Jak zabezpieczyć inwestycję w ziemię rolną przy wsparciu dotacji?

• Data: 2025-03-29 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Rodzice mają 2 hektary sadu. Jeden przekazali mi do własnej uprawy i w niego obecnie inwestuję. Dodatkowo kupiłem na dotację (na mamę, bo ona jest na KRUS) 2 hektary ziemi, w które też będę inwestował. Dotacja ma ważność 5 lat. Chciałbym zrobić jakiś zapis, że jak skończy się dotacja, to ziemia zostanie przepisana na mnie lub po prostu – będzie na mnie nawet wcześniej. Zainwestuję w te grunty około 150 tys. zł i jakieś zabezpieczenie chciałbym mieć, co mi Państwo radzą?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zabezpieczyć inwestycję w ziemię rolną przy wsparciu dotacji?

Wyłączenie zwrotu świadczenia

Transakcja, jakiej Pan dokonał, jest bardzo ryzykowna. Mimo że zakupu działki i inwestycji dokonuje Pan, to w świetle prawa właścicielką jest wyłącznie matka. Wszak Pan dobrowolnie godzi się na taki układ. Czegokolwiek Pan z mamą nie spisze, przed sądem to zawsze ona będzie właścicielką, więc żadne porozumienie między Wami nie zmieni nic w kwestii własności. Nie sposób też będzie żądać od matki zwrotu kwot, powołując się np. na jej bezpodstawne wzbogacenie, bowiem zgodnie z art. 411 pkt 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): Nie można żądać zwrotu świadczenia: jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przepisanie ziemi do ustalonego dnia pod rygorem zwrotu kwoty nakładów

Zatem pierwsze, co warto zrobić, to spisać z matką porozumienie, że przekazuje Pan pieniądze na zakup przez nią ziemi (oznaczyć działkę) i czyni nakłady na jej 1 ha, jak i na tę ziemię zakupioną za Pana pieniądze, określając poczynione nakłady i dodając, że jeśli matka np. do dnia X nie dokona na Pana rzecz darowizny 1 ha ziemi położonej w Y, na którą czyni Pan nakłady, oraz 5 ha ziemi, na które przekazał jej Pan pieniądze, to zwróci ona Panu kwotę Z zł (musicie określić) jako zwrot nienależnego świadczenia od Pana na jej rzecz.

Wtedy – gdyby matka nie dokonała w terminie darowizny – ma Pan jakiś dokument, by powalczyć w sądzie nie o ziemię, ale chociaż o pieniądze jako Pana nakłady wykonane z zastrzeżeniem ich zwrotu. Wiadomo pozew kosztuje, ale w razie wygranej sąd zasądzi od matki zwrot kosztów sądowych na Pana rzecz.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Testament matki

Problem tkwi w tym, że w międzyczasie może zdarzyć się wszystko, np. mama może umrzeć. Takie porozumienie zaś nie ma żadnego znaczenia względem spadkobierców. Ziemia, w tym rolna, będzie więc dziedziczona zgodnie z zasadami wskazanymi w Kodeksie cywilnym: małżonek, dzieci, wnuki itd.

Dlatego najbezpieczniej jest spisać testament i to zalecam notarialny, by nikt go nie podważał, w którym matka zapisze Panu po jej śmierci wskazane ziemie. W obiegu byłoby więc jej zobowiązanie do darowizny ziemi do ustalonego dnia pod rygorem zwrotu kwoty nakładów X zł oraz testament, gdyby w między czasie doszło do nieszczęścia.

Oczywiście jeśli ziemia jest i matki, i ojca, bo mają wspólnotę majątkową, to porozumienie trzeba spisać z nimi razem (i wtedy każde z nich przed notariuszem dokonuje darowizny swojej ½ ziemi, na które się umówiono), jak i testament musiałby ojciec sporządzić wobec swojej ½ i matka wobec swojej ½. Jeśli bowiem nie mają intercyzy, majątek w postaci gruntów tych, jakie matka miała, i tych, jakie zostały kupione za Pana pieniądze, jest ich wspólny. W tym wszystkim pomoże notariusz, który przeanalizuje akty własności ziemi i wskaże, czy są majątkiem wspólnym rodziców, czy majątkiem osobistym samej matki.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Porozumienie z rodzicami o darowiźnie ziemi

Michał od kilku lat prowadzi uprawę truskawek na działce swoich rodziców i samodzielnie zainwestował w systemy nawodnienia oraz plantację. Aby zabezpieczyć swoją inwestycję, podpisał z rodzicami porozumienie, w którym zobowiązali się przekazać mu działkę w drodze darowizny w ciągu trzech lat. Dokument zawierał klauzulę, że w przypadku niedotrzymania terminu darowizny, rodzice zwrócą mu nakłady inwestycyjne zgodnie z dokładnie określoną kwotą.

 

Testament jako zabezpieczenie przyszłości

Anna wsparła rodziców finansowo w zakupie dodatkowych 2 hektarów ziemi, na których chciała założyć szkółkę drzewek ozdobnych. Aby uniknąć potencjalnych sporów ze swoim rodzeństwem w przyszłości, rodzice spisali notarialny testament, w którym zapisali tę konkretną działkę na rzecz Anny. Dzięki temu była pewna, że jej wkład finansowy oraz praca na ziemi zostaną docenione.

 

Zabezpieczenie przed spadkobiercami

Kamil zainwestował w modernizację starych sadów owocowych swoich rodziców, licząc na ich przepisanie. Rodzice zgodzili się na podpisanie dokumentu, w którym zobowiązali się do darowizny ziemi w ciągu pięciu lat. Dodatkowo zapisali w porozumieniu, że w przypadku ich śmierci przed realizacją darowizny, Kamil będzie mógł dochodzić swoich roszczeń wobec pozostałych spadkobierców, wykazując poniesione nakłady i spisane porozumienie.

Podsumowanie

Ochrona inwestycji w ziemię rolną wymaga odpowiedniego przygotowania prawnego, które zabezpieczy interesy inwestora wobec rodziny i potencjalnych spadkobierców. Porozumienia, testamenty czy notarialne darowizny mogą pomóc uniknąć sporów i straty zainwestowanych środków. Warto zadbać o szczegółowe ustalenia i dokumenty, które zagwarantują stabilność podejmowanych działań.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu swoich inwestycji w ziemię rolną lub sporządzeniu odpowiednich dokumentów? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl