• Autor: Marta Wawrzyniak
Mam otrzymać od rodziców gospodarstwo rolne 11 ha w formie darowizny. Mój ojciec otrzymuje dopłaty unijne podstawowe. Ja mam wykształcenie wyższe, ale nie rolnicze. Czy będę miała prawo do dopłat unijnych?
W pierwszej kolejności wyjaśnię, iż w polskim systemie prawa występuje kilka definicji legalnych „rolnika”. W odniesieniu do dopłat unijnych kwestia wykształcenia nie należy do przesłanek uznania, iż dana osoba posiada status rolnika. Kwestie dotyczące płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego zostały uregulowane w ustawie z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1312 z późn. zm.), w której znajdują się odwołania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009.
Zobacz również: Sprzedaż ziemi a dopłaty Unijne
W świetle przytoczonych przepisów prawa za rolnika należy uznać osobę, której gospodarstwo rolne jest położone na obszarze Wspólnoty, oraz która prowadzi działalność rolniczą. W związku z tym, iż Pani rodzice otrzymują dopłaty, grunty rolne z pewnością spełniają kryteria dotyczące ich położenia. Pozostałym warunkiem koniecznym do spełnienia w celu uzyskania dopłat jest prowadzenie działalności rolniczej, która oznacza:
Zobacz również: Hodowla królików pozwolenie
Procedura ubiegania się o przyznanie płatności bezpośrednich po przejęciu przez Panią gospodarstwa rolnego została opisane w art. 26 wspomnianej wcześniej ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W powyższym przepisie uregulowano, iż dopłaty są przyznawane osobie przejmującej gospodarstwo po złożeniu wniosku zawierającego:
Reasumując, w opisanym stanie faktycznym może przysługiwać Pani prawo do dopłat unijnych, tj. obszarowych płatności bezpośrednich. Warunkiem jest wystąpienie o nadanie identyfikacyjnego numeru ewidencyjnego gospodarstw oraz faktycznego objęcia gospodarstwa w posiadanie. Powinna więc Pani rzeczywiście prowadzić działalność rolniczą, choćby w minimalnym zakresie w postaci podejmowania decyzji co do sposobu uprawy ziemi, zatrudniania pracowników itp. Przekazanie gospodarstwa do użytkowania innej osobie spowoduje brak możliwości uzyskiwania dopłat na Pani rzecz.
Zobacz również: Dopłaty za ugorowanie
Pani Aneta przejęła od ojca 15-hektarowe gospodarstwo na Mazurach. Choć z wykształcenia jest filologiem, zgłosiła się do ARiMR, złożyła wniosek i otrzymała dopłaty unijne. Uprawia zboże i dogląda wszystkiego sama, korzystając czasem z pomocy sąsiadów.
Pan Marek, informatyk z zawodu, odziedziczył 10 ha po dziadkach. Nie miał pojęcia o rolnictwie, ale utrzymuje użytki zielone w dobrej kondycji i współpracuje z lokalnym rolnikiem. Dopłaty unijne otrzymuje, bo spełnia minimalne wymogi.
Pani Justyna przejęła gospodarstwo po mężu. Choć nie uprawia roli osobiście, decyduje o kierunku upraw i wynajmuje ekipę do prac sezonowych. Zgłosiła się do ewidencji producentów i co roku składa wniosek o dopłaty.
Fakt posiadania wyższego wykształcenia nierolniczego nie wyklucza możliwości otrzymywania dopłat unijnych. Kluczowe znaczenie ma faktyczne objęcie gospodarstwa w posiadanie oraz prowadzenie działalności rolniczej, choćby w minimalnym zakresie. Po spełnieniu formalności, takich jak uzyskanie numeru identyfikacyjnego i złożenie odpowiedniego wniosku, nowy właściciel gospodarstwa może skutecznie ubiegać się o płatności bezpośrednie.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące dopłat unijnych, przejęcia gospodarstwa lub chcesz upewnić się, że spełniasz wszystkie formalne wymogi – skorzystaj z porady prawnej online. Szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedź dopasowaną do Twojej sytuacji, bez konieczności wychodzenia z domu.
1. Ustawie z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Wawrzyniak
Adwokat. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz International Baccalaureate Diploma Programme. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku. Praktykujący prawnik od 2013 r. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa rodzinnego i odszkodowawczych. Reprezentuje Klientów przed sądami, organami ścigania oraz organami administracji publicznej.
Zapytaj prawnika