Indywidualne Porady Prawne
Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 2020-04-20
Mam otrzymać od rodziców gospodarstwo rolne 11 ha w formie darowizny. Mój ojciec otrzymuje dopłaty unijne podstawowe. Ja mam wykształcenie wyższe, ale nie rolnicze. Czy będę miała prawo do dopłat unijnych?
W pierwszej kolejności wyjaśnię, iż w polskim systemie prawa występuje kilka definicji legalnych „rolnika”. W odniesieniu do dopłat unijnych kwestia wykształcenia nie należy do przesłanek uznania, iż dana osoba posiada status rolnika. Kwestie dotyczące płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego zostały uregulowane w ustawie z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1312 z późn. zm.), w której znajdują się odwołania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009.
W świetle przytoczonych przepisów prawa za rolnika należy uznać osobę, której gospodarstwo rolne jest położone na obszarze Wspólnoty, oraz która prowadzi działalność rolniczą. W związku z tym, iż Pani rodzice otrzymują dopłaty, grunty rolne z pewnością spełniają kryteria dotyczące ich położenia. Pozostałym warunkiem koniecznym do spełnienia w celu uzyskania dopłat jest prowadzenie działalności rolniczej, która oznacza:
Procedura ubiegania się o przyznanie płatności bezpośrednich po przejęciu przez Panią gospodarstwa rolnego została opisane w art. 26 wspomnianej wcześniej ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W powyższym przepisie uregulowano, iż dopłaty są przyznawane osobie przejmującej gospodarstwo po złożeniu wniosku zawierającego:
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym może przysługiwać Pani prawo do dopłat unijnych, tj. obszarowych płatności bezpośrednich. Warunkiem jest wystąpienie o nadanie identyfikacyjnego numeru ewidencyjnego gospodarstw oraz faktycznego objęcia gospodarstwa w posiadanie. Powinna więc Pani rzeczywiście prowadzić działalność rolniczą, choćby w minimalnym zakresie w postaci podejmowania decyzji co do sposobu uprawy ziemi, zatrudniania pracowników itp. Przekazanie gospodarstwa do użytkowania innej osobie spowoduje brak możliwości uzyskiwania dopłat na Pani rzecz.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane