Czy muszę płacić zaległe składki w KRUS?

• Autor: Katarzyna Nosal

Mąż był właścicielem 1 ha przed ślubem, a później teściowie zapisali nam podobną działkę. Ja nigdy nie opłacałam składki. Mąż zawsze był na etacie, płacił ZUS, teraz jest na emeryturze. Wydzierżawił synowi działki, które były jego. Pani z KRUS-u powiedziała, że muszę zapłacić moje zaległe składki, jeśli syn chce być w KRUS-ie. Czy to prawda?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy muszę płacić zaległe składki w KRUS?

Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r., poz. 2336.) ubezpieczeniu w KRUS, o które Pani pyta, podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zatem jedynie rolnik w faktycznym tego słowa znaczeniu jest zobligowany do płacenia składek na KRUS.

Zobacz również: Kiedy żona rolnika nie musi płacić KRUS?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Definicja rolnika według ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników definiuje rolnika w art. 6 pkt 1 i wskazuje, że przez rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Aby stwierdzić, że ktoś faktycznie podlega takiemu ubezpieczeniu, trzeba ustalić, czy jest w posiadaniu ponad 1 ha gruntów rolnych oraz czy na gruntach tych prowadzi na własny rachunek gospodarstwo rolne. Ponieważ w przepisie określającym rolnika mówi się o posiadaniu, nie oznacza to tylko własności. Jeśli część gruntów była w Państwa wspólności oraz gdy dysponowała Pani także gruntami męża, to można uznać, że była Pani w ich posiadaniu. Jeśli nawet wspólnie z mężem uprawialiście rolę, to niestety, ale podlegała Pani obowiązkowi ubezpieczenia rolniczego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zaległe składki w KRUS-ie

Jeśli istotnie, niezależnie od pracy męża na etacie, wspólni prowadziliście Państwo gospodarstwo, to podlegała Pani ubezpieczeniu i zaległych składek KRUS może dochodzić. Nie widzę natomiast związku Pani zaległości w KRUS-ie z podleganiem ubezpieczeniu przez syna. Jeśli jest rolnikiem po przejęciu gospodarstwa, to podlega obowiązkowi ubezpieczenia – jak każdy rolnik.

Zgodnie z art. 41a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników „prezes Kasy lub upoważniony przez niego pracownik Kasy, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zainteresowanego, na jego wniosek, uwzględniając możliwości płatnicze wnioskodawcy oraz stan finansów funduszów emerytalno-rentowego i składkowego, może:

1) odroczyć termin płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie, rozłożyć ich spłatę na raty lub umorzyć w całości lub w części;

2) umorzyć należności Kasy z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub części”.

Może Pani zatem złożyć wniosek do KRUS-u o umorzenie zaległości. Wówczas umorzone zostaną także odsetki. Trzeba jeszcze pamiętać, że należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. Zatem KRUS może domagać się zapłaty jedynie do 5 lat wstecz.

Zobacz również: Zgłoszenie domownika do ubezpieczenia KRUS

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Spóźniona niespodzianka
Pani Anna przez lata pomagała mężowi w gospodarstwie, ale formalnie nigdy nie zgłaszała się do KRUS. Mąż był na etacie i opłacał składki w ZUS. Po jego przejściu na emeryturę ziemię przekazali synowi. Dopiero przy zgłoszeniu syna do KRUS okazało się, że pani Anna powinna była płacić składki jako współposiadaczka gruntów. Po latach przyszło wezwanie do zapłaty zaległości.

 

Rodzinna umowa bez formalności
Pan Tomasz odziedziczył po rodzicach gospodarstwo, ale przez lata pozwalał, by część gruntów uprawiała jego siostra Maria. Nie spisali żadnej umowy dzierżawy, a ona nigdy nie zgłosiła się do KRUS, bo miała umowę zlecenie. Po kontroli KRUS uznano ją za faktycznego współposiadacza i wezwano do zapłaty składek za kilka lat wstecz.

 

Darowizna z konsekwencjami
Pani Elżbieta dostała od rodziców w darowiźnie 2 ha ziemi, ale nie uprawiała jej sama – oddała w dzierżawę kuzynowi. Przez cały czas pracowała na etacie i była w ZUS. Po kilku latach dostała wezwanie do zapłaty zaległych składek w KRUS, ponieważ nie zgłosiła faktu dzierżawy oficjalnie, a ziemia była na jej nazwisko.

Podsumowanie

Obowiązek opłacania składek w KRUS zależy od faktycznego posiadania i prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nawet jeśli jedna osoba w małżeństwie pracuje na etacie i opłaca ZUS, drugi małżonek może podlegać ubezpieczeniu rolniczemu, jeśli wspólnie korzystają z ziemi. W przypadku zaległości KRUS może dochodzić składek do 5 lat wstecz, choć istnieje możliwość ich umorzenia lub rozłożenia na raty. Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację prawną, by uniknąć nieoczekiwanych zobowiązań i skonsultować się z KRUS w razie wątpliwości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z KRUS? Oferujemy profesjonalne porady prawne online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Analizujemy indywidualne sytuacje, pomagamy w interpretacji przepisów i doradzamy, jak uniknąć zaległości czy skutecznie złożyć wniosek o umorzenie składek. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl