekwencje podjęcia pracy, by nie stracić dotychczasowych uprawnień.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie ubezpieczeń społecznych, w tym KRUS i ZUS. Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego statusu ubezpieczeniowego, chcesz podjąć zatrudnienie lub rozpocząć działalność gospodarczą bez ryzyka utraty uprawnień, skontaktuj się z nami. Zapewniamy szybkie i rzetelne konsultacje, dostosowane do Twojej sytuacji, bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Marta Handzlik

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl