Kategoria: Spadkobranie i podział gospodarstw

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gospodarstwo rolne otrzymane w spadku i problemy z uzyskaniem informacji o nim

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-11-04

Jestem spadkobiercą części majątku, czyli gospodarstwa. Sąd zobowiązał komornika do spisu majątku. Ten wezwał mnie do opłaty. Poinformowałam komornika, że jestem w trakcie odrzucania spadku. W międzyczasie sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Inny spadkobierca przyjął go z dobrodziejstwem inwentarza. Obecnie mam trudności z uzyskaniem danych owartości i wielkości budynków. Mija tymczasem 6-miesięczny okres na złożenie zeznania w US. Spadek jest zadłużony, a ja chcę uniknąć problemów. Co robić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką odpowiedź. Super, ze znalazłam ePorady24. Duża pomoc w krótkim czasie.
Mariola, 58 lat, księgowa
Bardzo szybka odpowiedź
Maria
Do skorzystania z usługi zachęciłam mnie: OSZCZĘDNOŚĆ CZASU (bez umawiania się na konkretny dzień, godzinę, miejsce, stres czy zdążę).Często po jakiejś rozmowie-poradzie, po wyjściu nasuwają się nowe pytania, które przy tradycyjnej wizycie pozostawiają niedosyt, trzeba by było się jeszcze raz umówić, tracić czas, aby uzyskać odpowiedzi, przy tej formie pomocy mam możliwość ponownie zadać pytanie, nawet nie musiałam dopłacać.Ponadto, łatwiej mi zadawać pytania na piśmie, gdyż pisząc rozważam co piszę i dobieram słowa a przy wizycie face to face gdy pojawia się emocje to czasem poddaję się im i zbaczam z tematu. Bardzo, bardzo dziękuję Panu Michałowi.
Elżbieta, 62 lata, emeryt
Jestem zadowolona z porady prawnej dziękuję i na pewno polecę ją znajomym
Krystyna
Dzień dobry, jestem pod wielkim wrażeniem wykonanej pracy, a Państwo jesteście perfekcjonistami w tym, co robicie :-). Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - wszystko jest już dla mnie jasne i wiem, co robić dalej. Jestem 100% pewna, że jeszcze nieraz w razie wątpliwości prawnych zwrócę się właśnie do serwisu eporady24.pl i polecę innym. 
Katarzyna, freelancer specjalista

Jak rozumiem z Pani pytania, dotyczy ono zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4 a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 4a ust 1 wspomnianej ustawy „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z przepisu tego wynika, iż jest Pani zobowiązana w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego pod rygorem utraty prawa do zwolnienia.

Komornik, instruując Panią, że niesporządzenie spisu inwentarza w terminie 6 miesięcy nie powoduje, że termin ten ulega przedłużeniu, ma zupełną rację.

Bezwzględnie musi Pani złożyć druk SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienie się postanowienia sądu.

Potwierdzają to organy skarbowe w wydawanych interpretacjach podatków – przykładem takiej interpretacji jest np. interpretacja indywidualna autorstwa Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 20.12.2010, sygn. IPPB2/436-362/10-2/AF, w której stwierdzono, że zaniechanie spisu inwentarza i nie przedstawienie go do Urzędu Skarbowego nie powoduje utraty prawa do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania nabytego spadku, na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 4a ustawy, o ile spełni wszystkie wymienione w tym przepisie warunki. Biorąc pod uwagę te przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, urząd skarbowy nie może żądać od wnioskodawcy spisu inwentarza.

Niezaprzeczalnie zatem sporządzenie spisu inwentarza nie ma wpływu na obowiązek dokonania zgłoszenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Proszę zatem koniecznie zgłosić się do urzędu skarbowego z wypełnionym drukiem – jeśli chodzi o wartość rynkową dziedziczonych nieruchomości, to należy powiedzieć urzędnikowi, jaka jest sprawa, aby on za pomocą znanych mu danych o wartościach rynkowych nieruchomości na danym rynku pomógł Pani określić w przybliżeniu tą kwotę, a potem ewentualnie będzie można te wartości, po dokonaniu spisu, inwentarza skorygować.

W każdym razie najważniejsze jest aby w terminie 6-miesięcznym dokonała Pani zgłoszenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem gospodarstw lub spadkobraniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »