Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwyżka podatku od nieruchomości po zmianach w ewidencji gruntów i budynków

Marcin Sądej • Opublikowane: 2021-10-08

Otrzymałem nową decyzję w sprawie podatku od nieruchomości i podatku rolnego. Ku mojemu zaskoczeniu jest to kwota kilkukrotnie wyższa od tej z poprzedniego roku. Z pism urzędowych dowiedziałem się, że dokonano modernizacji ewidencji gruntów i budynków i na tej podstawie zmieniono wysokość mojego zobowiązania podatkowego. Czy urząd postąpił prawidłowo, naliczając tak wysokie podatki? Czy jest podstawa, aby się w jakiś sposób odwołać do tej niekorzystnej decyzji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podwyżka podatku od nieruchomości po zmianach w ewidencji gruntów i budynków

Zmiany kwalifikacji gruntów w ewidencji gruntów i budynków

Niestety analiza przedstawionych okoliczności wskazuje, iż w tych okolicznościach brak jest podstaw do podważenia samej decyzji wymierzającej podatek od nieruchomości.

Jak wynika z otrzymanej decyzji, podstawą zmiany wysokości zobowiązania podatkowego była przeprowadzona „Modernizacja ewidencji gruntów i budynków”, na mocy której grunty uzyskały status terenów mieszkaniowych. Dokument ten jest datowany na koniec października 2018 r.*

W tym miejscu zauważmy, że organ podatkowy w zakresie wymiaru podatku od nieruchomości opiera się na ewidencji gruntów i budynków, która w myśl art. 1a ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi podstawę klasyfikacji dla potrzeb podatku.

Jeżeli zatem w ewidencji tej zmieniono kwalifikację prawną gruntu, to zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym stanowi to dla organu podatkowego (tj. prezydenta miasta) wiążącą podstawę do obliczenia i ustalenia podatku od nieruchomości zgodnie z danymi zawartymi w tej ewidencji.

Zmiana decyzji o podatku od nieruchomości i podatku rolnym

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach lokalnych – jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. Z tego też powodu dokonano zmiany decyzji za 2018 r. w części obejmującej okres po 31.10.2018 r., a także wydano nową decyzję na 2019 r. ustalającą podatek w wyższej wysokości adekwatnie do stawki podatku właściwej dla gruntów sklasyfikowanych w ewidencji.

Wskazać zatem należy, że organ podatkowy działa zgodnie z przepisami prawa. W tym zakresie nie ma podstaw do podważenia takiej decyzji, ponieważ słusznie prezydent oparł się na informacjach zawartych w ewidencji gruntów i budynków.

Przekwalifikowanie gruntów

Nie wiem natomiast, jak wyglądał sam proces przekształcenia. Wnioskuję, że uprzednio były to grunty rolne, które przekwalifikowano na tereny mieszkaniowe. Jeżeli sama procedura została także przeprowadzona zgodnie z prawem i prawidłowo wpisano do ewidencji, iż obecnie grunt ten stanowi teren mieszkaniowy, to tym bardziej decyzja jest prawidłowa. Nie wiem natomiast, kto wnioskował o zmianę kwalifikacji gruntu, czy był to Pan, czy też była to odgórna decyzja. W każdym razie, jeżeli tu również wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa, nie ma podstaw do podważenia zasadności przesłanych decyzji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami
lub klasyfikacją gruntów? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »