Renta wdowia z Niemiec i wykreślenie z ubezpieczenia rolniczego

• Data: 2023-09-22 • Autor: Katarzyna Nosal

Przez ostatnie 20 lat płaciłam składki KRUS. Mąż płacił również, ale podjął pracę w Niemczech i pracował tam 10 ostatnich lat. Przed rokiem zmarł. Wystarałam się o niemiecką rentę wdowią, w którą wliczają się lata pracy męża w Niemczech i polskie składki z KRUS i ZUS. Zaczęłam ją pobierać i w krótkim czasie KRUS wypowiedział mi ubezpieczenie – otrzymałam decyzję o ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników (do wglądu). Nie rozumiem dlaczego, jeśli jestem na rencie po mężu nie mogę dalej prowadzić gospodarstwa rolnego i opłacać dalej za siebie składek! Mam 45 lat i nie mam prawa do dopłacenia reszty składek do mojej emerytury w KRUS. A co z moimi składkami płaconymi przez 20 lat? Chciałabym dalej prowadzić działalność rolną i opłacać KRUS aż do mojej emerytury. A co w sytuacji gdybym podjęła teraz pracę z ubezpieczeniem w ZUS, czy po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie mi się należała emerytura z moich lat pracy i jednocześnie renta wdowia? Proszę o pomoc w tej głęboko nie zrozumiałej dla mnie kwestii.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Renta wdowia z Niemiec i wykreślenie z ubezpieczenia rolniczego

Utrata ubezpieczenia społecznego rolników – przyznanie emerytury, renty

Sprawdziłam dokumenty, które mi Pani przesłała, i rozumiem dlaczego nie była Pani przekonana do wyjaśnień KRUS, ponieważ są one mało przejrzyste i wyjaśniające. Niemniej jednak należy uznać, że KRUS ma rację. Otrzymała Pani rentę rodzinną po mężu i KRUS wskazał szereg przepisów, które miały uzasadniać decyzję w zakresie „wykreślenia” Pani z ubezpieczenia rolniczego, ale nie wyjaśnił, jaka jest istota tego zagadnienia. Niezależnie od tego, sam przepis art. 3a ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest mało czytelny, ale też daje pewne poczucie niesprawiedliwości.

Otóż tenże art. 3a ust. 4 stanowi, że złożenie wniosku o rentę albo emeryturę powoduje z chwilą jej uzyskania utratę tytułu do ubezpieczenia. Brak jest tu rozróżnienia, jeśli chodzi o rentę osobistą a rodzinną. Każdy przypadek powoduje wskazany w przepisie skutek. Uzyskanie prawa do świadczenia z ubezpieczenia powoduje, że odpada przesłanka ubezpieczenia, czyli zabezpieczenie na wypadek, gdyby dana osoba nie mogła zapewnić sobie środków utrzymania. Rzeczywiście, każdy odprowadza składkę za siebie. Zatem każdy powinien liczyć tylko na swoje ubezpieczenie i zabezpieczenie. Stąd uważa się, że jedno świadczenie zabezpiecza jedną osobę. Skoro dopuszczone jest, że w przypadku śmierci ubezpieczonego jego rodzinie przysługuje świadczenie z jego ubezpieczenia, to znaczy, że członkowie rodziny są zabezpieczeni. To duże uproszczenie, ale właśnie tak to wygląda.

Zgodnie z art. 32 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wypłata renty rodzinnej, przysługującej osobie pełnoletniej, ulega zawieszeniu, jeżeli uprawniony prowadzi działalność rolniczą. Tu wyraźnie widać istotę renty, jako świadczenia zabezpieczającego środki utrzymania dla osoby korzystającej. Albo uzyskujemy dochody z gospodarstwa i w związku z tym mamy zabezpieczenie, albo korzystamy z renty po rodzicu, małżonku, co ma nam dostarczyć środków utrzymania. Decyzja należy do ubezpieczonego, który zazwyczaj wybiera dochody wyższe.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Renta rodzinna albo prowadzenie gospodarstwa i opłacanie składek KRUS

Innymi słowy, sytuacja wygląda następująco – korzystając z renty rodzinnej, nie można prowadzić gospodarstwa (czyli źródła dochodu) na podstawie art. 32 ustawy KRUS. Skoro tak, to nie prowadząc gospodarstwa, nie jest się rolnikiem, a co za tym idzie – nie podlega się ubezpieczeniu w KRUS.

Pyta Pani, czy dopracowanie w ubezpieczeniu ZUS okresu do Pani własnej emerytury spowoduje konieczność rezygnacji z renty po mężu – tak. Jest to zgodne z przepisami. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 95 ustawy o emeryturach i rentach z ZUS – w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »