Rolnik dzieli grunty rolne, jaki podatek będzie płacił?

• Data: 2023-09-20 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Posiadam gospodarstwo rolne o pow. ok. 1,4 ha. Aktualnie uzyskałem warunki zabudowy na dwa domy na działkach o pow. 914 i 976 m2 wraz z drogą dojazdową 120 m2. Te działki nadal wchodzą w skład nieruchomości rolnej (nie dokonano jeszcze podziału) o pow. 5010 m2 z zabudową siedliskową. Jeżeli po podziale geodezyjnym pozostała część dzielonej działki rolnej miałaby powierzchnię mniejszą niż 3000 m2, czy utraci status rolnej i tym samym przestałbym być podatnikiem podatku rolnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rolnik dzieli grunty rolne, jaki podatek będzie płacił?

Podział działki a zmiana sposobu użytkowania z rolnej na budowlaną

Na wstępie wskazuję, że samo uzyskanie warunków zabudowy nie powoduje zmiany przeznaczenia działki. Co do zasady, teren rolny przestaje być rolnym w wyniku zrealizowania inwestycji polegającej np.: na budowie domu w zabudowie mieszkaniowej i wprowadzeniu zmian w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej na podstawie sporządzonej inwentaryzacji powykonawczej.

Generalnie sam podział działki nie spowoduje, że zmieni się sposób użytkowania działki z rolnej na budowlaną. Zatem nawet po dokonaniu podziału nadal będzie ona miała charakter rolniczy (póki nie zostanie zrealizowana na niej inwestycja budowlana).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Co to jest gospodarstwo rolne?

Następnie wyjaśniam, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym – za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Zatem sam fakt wydzielenia, nawet i zbycia opisanych działek przy założeniu, że nadal będzie Pan właścicielem gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, nie spowoduje braku obowiązku opłacania podatku rolnego przez osobę, która nadal posiada status rolnika. Dopiero zbycie lub zmiana w postaci wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, która skutkowałaby, że nie osiągnąłby Pan wskazanej powierzchni 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego, spowoduje, że przestanie być Pan rolnikiem mogącym opłacać podatek rolny. Wobec tego samo wydzielenie działek nie pozbawi Pana prawa do opłacania podatku rolnego od posiadanych gruntów rolnych wchodzących w skład Pana gospodarstwa rolnego.

Przykłady

 
Sprzedaż działek po podziale

Pan Jan posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 1,5 ha. Postanowił podzielić swoje grunty na mniejsze działki budowlane i sprzedać je jako działki rekreacyjne. Po dokonaniu podziału i sprzedaży dwóch działek, każda o powierzchni 900 m², w jego posiadaniu pozostanie grunt rolny o powierzchni 1,2 ha. Mimo sprzedaży działek, Pan Jan nadal będzie musiał płacić podatek rolny, ponieważ pozostająca powierzchnia przekracza 1 ha. Dopiero gdyby sprzedał więcej działek i jego grunt rolny spadł poniżej 1 ha, straciłby status rolnika i obowiązek płacenia podatku rolnego.

 
Przekształcenie działek na cele budowlane

Pani Maria posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 ha. Otrzymała warunki zabudowy na trzy działki budowlane, każda o powierzchni 800 m². Pani Maria planuje zrealizować inwestycję budowlaną na jednej z działek, budując na niej dom. Do czasu zakończenia budowy i zmiany przeznaczenia działki w dokumentacji geodezyjnej, grunty te nadal będą miały charakter rolniczy. Pani Maria będzie płacić podatek rolny, dopóki inwestycja nie zostanie zakończona i grunty oficjalnie nie zmienią przeznaczenia na budowlane.

 
Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Pan Andrzej odziedziczył po rodzicach gospodarstwo rolne o powierzchni 3 ha. Postanowił podzielić je na kilka mniejszych działek, aby część z nich przekazać swoim dzieciom jako przyszłe miejsca pod budowę domów. Po podziale, każda z nowo powstałych działek ma powierzchnię mniejszą niż 1 ha, ale łączna powierzchnia posiadanych przez Pana Andrzeja gruntów rolnych nadal przekracza 1 ha. W związku z tym, mimo podziału, Pan Andrzej nie utraci statusu rolnika i będzie nadal płacić podatek rolny od swojego gospodarstwa. Dopiero sprzedaż lub przekształcenie części gruntów na cele inne niż rolnicze mogłoby wpłynąć na jego obowiązek podatkowy.

Podsumowanie

 

Podział gruntu rolnego na mniejsze działki nie powoduje automatycznej utraty statusu rolnika ani zmiany obowiązku płacenia podatku rolnego, o ile łączna powierzchnia posiadanych gruntów nadal przekracza 1 ha. Dopiero sprzedaż działek lub ich przekształcenie na cele budowlane może wpłynąć na obowiązek podatkowy. Ważne jest, aby rolnik miał świadomość, że status gruntu oraz jego przeznaczenie mają kluczowe znaczenie dla naliczania podatku rolnego.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej podziału gruntów rolnych i podatków? Skontaktuj się z nami online, a nasi eksperci przygotują dla Ciebie profesjonalne pisma i udzielą kompleksowego wsparcia prawnego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »